کد خبر: 706114
تاریخ انتشار :

ترامپ؛ کسی که می‌تواند آمریکا را نابود کند

بسیاری از تحلیگران آمریکایی معتقدند، فضای داخلی ایالات متحده شرایط را برای ایجاد یک جنگ داخلی گسترده در این کشور آماده کرده است و ترامپ می‌تواند طی فرایند انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، نقش تعیین کننده‌ای در بروز این جنگ ایفا کند.

ترامپ؛ کسی که می‌تواند آمریکا را نابود کند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

تجزیه‌طلبی در آمریکا، پس از پیروزی «آبراهام لینکلن» در انتخابات ریاست‌جمهوری طی سال ۱۸۶۰، به واسطه برنامه‌های انتخاباتی ضد گسترش برده‌داری او، تشدید شد. در این زمان، «کارولینای جنوبی» و ۹ ایالت دیگر جدایی خود از ایالات متحده را اعلام کردند و این آغاز جنگی چهارساله در آمریکا بود.

جنگ، ویرانی‌های زیادی به‌ ویژه در جنوب آمریکا برجای گذاشت؛ هرچند از تجزیه این کشور جلوگیری و برده‌داری با اصلاحیه قانون اساسی در سال ۱۸۶۵، برای همیشه لغو شد.

پس از گذشت بیش از دو قرن، به نظر می‌رسد آمریکا با شرایطی مشابه روبه رو شده است. نشریه «نشنال اینترست»، اخیرا در گزارشی با اشاره به خشونت‌ مسلحانه و افزایش شکافت‌های اجتماعی، سیاسی و رشد تفکرات نژادپرستی در ایالات متحده، تاکید می‌کند که مدت زیادی از ورود آمریکا به جنگ داخلی دوم می‌گذرد.

همچنین «باربارا والتر» کارشناس خشونت سیاسی و مشاور «سیا»، در یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال آمریکا تحت عنوان «چگونه جنگ‌های داخلی آغاز می‌شود» نوشت، هیچ‌کس نمی‌خواهد باور کند آمریکا در حال افول است یا به سمت جنگ پیش می‌رود، اما براساس برخی مشاهدات، جنگ داخلی جدید ایالات متحده از مدت‌ها قبل آغاز شده است. والتر تاکید می‌کند: آمریکا در جایگاه کشوری که دموکراسی آن بیش از دو قرن پیش بنا نهاده شده، وارد حیطه بسیار خطرناکی شده است.

«آروا محدوی» ستون‌نویس روزنامه «گاردین» هم می‌نویسد: آمریکایی‌ها با خرید سلاح‌های سبک و ساختن پناهگاه های زیرزمینی، خود را برای درگیری‌های احتمالی در ایالات متحده آماده می‌کنند. پیش از این هم گاردین در مقاله‌ای نوشته بود، بی‌اعتمادی فزاینده به نهادهای سیاسی در آمریکا نشان می‌دهد، این کشور ممکن است در آستانه یک درگیری داخلی جدید باشد.

طبق نظرسنجی انجام شده توسط «مرکز تحقیقات کالیفرنیا» در ماه ژوئیه، نیمی از آمریکایی‌ها انتظار دارند در چند سال آینده درگیر جنگی داخلی شوند.

«نیکو ایماک» کارشناس نشریه «نشنال اینترست» معتقد است، سیاست‌گذاران آمریکایی باید به جای تمرکز روی ظرفیت جنگ داخلی تنها از طریق گروه‌های مسلح رسمی، بر تعداد فزاینده تلفات در ایالات متحده به دست جنبش های غیررسمی افراط‌گرای سفیدپوست تمرکز کنند. این تحلیلگر تاکید می‌کند، حضور گروه‌های افراطی حتی در شرایطی که دست به اسلحه نبرده باشند، باز هم نگران‌کننده است.

البته به گفته «جیسون هیل» استاد دانشگاه، مشکلات ناشی از نژادپرستی در آمریکا اکنون حل شده است. با این حال او معتقد است که در سال‌های اخیر، بخشی از جامعه متشکل از نئومارکسیست‌ها و حامیان جنبش اجتماعی «جان سیاه‌پوستان مهم است»، مبارزه‌ای فعال علیه برتری سفیدپوستان به راه انداخته‌اند. این مبارزه از سال ۲۰۲۰، به گستردگی بی‌سابقه‌ای رسیده است.

یکی دیگر از عواملی که تحلیلگران درمورد آن هشدار داده‌اند، انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در سال ۲۰۲۴ است. به تازگی شبکه خبری «سی ان ان» طی تحلیلی در رابطه با خشونت و جنگ داخلی در آمریکا نوشت، یکی از موارد بروز خشونت و درگیری در ایالات متحده که از سوی وزارت امنیت داخلی برای سال ۲۰۲۴ پیش بینی و به آن پرداخته شده،‌ چرخه انتخاباتی است که می‌تواند به ایجاد درگیری احتمالی در آمریکا منجر شود.

به گزارش شبکه خبری «ان‌بی‌سی نیوز»، ‌«ترامپ» در آستانه انتخابات تاکید کرده است، در صورت پیروزی رقیبش «جو بایدن»، ‌رییس جمهور کنونی آمریکا و نامزد احتمالی دموکرات ها، تصویری آخرالزمانی در ایالات متحده ترسیم خواهد شد.

طی هفته‌های اخیر درگیری‌ میان دولت «بایدن» و «گرگ آبوت»، فرماندار ایالت تگزاس بر سر مرزهای جنوبی، باعث ایجاد نگرانی‌هایی درباره احتمال بروز تنش شده است. چالش میان این دو سیاستمدار، بعد از حمایت دیوان عالی آمریکا از تصمیم دولت بایدن برای ملزم کردن تگزاس به برداشتن سیم خاردار و دیگر موانع احداث‌شده در طول نقاط مرزی شدت گرفت. این موانع برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی ایجاد شده‌اند که دولت بایدن با مطرح کردن دغدغه‌های زیست‌محیطی و انسانی، خواستار رفع آنها شده است. آبوت، از این خواسته دولت مرکزی آمریکا تبعیت نکرد و در چند بیانیه به مخالفت با بایدن پرداخت و در توئیتی نوشت: «به دولت بایدن اجازه تخریب دارایی‌های خود را نخواهیم داد».

ترامپ رقیب بایدن در انتخابات نوامبر سال ۲۰۲۴، از آبوت در مقابل دولت بایدن حمایت کرد. ترامپ همچنین وعده داد که در صورت انتخاب دوباره در ژانویه ۲۰۲۵، به صورت نزدیک با ایالت تگزاس همکاری خواهد کرد. ۲۵ فرماندار جمهوریخواه هم طوماری را برای حمایت از تگزاس، علیه دولت فدرال امضا کردند. آنها دولت بایدن را به عدم تمایل به حفاظت از مرزهای آمریکا و مبارزه با مهاجرت غیرقانونی متهم کردند.

تحلیلگران حامی دموکرات‌ها، ترامپ و جمهوریخواهان را متهم به ایجاد جنگ داخلی دوم کرده و تحلیلگران گروه مقابل هم بایدن را به ایجاد جنگ برای پیروزی در انتخابات آتی متهم می‌کنند.

وبگاه «هیل» می‌نویسد: افزایش خصومت میان نیروهای مدافع و مخالف ترامپ، چشم اندازی را ایجاد کرده که برای هیچ یک از جمهوریخواهان خوشایند نیست؛ جنگ داخلی حزب جمهوریخواه می‌تواند آن را به دو طیف مختلف تقسیم و راه را برای پیروزی بزرگ دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ هموار کند. جمهوری‌خواهان نگران هستند که جنگ نه تنها کاخ سفید را به خطر بیندازد، بلکه به اتحاد دموکرات‌ها در نهاد کنگره و کنترل بر اداره کشور، در دولت بایدن و حتی پس از آن کمک کند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها