کد خبر: 703903
تاریخ انتشار :

تحلیل‌ دیگران؛

دست‌کشیدن پایداری‌ از «پایداری»!

امتداد نوشت: آخرین تحولات در جریان اصولگرایی به‌گونه‌ای است که ظاهرا «حزب پایداری» از مواضع خود کوتاه آمده و «دست از پایداری در مقابل شانا» بر خواهد داشت.

دست‌کشیدن پایداری‌ از «پایداری»!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز - شاید پیش‌بینی مطرح‌شده در این نوشتار برای روز‌های حساس و پر از اتفاقات سیاسی قبل از انتخابات کمی غیرمحافظه‌کارانه باشد. با این حال باید گفت که آخرین تحولات در جریان اصولگرایی به‌گونه‌ای است که ظاهرا «حزب پایداری» از مواضع خود کوتاه آمده و «دست از پایداری در مقابل شانا» بر خواهد داشت.

انتظار اصلی این بود که پایداری به همراه جریان شریان که با پدرخواندگی یکی از وزرا و جریان فکری آیت‌الله مصباح شکل گرفته است، ائتلاف کند. اما روند پیش‌رو نشان می‌دهد آنها تاکنون تمایلی به این ائتلاف نشان نداده‌اند. برای همین هم بود که وقتی رئیس کمیته انتخاباتی شریان در هفته‌نامه 9 دی دو لیست احتمالی انتخابات تهران را چاپ کرد، نامی از نام‌های اصلی پایداری همچون آقاتهرانی و نبویان در میان آنها نبود. حالا با اظهارات این افراد از درون جریان شریان، مشخص می‌شود که پایداری آنها را در «آب‌نمک» نگه‌ داشته تا از طریق نشان‌دادن آنها به جریان شانا، (شورای ائتلاف نیروهای اصولگرا به سرلیستی قالیباف) سهم بیشتری از لیست دریافت کند. اینکه تا چند روز مانده به معرفی لیست‌ها هنوز پایداری با شریان ائتلافی را شکل نداد، خود گویای حقیقتی مهم است. ابتدا روند گذشته را بررسی کنیم و به امروز برسیم. بعد از آن مشخص می‌شود چرا معتقدم «پایداری با قالیباف ائتلاف می‌کند و شریان و بخشی از دولتی‌هایی که می‌خواستند مجلس را بگیرند، از ورود به مجلس باز می‌مانند. به این ترتیب در‌نهایت مجلس با همین ترکیب فعلی و حتی متمایل‌تر به جریان قالیباف، شکل خواهد گرفت و در آن پایداری تبدیل به اقلیت مجلس آینده خواهد شد.

اول: جریان پایداری در سال 98 به‌شدت منتقد حضور قالیباف در سرلیستی اصولگرایان بود و قصد ائتلاف با آنها را نداشت. تا همین امروز هم آنها مدعی هستند که ائتلاف روز آخر میان قالیباف، حدادعادل و صادق محصولی با دروغ‌های رسانه‌ای شکل گرفت که طی آن گفته شده بود قرار است اصلاح‌طلبان در روز آخر بار دیگر با «تَکرار خاتمی» به مجلس راه پیدا کنند. بنابراین در ساعت پایانی سرانجام صادق محصولی و پایداری، برخلاف نام و عقیده خود «عقب‌نشینی» را ترجیح دادند و نامشان را زیر نام قالیباف نوشتند تا وارد مجلس شوند.

دوم: با ورود به مجلس شرایط فرق کرد و آنها به جریان منتقد قالیباف تبدیل شدند. در عین حال این روزها می‌بینیم که هشتگ‌های «این بار فرق می‌کند» در فضای مجازی منتشر می‌شود تا به قالیباف بگویند: «این بار قرار نیست بار دیگر با نام تو وارد مجلس شویم. برای همین تشکیلات جدیدی با عنوان «امنا» شکل گرفت که به‌طور واضح تشکیل‌شده از شریان، مصاف و قرارگاه‌های سایبری بود».

سوم: با وجود همه سروصداها، اما تاکنون پایداری هیچ سخنی از ائتلاف‌های خود با این جریان به میان نیاورده است. حالا با حرف‌های رئیس کمیته انتخاباتی شریان مشخص شده است که پایداری با این طیف ائتلاف نکرده و دست رد به سینه آنها زده است. در نتیجه می‌توان گفت که آنها در حال رایزنی با قالیباف هستند. شریان هم قصد دارد تا لیست خود را زودتر از لیست آنها منتشر کند تا پایداری را وادار کند دست از ائتلاف با قالیباف بردارد.

چهارم: در این شرایط پیام پایداری به قالیباف و حدادعادل این است؛ «اگر با ما ائتلاف نکنید و دست‌کم 9 نفر از نیروهای ما را در لیست قرار ندهید، با شما ائتلاف نمی‌کنیم و به‌جای «شانا» با «اَمنا» لیست مشترک خواهیم داد.

پنجم: به نظر می‌رسد قالیباف به این فشارها تن نخواهد داد. ارزیابی مجموعه شانا این است که در موضع قدرت هستند و نیاز نیست تا به پایداری امتیازی بدهند. برای همین تن به خواسته‌های آنها نخواهد داد و درنهایت پایداری در میان دوراهی که خودش ساخته باید انتخاب کند. انتخاب اول این است که اسمشان را زیر نام قالیباف که تا این اندازه نسبت به او انتقاد داشتند و مباحث مربوط به سیسمونی‌گیت و کاناداگیت و... را مطرح می‌کردند، بنویسند تا از راهیابی به مجلس بازنمانند. انتخاب دوم این است که با اَمنا و دولتی‌ها یک لیست جداگانه منتشر کنند. در این وضعیت به اعتقاد نگارنده «حزب پایداری» دست از «پایداری در مقابل» شانا برداشته و به سهمی که به آنها داده می‌شود قناعت می‌کنند تا از مجلس آینده حذف نشوند. دلیل اصلی چنین تصمیمی هم این است که از ابتدای هفته متوجه شدند که شبکه سراسری جریان انقلابی ظرفیت‌های خود را در اختیار شانا قرار خواهد داد و آنها قدرت رقابت با این جریان را نخواهند داشت.

 

منبع: امتداد

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها