کد خبر: 705417
تاریخ انتشار :

کنعانی: می‌توان در صورت اراده طرف مقابل مذاکرات انجام شده را جمع بندی کرد

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه آمریکا به عنوان ناقض برجام صلاحیتی در خصوص اظهار نظر ندارد و باید به تعهدات خودش عمل کند، گفت: ما به عنوان ایران در بحث مذاکرات رفع تحریم‌ها پایبند به میز مذاکره هستیم و معتقدیم می‌توان در صورت اراده طرف مقابل مذاکرات انجام شده را جمع بندی کرد تا همه طرف‌ها به تعهدات خود در چارچوب برجام بازگردند.

کنعانی: می‌توان در صورت اراده طرف مقابل مذاکرات انجام شده را جمع بندی کرد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز دوشنبه 21 اسفندماه در نشست خبری هفتگی خود پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.

کنعانی در ابتدا درباره تحولات فلسطین گفت: شب گذشته به رغم شرایط دردناک انسانی و وضعیت جنگی حاکم در سرزمین فلسطین مردم شریف و مسلمان فلسطین تحت همان شرایط نماز پرشکوه تراویح و مناسک دینی را در کوچه‌ها و خیابان‌ها و در کنار خرابه مساجد برگزار کردند.

سراسر جهان داغدار وضعیت فلسطین و مردم مظلومی هستند که اکنون آیینه تمام نمای مصیبت بشریت و انسان‌های آزاده جهان است. امیدواریم در ماه رمضان وحدت اسلامی و بین‌المللی و تلاش‌های جهانی برای حمایت از فلسطین متجلی شود.

دولت آمریکا در حرف و عمل در کنار رژیم صهیونیستی بوده است

وی در خصوص فشارهای آمریکا علیه مردم فلسطین و ارسال سلاح به منطقه توسط این کشور گفت: متاسفانه به رغم گذشت بیش از 5 ماه از حملات رژیم غاصب علیه غزه متاسفانه شاهد بی عملی دردناک از سوی جامعه بین‌المللی خصوصا سازمان ملل متحد هستیم که وظیفه اصلی آن تامین صلح و امنیت بین‌المللی است.

در سایه اقدامات دولت آمریکا و حمایت از رویکرد جنگ طلبانه رژیم و حمایت تسلیحاتی از رژیم و استفاده از حق وتو در شورای امنیت عملا شاهد بودیم دنیا و سازمان ملل و شورای امنیت از انجام وظایف قانونی خود در توقف فوری جنگ باز ماندند.

آمریکا یک طرف اصلی در آغاز و استمرار و عدم پایان بخشی جنگ است. دولت آمریکا در حرف و عمل در کنار رژیم صهیونیستی بود. تسلیحات ارسالی آمریکا کاملا بررسی شده و از آغاز جنگ ارسال گسترده تسلیحات توسط آمریکا به سمت رژیم ادامه داشته است. اینها بخشی از آمار تسلیحاتی است که منابع آمریکایی اشاره کردند. از سوی دیگر انتظار بود سازمان همکاری اسلامی با استفاده از ظرفیت‌های خود نقش موثری را در توقف جنگ ایفا کند. به رغم برگزاری نشست‌ها ما همچنان فاقذ نقش آفرینی موثر هستیم. انتظار این است که ما شاهد تحرک جدی از سوی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی باشیم که انشالله شاهد پایان جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه فلسطین باشیم.

کمک‌های آمریکا به مردم غزه نمایشی است

کنعانی در خصوص ارسال کمک هوایی توسط آمریکا گفت: کمک‌های هوایی آمریکا صرفا نمایش است. از یک سو وتوی قطعنامه‌ها مانع تصویب قطعنامه شد که منجر به توقف فوری جنگ شود. آمریکا تسلیحات خودش را ارسال می‌کند. اینها نشان می‌دهد آمریکا در راستای توجیه سیاست جنگ طلبانه خودش به دنبال این است با برخی اقدامات مضحک و نمایشی که در نتیجه آن شاهد شهادت دیگر مردم فلسطین بودیم، تلاش کند وجه جنگ طلبانه خودش را اصلاح کند.

خوشبختانه افکار دنیا واقف هستند و دیدگاه آنان تغییر نخواهد کرد. انتظار این است در آستانه ماه رمضان شاهد یک تلاش موثر و منسجم برای توقف فوری جنگ باشیم. ایران در اجلاس جده پیشنهادات خودش را در 6 بند بیان کرد و اگر مورد توجه قرار گیرد حتما شاهد تغییر وضعیت اسفناک خواهیم بود.

توقیف نفتکش آمریکایی در واکنش به تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران بود

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص واکنش آمریکا به توقیف نفتکش این کشور توسط ایران گفت: ملت ایران با تمام وجودشان نتیجه تحریم‌های آمریکا را در طول سالیان حس کردند. مردم ما از جمله بیماران مختلف در ایران در نتیجه تحریم‌های ظالمانه رنج بیماری بر آنان افزون شد و نتوانستند داروهای حیاتی خود را دریافت کنند. اینها نتیجه تحریم ظالمانه دولت آمریکا بود.

متاسفانه در نتیجه تحریم‌های آمریکا شرکت صادر کننده پانسمان‌ها از صدور پانسمان‌ها برای بیماران موسوم به پروانه‌ای در ایران خودداری کرد و رنج غیرقابل تصور این بیماران افزایش پیدا کرد. وزیر خارجه ایران از این مرکز بازدید کردند. تعداد قابل توجهی از بیماران ما در نتیجه عدم دریافت دارو متاسفانه جان خود را از دست دادند. این نوعی درویی نزد دولت آمریکاست که در عین تحریم‌های گسترده بر همه اقلام صادراتی ایران ریاکارانه اعلام می‌کند که مانع صدور داروها نبودیم. این یک دروغ آشکار است و ایران این دشمنی‌ها را فراموش نخواهد کرد.

روابط و مناسبات ایران و ترکیه

وی در خصوص فعل و انفعلات بین ایران و ترکیه گفت: به روند خوب مناسبات اشاره کردم. دو کشور همسایه در سایه وجود اراده عالی نزد رهبران دو کشور زیر بناهای حقوقی و موافقتنامه‌های امضا شده، زیرساخت خوبی را برای ارتقای روابط فراهم کرده است.

در سفر اخیر رئیس جمهور به آنکارا و مذاکرات خوب صورت گرفته، این امیدواری وجود دارد که بتوانیم به هدف گذاری انجام شده به ویژه در بخش اقتصادی تا سقف 30 میلیارد دلار دست پیدا کنیم. انشالله در سال آینده بتوانیم عمق بیشتری ببخشیم.

ارسال کمک‌های ایران به غزه از طریق مصر

کنعانی درباره اخبار ارسال کمک به شمال و جنوب غزه توسط ایران گفت: موضوع کمک رسانی و ارسال به غزه جزو موضوعات مهم در دستورکار ایران بوده است. ما در این مسیر همه تلاش‌های لازم را انجام دادیم. از طریق مصر رایزنی‌های زیادی انجام دادیم. ارتباط هلال احمر دو کشور برقرار بوده و کمک‌های ایران به بنادر مصر جهت ارسال به سرزمین فلسطینی ارسال شده است. ما در این زمینه رایزنی‌های گسترده‌ای انجام دادیم. اولویت کمک رسانی از موضوعات مهم در دستورکار ایران است.

ایران امکان ارسال کمک مستقیم به فلسطین را ندارد. متاسفانه دولت مصر هم در رایزنی‌ها اعلام کردند که رژیم اجازه صدور کمک‌ها را نمی‌دهد اما مانع نبود که ایران تلاش نکند. ایران تلاش کرده و کمک‌هایی را از طریق مصر ارسال کرده است. امیدواریم در آستانه ماه مبارک جامعه جهانی در گسیل اینگونه کمک‌ها اقدام جدی کند. رژیم در حال استفاده از ابزار گرسنگی برای تسلیم واداشتن ملت فلسطین است. این مبادرت به نسل کشی است و باید متوجه مجامع بین‌المللی قرار بگیرد.

گزارش حقوق بشری علیه ایران یک اقدام سیاسی انتقام‌جویانه است

وی در واکنش به انتشار گزارش حقوق بشری علیه ایران گفت: مواضع ما رسما اعلام شد. ما این را یک اقدام سیاسی انتقام جویانه از ملت ایران و عقده گشایی از اغتشاشات سال گذشته تلقی می‌کنیم. اینگونه اقدامات قطعا بی‌اعتبار سازی مجامع بین‌المللی است. آنها با استفاده از ابزار حقوق بشر به دنبال فشار سیاسی هستند و زنگ خطر برای همه دولت‌ها و ملت‌ها است. طبیعی است ایران باج نخواهد داد.

اقدام سیاسی با استفاده از ابزار حقوق بشر قطعا غیرسازنده است. این هم اقدام سیاسی و باج خواهی کشورهایی است که کارنامه سیاه علیه بشریت دارند. برخی سابقه بکارگیری بمب اتم علیه کشورها دارند. برده داری و تجارت برده و ارسال سلاح‌های شیمیایی علیه شهروندان دیگر کشورها، راه اندازی جنگ جهانی و ده‌ها وحشی گری دیگر علیه جهانیان در سوابق این کشورها به ثبت رسیده است و اکنون در کنار رژیم اشغالگر و جنایتکار قرار دارند. در کنار رژیمی هستند که متهم به نسل کشی است و در دیوان بین‌المللی دادگستری دارای پرونده است. پس اینگونه کشورها که در حال سوءاستفاده هستند بهتر است در جای خود بنشینند و از اتهام زنی به این و آن خودداری کنند.

ایران در چارچوب تفاهم امضا شده در همکاری با آژانس قرار دارد

کنعانی در خصوص اظهارات نمایندگان آمریکا در شورای حکام آژانس گفت: ایران در چارچوب تفاهم امضا شده در همکاری با آژانس قرار دارد و به منظور رفع پاره‌ای از ابهانات در حال همکاری است. اظهارات بی اساس تاثیری بر تصمیم و اراده ایران ندارد.

پیشبرد صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب حقوق ذیل پادمان صورت می‌گیرد و ادامه دارد. طبیعی است آمریکا به عنوان ناقض برجام صلاحیتی در خصوص اظهار نظر ندارد و باید به تعهدات خودش عمل کند.

دستاوردهای ایران در سیاست خارجی

وی در خصوص دستاوردهای ایران در سیاست خارجی گفت: ما در مسیر برقراری یک روابط سازنده با کشورهای دوست و همه کشورهای جهان که مایل بودند در سایه احترام متقابل با ایران کار کنند، گام‌های بلند و مهمی برداشتیم. در برخی حوزه‌ها اعتماد سازی انجام شد. در برخی حوزه‌ها ظرفیت‌های همکاری جدیدی مورد توجه قرار گرفت. هم در حوزه سیاسی هم اقتصادی و هم امنیتی گام‌های بلندی برداشتیم.

دیدار باقری و مورا

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص سفر علی باقری به دوحه و دیدار با انریکه مورا گفت: نشست‌ها و رایزنی‌هایی بین آقای باقری و مورا به منظور بررسی و تبادل نظر در خصوص موضوعات دوجانبه و مدنظر ایران و اروپا و همچنین منطقه‌ای همواره در دستورکار بوده و دیدار اخیر در ادامه نشست‌های قبلی بوده است. طیف گسترده‌ای در این دیدار به بحث گذاشته شد. به دلیل نقش اروپا به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، یکی از موضوعات تبادل نظر پیرامون مذاکرات رفع تحریم‌ها بود. ایشان همچنین نشستی با نماینده اروپا در آسیا داشتند. آخرین وضعیت‌ها در خصوص جنگ علیه غزه تبادل نظر شد. ما به عنوان ایران در بحث مذاکرات رفع تحریم‌ها پایبند به میز مذاکره هستیم و معتقدیم می‌توان در صورت اراده طرف مقابل مذاکرات انجام شده را جمع بندی کرد تا همه طرف‌ها به تعهدات خود در چارچوب برجام بازگردند.

کشورهای مستقل بدور از فشارهای آمریکا مناسبات سیاسی خود را قربانی نکنند

وی در خصوص خط لوله گاز ایران و پاکستان گفت: سخنگوی وزارت خارجه پاکستان با نگاه به آغاز پروژه خط لوله دیدگاه خودش را بیان کرد. خوشبختانه دو کشور مذاکرات خوبی داشتند و مذاکرات فنی برای استمرار این پروژه ادامه دارد. طبیعتا فشارهای آمریکا یکی از عوامل مخرب در روابط کشورهای منطقه بوده است. سیاست آمریکا همواره مخل بوده است. انتظار این است کشورهای مستقل بدور از فشارهای آمریکا مناسبات سیاسی خود را قربانی نکنند.

یه کویت و عربستان در خصوص میدان گازی آرش

وی در خصوص بیانیه کویت و عربستان در خصوص میدان گازی آرش گفت: مسائل مرتبط با این موضوع فنی است و جای آن در چارچوب مذاکرات حقوقی و فنی است. این بهترین شیوه حل و فصل موضوعات بین کشورهای همسایه است.

خواسته ایران برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل

کنعانی درباره خواسته ایران برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل گفت: قطعا اخراج رژیم از کمیسیون مقام زن فوری‌ترین اقدامی است که اگر صداقتی وجود داشته باشد باید این اتفاق رخ دهد. این چیزی است که ایران بر مبنای کشتار بیش از 9 هزار زن فلسطینی اعلام کرد که این اتفاق باید بیافتد. این یک محک برای سنجش صداقت کشورهایی است که شعار حمایت از حقوق زنان را مطرح می‌کنند. علت اینکه رژیم بیش از 5 ماه این جنگ را ادامه می‌دهد از آن جایی است که مجامع بین‌المللی از ظرفیت‌ها برای تنبیه رژیم استفاده نکردند. اگر اقداماتی رخ می‌داد شاهد قتل عام بشری در سرزمین‌های فلسطین نبودیم. قطعا این اقدامات مهم است.

ایران از توسعه مناسبات میان کشورهای همسایه استقبال می‌کند

وی در خصوص سفر رئیس جمهور ترکیه به عراق گفت: ما از توسعه مناسبات میان کشورهای همسایه استقبال می‌کنیم و مورد حمایت ایران است. تقویت مناسبات مقوم توسعه امنیت و روابط بین ملت‌های منطقه است.

ایران به تلاش‌‌هایش برای آزادی حمید نوری از زندان سوئد ادامه خواهد داد

کنعانی در خصوص حکم حمید نوری گفت: ما همه تلاش‌های لازم را برای آزادی این شهروند بی گناه انجام دادیم و ادامه خواهیم داد. ایران  با استفاده از روابط تاریخی با سوئد تلاش کرده این موضوع را در قالب مذاکرات و پیگیری‌های حقوقی و کنسولی حل وفصل کند. ما درخواست رد درخواست تجدیدنظر توسط دادگاه سوئد را یک امر غیرقابل قبول می‌دانیم و متاسفیم دادگاه سوئد این درخواست را رد کرده است. به رغم تلاش‌های ایران و ناشی از علاقه ما به حفظ فضای مثبت در رابطه دوجانبه، سوئد با قرار گرفتن در کنار یک گروهک تروریستی این گونه منافع تاریخی دو کشور را در معرض خطر قرار داده است.  ما بر مبنای وظایف ذاتی از تمام ظرفیت‌ها برای رهایی شهروند ایرانی از چنگال بی عدالتی استفاده می‌کنیم.

اراده لازم در طرف غربی برای حل بحران اوکراین وجود ندارد

وی درباره تلاش کشورهای غربی برای متهم کردن ایران در مداخله در جنگ روسیه و اوکراین گفت: ما جنگ را راه حل نمی‌دانیم و از ابتدای شروع این بحران بر ضرورت راهکار سیاسی تاکید کردیم و گفتیم آمادگی داریم برای پایان این جنگ میانجی‌گری کنیم و کمک کنیم این جنگ در کوتاه‌ترین زمان حل شود. متاسفانه آنچه شاهدش هستیم دامن زدن یک جریان بر آتش برافروخته شده است. گسیل تسلیحات از سوی کشورهای غربی نشان می‌دهد اراده لازم در طرف‌های غربی برای کمک به حل بحران وجود ندارد.

ایران ثبات و امنیت منطقه‌ای را به نفع جامعه جهانی می‌داند

کنعانی در خصوص حملات کشتی‌های آمریکا به یمن گفت: ما اقدامات در دریای سرخ و رخدادها در این دریا را نتیجه تحولات در فلسطین می‌دانیم. متاسفانه تداوم بحران 5 ماهه در نوار غزه در سایه سیاست جنگ طلبانه رژیم و عدم اراده آمریکا برای پایان آن، باعث بی ثباتی در برخی نقاط منطقه شده است. اقدامات انصارالله علیه کشتی‌های صهیونیستی است. ایران ثبات و امنیت منطقه‌ای را به نفع جامعه جهانی و کشورهای منطقه و فعالیت‌های تجاری خود تلقی می‌کند. دولت آمریکا به جای اتهام زنی به دیگر کشورها به کانون بحران توجه کند و از توانایی خود برای متوقف کردن ماشین کشتار جمعی رژیم صهیونیستی استفاده کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها