کد خبر: 621541
تاریخ انتشار :

قیمت مسکن دلیل کمیاب شدن خانه های نقلی! + جزییات

نتایج تحقیقات میدانی از بازار اجاره مسکن در منطقه ۵ نشان می‌دهد فایل‌های بزرگ‌متراژ اغلب متقاضیانی دارد که پیش‌تر در منطقه ۲ مستاجر بوده‌اند اما امسال با توجه به افزایش قابل توجه اجاره‌بها از ناحیه موجر، ناگزیر به جابه‌جایی شده اند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

قیمت مسکن در چند سال اخیر روند روبه افزایشی داشته است.افزایش قیمت مسکن باعث شد بسیاری از مردم برای سکونت به حاشیه های شهر بروند.افزایش قیمت مسکن دلیل مشکلات بسیاری برای مستاجران شد.همچنین با افزایش چشمگیر قیمت مسکن خریدن خانه تبدیل به رویایی دست نیافتنی برای بسیاری شده است. در ادامه جزییاتی درباره روند قیمت مسکن را میخوانیم.

اتفاق عجیب در بازار اجاره خانه / آپارتمان نقلی کمیاب شد!

متقاضیان اجاره مسکن در بازار اجاره‌بهای منطقه‌۵ با چالش کمبود فایل در محدوده متراژی زیر ۹۰ مترمربع روبه‌رو هستند و دامنه انتخاب آنها بسیار محدود شده است.واسطه‌های ملکی می‌گویند مستاجران جدید که متقاضی اجاره در منطقه ۵ هستند با چالش کمبود فایل روبه‌رو هستند و عرضه در گروه متوسط متراژ در منطقه ۵ بسیار محدود است.

 

آنها می‌گویند هر چه آپارتمان نقلی و میان‌متراژ در بازار اجاره کم است، در عوض آپارتمان‌های بزرگ‌متراژ با مساحت بیش از ۱۰۰ مترمربع پرتعداد هستند اما با توجه به اینکه اجاره‌های آنها اغلب بیش از ماهانه ۶ میلیون تومان است، مورد استقبال متقاضیان اجاره قرار نمی‌گیرد.

 

نتایج تحقیقات میدانی از بازار اجاره مسکن در منطقه ۵ نشان می‌دهد فایل‌های بزرگ‌متراژ اغلب متقاضیانی دارد که پیش‌تر در منطقه ۲ مستاجر بوده‌اند اما امسال با توجه به افزایش قابل توجه اجاره‌بها از ناحیه موجر، ناگزیر به جابه‌جایی شده و با توجه به اینکه امکان سکونت در آپارتمان‌های کوچک‌تر را ندارند، ناگزیر به یک منطقه نسبتا ارزان‌تر در محدوده غربی شهر یعنی منطقه ۵ برای یافتن آپارتمان اجاری متناسب با تقاضای خود آمده‌اند. در جدول زیر رهن و اجاره پیشنهادی تازه‌ترین فایل‌های عرضه شده در منطقه ۵ گردآوری شده است.

 

خانه هایی که با قیمت مناسب به فروش می روند+جزئیات

بررسی موتورهای جست‌وجوی ملکی که فایل‌ها را براساس قیمت پیشنهادی دسته‌بندی می‌کنند، نشان می‌دهد تعداد فایل‌های سبزپوش در بازار رو به افزایش است.

اگرچه عمق رکود معاملات مسکن در تهران به حدی است که ماهانه جز تعدادی معامله ضروری، خرید و فروشی انجام نمی‌شود اما به نظر می‌رسد فروشندگان زیادی اصرار دارند که در همین بازار بی‌رمق ملک خود را بفروشند.به نظر می‌رسد از میان کسانی که قصد فروش جدی دارند و املاک خود را نزد واسطه‌ها فایل کرده‌اند، یک گروه مصرتر از دیگران هستند. این گروه مالکان آپارتمان‌های اصطلاحا «مساله‌دار» هستند؛ کسانی که املاک آنها یک یا چند مشخصه از میان مواردی که نام برده می‌شود را دارد؛ از قبیل ملک زیرهمکف یا بدون پارکینگ و آسانسور، ساختمان قدیمی، واقع شده در کوچه‌های تنگ غیرخودرویی که در بافت‌های فرسوده قرار دارند، بدون سند و قولنامه‌ای؛ واقع در محله‌های پرسروصدا و پرتردد بدون داشتن پنجره دوجداره که عایق صوت باشد و....

قیمت مسکن

هر یک از این مشکلات می‌تواند به تنهایی مالک را به فکر تبدیل به احسن بیندازد و به همین خاطر این گروه از مالکان اکنون قصدشان برای فروش جدی شده تا بتوانند در همین فضای کم‌رونق، خرید ملکی بعدی خود را انجام دهند. به این ترتیب عرضه آپارتمان‌های قیمت مناسب که بهای فروش آنها زیر قیمت میانگین محله است، در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

به گفته واسطه‌های ملکی، مالکان این قبیل فایل‌ها هم از نوع مصرفی و هم از نوع سرمایه‌ای هستند که بعضا ملک را با مستاجر واگذار می‌کنند. خریداران این فایل‌ها اما بسیار کم‌تعداد هستند. در بازاری که حتی املاک بدون مشکل ماه‌هاست در صف فروش باقی مانده‌اند، صرفا کسانی که بودجه ناکافی دارند و می‌خواهند پول خود را به دارایی ملکی تبدیل کنند، ممکن است به انجام چنین خریدی تن دهند.

افت شدید قیمت خانه در راه است؟

یک کارشناس بازار مسکن گفت: مالیات بر خانه های خالی سیاست خوبی است و اگر جدی اجرا شود می تواند عرضه را زیاد کند و قیمت را پایین بیاورد.

خانه ارزان می شود ؟

افشین پروین‌ پور، کارشناس بازار مسکن، در رابطه با تاثیرات گرانی مصالح بر قیمت و عرضه مسکن گفت: گرانی‌ها تاثیری روی عرضه ندارد و فقط قیمت ساخت را بالا می برد و از آنطرف وقتی که قیمت ساخت بالا می رود هزینه تمام شده مسکن هم افزایش پیدا می کند و مقداری تقاضاها غیر موثر می شوند اما بزودی رفع می شود و مشکل مصنوعی است و اینگونه نیست که علت واقعی، داشته باشد.

پروین‌پور دررابطه با مالیات بر خانه های خالی و تاثیرات آن بر قیمت مسکن اظهار کرد: مالیات بر خانه های خالی سیاست خوبی است و اگر جدی اجرا شود می تواند عرضه را زیاد کند و قیمت را پایین بیاورد و خیلی موثر است اما تا الان در بازار جدیتی از سوی سیاست گذارها در این ناحیه دیده نشده و به همین دلیل، بازار واکنشی نشان نداده است.

او ادامه داد: اگر این جدیت را بازار احساس کند قطعا هم روی عرضه مسکن چه بصورت اجاره و چه فروش اثر می گذارد و قیمت را پایین می آورد چون قیمت ها همه حباب است، یعنی تعادل واقعی بین عرضه و تقاضا نیست و احتکار و سوداگری مسکن زیاد است و حباب قیمتی در بخش مسکن ایجاد می شود.

این کارشناس بازار مسکن در پایان گفت: اگر دولت از باب مالیاتی دخالت و بتواند سوداگری را مهار کند شاید قیمت مقدار زیادی پایین بیاید.

کاهش قیمت مسکن بعد از انتخابات ؟

کاهش قیمت مسکن بعد از انتخابات ؟

محسن فلکی گفت: «متاسفانه قیمت مسکن با بازارهای موازی مثل سکه و دلار بالا می‌رود. ولی به علت چسبندگی قیمت ها با کاهش نرخ آن‌ها قیمت مسکن کم نمی‌شود».

 

کاهش قیمت مسکن در راه است؟

متاسفانه سال‌هاست که بازار مسکن در کشور ما به یک بازار سرمایه ای تبدیل شده است. به طوری که حتی با پرداخت وام‌های میلیونی از طرف دولت هم مردم به هیچ وجه توانایی خرید مسکن را ندارند. شیوع کرونا در کشور و تحریم‌ ها نیز این رکود را بیش از پیش تشدید کرده است. و حالا در آستانه روی کار آمدن دولت جدید برای همه این سوال پیش آمده که در ماه های آتی وضعیت این بازار تغییر می‌کند یا خیر. 

کارشناس بازار سرمایه محسن فلکی گفت: « به نظر بنده در مورد وضعیت اجاره بها امسال همه مردم مجبور شدند ملک‌هایشان را با قیمت بالاتری تمدید کنند و قیمت امسال تاثیر خود را روی اجاره خانه ها گذاشت. وضعیت خرید و فروش مسکن نیز حدود ۱ درصد افزایش پیدا کرده ولی نمی‌توان گفت که افزایش چشمگیری رخ داده است. به نظر بنده مردم و سرمایه گذاران برای خرید و فروش منتظر تصمیم دولت جدید هستند».

وی در ادامه صحبت‌های خود اظهار داشت: «ورود مصالح ساختمانی به بورس برای انبوه سازان بسیار تاثیرگذار است و می‌توانند نسبت به عرضه و تقاضا خرید خودشان را انجام دهند. ولی تاثیر زیادی روی قیمت مسکن نخواهد گذاشت. ورود مسکن به بورس نیز کار بسیار اشتباهی است و در هیچ کشوری تا به حال این اتفاق نیفتاده است و عملا باعث تلقین و تایید این نگاه می‌شود که مسکن کالای سرمایه ای است».

 

این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: «دولت آینده اگر قصد انجام فعالیت در بازار مسکن را داشته باشد باید تعهدات پروژه مسکن مهر و پروژه ملی مسکن را انجام دهد. حالا اگر خودش هم بخواهد تعهدی بدهد در سال اول و دوم قطعا تاثیری نخواهد گذاشت چون حداقل ساخت یک پروژه دو سال زمان می‌برد یعنی حتی اگر از روز اول هم فعالیت خود را در این زمینه شروع کند حدودا دو سال کاری از دستش بر نمی آید».

فلکی در صحبت‌های پایانی گفت: «متاسفانه قیمت مسکن با بازارهای موازی مثل سکه و دلار بالا می‌رود. ولی به علت چسبندگی قیمت ها ها با کاهش نرخ آن‌ها قیمت مسکن کم نمی‌شود. قیمت مسکن در صورت رکورد بازار و احتیاج به نقدینگی برخی از سازنده ها می‌تواند چند درصد کاهش داشته باشد».

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما