کد خبر: 705189
تاریخ انتشار :

تحلیل‌ دیگران؛

«بی بی» در آستانه سقوط

در صورت برگزاری انتخابات در فلسطین اشغالی احزاب بنی گانتز و لاپید به تنهایی ۵۲ کرسی را به خود اختصاص خواهند داد. این در حالی است که حزب لیکود تنها صاحب ۱۸ کرسی در مجلس رژیم صهیونیستی خواهد شد.

«بی بی» در آستانه سقوط
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز - پس از فروریختن دیوارهای امنیتی رژیم صهیونیستی و حمله منحصر به فرد شاخه نظامی جنبش حماس به محیط پیرامونی غزه، کمتر کارشناس یا تحلیلگری تصور می‌کرد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و کابینه اش بتوانند همچنان در قدرت باقی بمانند. افول خیره کننده محبوبیت «بی بی» میان رأی دهندگان جناح راست و صعود قابل توجه مخالفان مانند بنی گانتز یا یئیر لاپید از تغییرات جدی در هندسه قدرت رژیم صهیونیستی خبر می‌داد؛ موضوعی که تاکنون تحقق نیافته است.

با گذشت بیش از 150 روز از عملیات «طوفان الاقصی» به نظر می‌آید نتانیاهو و متحدانش قصد دارند با طولانی تر کردن جنگ در میدان غزه یا تهدید به گشودن جبهه جدید در جنوب لبنان همچنان وضعیت استثنائی را در سرزمین‌های اشغالی حفظ کنند و جلوی برگزاری انتخاب زودهنگام را برای انتخاب کابینه و نخست وزیر جدید بگیرند.

در سوی مقابل، مخالفان با تقسیم کار به دو گروه «همراهان و مخالفان کابینه» در هنگام جنگ قصد دارند علاوه بر ارسال پیام به خارج از سرزمین‌های اشغالی، مسئولیت اقدامات نتانیاهو را در حوزه‌های نظامی، امنیتی و اقتصادی برعهده نگیرند.

آویگدور لیبرمن از مخالفان برجسته نتانیاهو و رئیس حزب «رژیم صهیونیستی خانه ما» همانند گذشته با به کارگیری لحنی انتقادی نسبت به کابینه افراطی نتانیاهو گفت، کابینه نتانیاهو به پایان کار خود رسیده است و به همین دلیل هرگونه درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام را رد کرد و این موضوع را نوعی خط قرمز می‌داند.

این سیاست‌مدار در مصاحبه با رادیو ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد، انتظار می رود خبر بیان شده از سوی گانتز و سایر اعضای کابینه به زودی مطرح شود. با توجه به اظهارنظر سایر رؤسای سیاسی و کارشناسان امور رژیم صهیونیستی به نظر می‌آید چنین دیدگاهی به برداشت عمومی نسبت به سیاست نتانیاهو در قبال جنگ غزه و بقا در پست نخست وزیری تبدیل شده است.

در این میان سفر ناگهانی بنی گانتز به واشنگتن برای دیدار و رایزنی با مقام های کاخ سفید گمانه زنی‌ها را درباره جنگ قدرت  میان گروه ‌های مختلف در سرزمین‌های اشغالی به اوج خود رسانده است. به گزارش برخی منابع عبری، نتانیاهو از کارکنان و دیپلمات‌های سفارت رژیم صهیونیستی در آمریکا خواسته است با گانتز همکاری نکنند و در نشست‌های مشترک وی با مقام های کاخ سفید حاضر نشوند.

نتانیاهو در حالی به دنبال ادامه نبرد در نوار غزه است که در صورت اتمام جنگ و برگزاری انتخابات زودهنگام، شانس زیادی نسبت به مخالفانش ندارد. به گزارش روزنامه عبری معاریو، در صورت برگزاری انتخابات  در فلسطین اشغالی احزاب بنی گانتز و لاپید به تنهایی 52 کرسی را به خود اختصاص خواهند داد. این در حالی است که حزب لیکود با افولی قابل توجه تنها صاحب 18 کرسی در کنست (مجلس رژیم صهیونیستی) خواهد شد.

این واقعیت سبب شده است نتانیاهو و متحدان افراطی اش مانند یهودیان حریدی، ایتامار بن گویر و اصموطریچ علاقه‌ای به اعلام آتش بس و پایان جنگ غزه نداشته باشند. با جدی‌تر شدن احتمال برقراری آتش بس در ماه رمضان و توقف موقت عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در غزه، مقام های نظامی رژیم همچون یوآو گالانت از  احتمال حمله زمینی به جنوب لبنان سخن می گویند. شاید به همین دلیل پیش از به نتیجه رسیدن مذاکرات آتش‌بس در قاهره، آمریکا بار دیگر هوخشتاین را راهی لبنان کرد تا با پیگیری فرآیند میانجی گری میان حزب الله و رژیم صهیونیستی جلوی باز شدن جبهه جدید را در شرق مدیترانه بگیرد.

برای دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا  تداوم جنگ غزه یا باز شدن جبهه جدید در لبنان به معنای تهدید آرای وی در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. در روزهای اخیر عرب‌آمریکایی‌ها به عنوان بخشی از پایگاه رأی دموکرات‌ها در ایالت میشیگان کمپینی با عنوان «غیر متعهد» در اعتراض به سیاست‌های کاخ سفید در قبال بحران غزه ایجاد کردند.

شکل گیری این هسته‌ها پیش از آغاز جدی رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا زنگ خطر را برای حزب دموکرات به صدا در آورده است که اگر نتواند در تعامل با نیروهای میانه رو  رژیم صهیونیستی جلوی تداوم جنگ در غزه را بگیرد، آنگاه باید آماده رخدادهای کشنده در جریان انتخابات باشد.

نیروهای پیش‌ روی حزب دموکرات بارها خواستار توقف کمک نظامی به رژیم صهیونیستی شدند، اما سیاست ریاکارانه دولت آمریکا در حمایت عملی از ارتش صهیونیستی و در عین حال ارسال کمک‌های محدود بشردوستانه به غزه سبب شده است بخشی از جامعه رأی دموکرات‌ها نسبت به سیاست خیرخواهانه بایدن در قبال بحران فلسطین ابراز تردید کنند.

در چنین شرایطی اگر نتانیاهو تن به خواسته‌های دموکرات‌ها ندهد، باید آماده افزایش فشارهای داخلی از سوی نیروهای مخالف و حتی برخی چهره‌های برجسته جناح راست مانند نفتالی بنت یا لیبرمن باشد.

بهره سخن

نتانیاهو پس از 16 سال نخست وزیری رژیم صهیونیستی و بدل شدن به یکی از رهبران جناح راست به نظر نمی‌آید قصدی برای کنار کشیدن از قدرت داشته باشد. برای «بی بی» ادامه جنگ در غزه یا جبهه شمالی این فرصت را در اختیار وی و متحدانش قرار خواهد داد با کسب دستاوردهای میدانی و تبلیغات گسترده بار دیگر بتوانند اعتماد افکار عمومی را به دست آورند.

شاید به همین دلیل نتانیاهو حمله به جنوب غزه و پاکسازی شهر رفح را در دستور کار ارتش قرار داده است. نخست وزیر رژیم صهیونیستی امیدوار است با حذف رهبران ارشد حماس یا پیدا کردن مقر فرماندهی این گروه فلسطینی برای خود زمان و اعتبار بخرد تا بتوانند بار دیگر شانس پیروزی در انتخابات داشته باشد. 

 

منبع: راهبرد معاصر

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها