کد خبر: 617504
تاریخ انتشار :

آخرین اخبار انتخابات ۱۴۰۰ / اصولگرایان سراغ مولوی عبدالحمید رفتند، اصلاح طلبان سراغ جهانگیری

۲۱ اردیبهشت زمان آغاز ثبت نام کاندیدا‌های انتخابات ۱۴۰۰ است. اصلاح طلبان و اصولگرایان هنوز به اجماع نرسیده اند و فعلا رفتارهای انتخاباتی فردی است، نه حزبی. رویداد‌۲۴ در این گزارش آخرین اقدامات هر کدام از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کرده است.

آخرین اخبار انتخابات ۱۴۰۰ / اصولگرایان سراغ مولوی عبدالحمید رفتند، اصلاح طلبان سراغ جهانگیری
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

اصلاح طلبان قرار است تا ۲۱ اردیبهشت نامزد نهایی خود را معرفی کنند. در حالی که نامزدهای اولیه این جریان هنوز مشخص نیستند و احزاب تلاش دارند آخرین رایزنی های خود را انجام دهند. آذر منصوری سخنگوی جبهه اصلاحات ایران درباره مکانیزم اصلاح طلبان برای رسیدن به گزینه نهایی ریاست جمهوری گفته «قرار شد تا ۱۱ اردیبهشت اعضا پیشنهادهای خود را در رابطه با کاندیدای مورد حمایت خود به دبیرخانه جبهه اصلاحات ارائه کنند. قرار شد در جلسه ۱۲ اردیبهشت از میان کاندیدایی که نامشان به دبیرخانه رسیده، افرادی که از سوی حداقل ۱۰ نفر از اعضای مجمع ملی پیشنهاد شدند، مورد رای‌گیری قرار گیرند و کسانی که حائز یک سوم آرا باشند در جلسات بعدی مجمع ملی که در فاصله روز‌های دوشنبه ۱۳ اردیبهشت تا ۱۸ اردیبشهت برگزار می‌شود، رای‌گیری صورت گرفته شود.»

منصوری همچنین گفته «کسانی که در نهایت حائز دو سوم آرای اعضای مجمع ملی شدند، در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه به عنوان نامزد‌های نهایی معرفی جبهه اصلاحات معرفی می‌شوند.»

در مقابل تحرکات انتخاباتی اصولگرایان همچنان تحت تاثیر احتمال حضور ابراهیم رئیسی است. با این وجود اصولگرایان فعالیت‌های انتخاباتی خود را متوقف نکرده‌اند. در هفته گذشته چند نامزد اصولگرا کاندیداتوری رسمی خود را اعلام کرده و عده دیگری از آنها راهی سیستان و بلوچستان شدند تا با مولوی عمبدالحمید دیدار کنند. در این گزارش آخرین اخبار و تحولات انتخاباتی اصولگرایان و اصلاح طلبان را می‌خوانید:

جهانگیری نامزد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود؟

از اسحاق جهانگیری به عنوان یکی از کاندیداهای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری یاد می‌شود، وی یکی از سه نامزد نهایی نهاد اجماع‌ساز است. آمدن یا نیامدن اسحاق جهانگیری هنوز مشخص نیست اما او شب گذشته با حضور در شبکه اجتماعی کلاب هاوس سیگنال‌های مثبتی در این زمینه ارسال کرد که احتمال کاندیداتوری وی را تقویت کرد.

جهانگیری درباره نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اینطور به خبرنگاران پاسخ داد: «من نظرم بر کاندیدا شدن «نه» است اما هیچ وقت نگفتم نمی‌شوم و تابع نظر جمعی هستم. برخی فقط می‌گویند می‌خواهیم کاندیدا شویم اما شرایط بسیار سختی و نیازمند برنامه و تیم قوی در کشور هستیم.»

لاریجانی اولویت دوم اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری

غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در نشست مجازی جمهور ۱۴۰۰ درباره گزینه این حزب برای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: هنوز به قطعیت نرسیدیم. چون هنوز کسی اعلام قطعی نکرده است. در این فصل از انتخابات هم اصولگرا‌ها کاندیدای بسیاری دارند. هم کاندیدا‌های اصلاح‌طلب پیدا خواهند شد. حزب کارگزاران تمام تلاشش این است که از مجموعه اصلاح‌طلبان جدا نشود و همراه است، حالا باید پیش برود ببینیم چه می‌شود.

او در پاسخ به برخی صحبت‌ها مبنی بر حمایت حزب کارگزاران سازندگی از لاریجانی گفته «لاریجانی از شخصیت‌های ارزشمند کشور است ما برای رشد و توسعه کشور هیچ وقت نباید کسانی که توانایی‌هایی سیاسی اجتماعی و... دارند را نادیده بگیریم. اولاً آقای لاریجانی تاکنون کوچکترین اثری برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ نداشته است. بعد اینکه باید یک جمعی بخواهند تا از کاندیدیی حمایت شود. در حزب بار‌ها روی این مباحث صحبت شده است. چون حزب جزو جبهه اصلاحات است، ما تلاشمان این است که در مجموعه اصلاحات کاندیدای واحد مطرح شود.

وضعیت تاجزاده و حجاریان در انتخابات

سعید حجاریان اخیرا درباره مصطفی تاجزاده و نامزدی او گفته است حاکمیت ممکن است برخی از نیرو‌های تأثیرگذار اصلاحات را به موضع‌گیری علیه تاج‌زاده دلالت کند یا برخی گمان کنند از باب تقرب خوب است تاج‌زاده را تخریب و تخطئه کنند؛ این اما چاره کار نیست. نه برای حاکمیت و نه برای نیرو‌های نامبرده. واقعیت این است که تاج‌زاده به‌عنوان یک نیروی سیاسی باسابقه تصمیم به کاندیداتوری گرفته است؛ طبعاً می‌داند بناست با چه فیلتر‌هایی مواجه شود پس نیازی نیست ترکیب شورای نگهبان، مواضع آقای جنتی و حتی، زندان سال ۱۳۸۸ را به او یادآور شویم! اما از باب ایجاب؛ تاج‌زاده اکنون مانیفستی منتشر کرده و در توییتر نوشته است بنا دارد برنامه خود را هم ارائه کند. او بعد از رد صلاحیت می‌تواند افرادی را در تراز برنامه‌اش ذیل یک حزب سیاسی جدید سامان دهد. در آینده، ممکن است این حزب در جذب نیرو و اثرگذاری بر فضای سیاسی اثرگذار باشد یا نباشد.

نعیمی پور: اصولگرایان آشفته‌اند

محمد نعیمی پور فعال سیاسی اصلاح طلب، درباره تعدد کاندیدا در جریان اصولگرا گفته «مشخص است که در جبهه اصولگرا تشتت زیاد و رقابت‌های شدید و مخرب وجود دارد به همین دلیل هر کسی اولا به طور عجیبی احساس می‌کند که می‌تواند رئیس‌جمهور باشد، یعنی رئیس جمهوری را یک شغل می‌بیند و نه یک موقعیت برجسته اجرایی که نیاز به توانایی ویژه دارد بنابراین هر فردی این جرات را به خودش می‌دهد که بگوید من کاندیدا رئیس جمهوری هستم.»

او افزود: همچنین برخی از آن‌ها ممکن است تحلیل‌هایی داشته باشند که وضعیت مملکت آشفته بازار است پس در این آشفته بازار شاید مثلا به یک وضعیتی برسند، این هم می‌تواند دلیلی باشد که برای کاندیداتوری ریاست جمهوری به صف شوند.

اعتماد ملی: امینی یا افشانی؟

حزب اعتماد ملی قرار است در انتخابات ریاست جمهوری گزینه معرفی کند. اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی حزب درباره اینکه آیا احتمال اجماع بر لاریجانی وجود دارد، گفته «من تصور می‌کنم احتمال ایجاد چنین شرایطی تقریبا صفر است، زیرا نمی‌شود هیچ نامزد اصلاح‌طلب تأییدصلاحیت نشود و اگر قرار باشد کارگزاران یا هر حزب دیگر به سمت سیاست ائتلافی برود در اقلیت قرار می‌گیرند؛ هرچند معتقدم کارگزاران در نهایت به نظر اکثریت اصلاح‌طلبان تن می‌دهد. من پیشنهاد می‌کنم اگر اعتدالی‌ها حسن نیت دارند این‌بار آن‌ها بیایند و از نامزد اصلاح‌طلبان حمایت کنند. چرا مدام می‌گوییم که حتما اصلاح‌طلبان باید پشت اعتدالی‌ها بایستند؟ هیچ ایرادی ندارد اگر این بار برعکس عمل شود.»

سخنگوی حزب اعتماد ملی درباره احتمال نامزدی حضرتی، افشانی و امینی گفت: «الیاس حضرتی نامزد نمی‌شود، اما تا اینجای کار در شورای مرکزی حزب اعتمادملی بر آقای افشانی و امینی بحث می‌شود که ببینیم کدام یک از سوی حزب اعتماد ملی به نهاد اجماع‌ساز معرفی شود.»

بیانیه بنیاد باران درباره ظریف

مدیرعامل بنیاد باران با ارسال تکذیبیه‌ای، برگزاری جلسه در این بنیاد درباره مساله کاندیداتوری ظریف در انتخابات ریاست جمهوری را تکذیب کرد. در این بیانیه آمده است «اعضای تحریریه یک کانال تلگرامی وابسته به یکی از نهاد‌ها اخیرا با انتشار گفت‌وگویی جعلی از یک عضو بنیاد باران، بار دیگر مرز‌های دروغ گویی را در نوردیده و نشان دادند که برای رسیدن به اهداف خود دیگر نیازی به حفظ اخلاق و پرهیز از اتهام زنی ندارند. صریحا اعلام می‌شود که خبر درج شده در این کانال مبنی بر «تشکیل جلسه بنیاد باران در خصوص حمایت از طرح کاندیداتوری آقای ظریف» دروغی محض بوده و تکذیب می‌شود.»

نظر مرعشی درباره فائره هاشمی و زنگنه

حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران با اشاره به تحریم انتخابات از سوی فائزه هاشمی، عضو حزب متبوعش گفته «خانم فائزه هاشمی اساسا هیچ وقت در چهارچوب حزب نمی‌گنجیدند و همیشه حرفشان این بود که اگر قرار باشد در حزب بمانم حزب باید این اختیار را به من بدهد که مطالب خودم را بگویم که این با کار حزبی سازگار نیست و ما قبول نکردیم که یک عضو حزب غیر مصوبات حزب را بگوید، ولی ایشان یک پدیده است و راه حلی هم برای آینده ایران ندارد. ایشان تک‌نفره است و اکنون هم جزو تحریمی‌ها محسوب می‌شود و یک عده هم برایش سوت می‌زنند که آفرین خوب شد گفتی که تحریم می‌شود، ولی نمی‌دانند که بعد از تحریم انتخابات چه می‌شود و هیچ کس حاضر نیست مسؤلیت بعد از تحریم انتخابات را بپذیرد.»

او با اشاره به تشکیل کمیته ۳ نفره انتخاباتی در دولت با عضویت ظریف، جهانگیری و زنگنه در دولت، در پاسخ به این پرسش که کدام یک از این افراد را برای کاندیداتوری مناسب‌تر می‌داند، گفت: من هر ۳ نفرشان را قبول دارم، ولی ترجیحم آقای زنگنه است.

بیشتر بخوانید: شروع بی‌رمق آقای معاون اول در انتخابات ۱۴۰۰ / پیام انتخاباتی اسحاق جهانگیری چه بود؟

این هفته باز هم چهره‌های جدیدی در جریان اصولگرا اعلام نامزدی کردند به شکلی که اگر همه این افراد برای شورای شهر هم اقدام به نامزدی می‌کردند باز هم در فهرست جا نمی‌شدند!

ورود رستم قاسمی به انتخابات با جعل لوگوی رسانه‌ها

به گزارش رویداد‌۲۴ رستم قاسمی در نشست خبری خود که در محل موسسه شهدای هفتم تیر برگزار شد، رسماً اعلام کرد که داوطلب انتخابات ریاست جمهوری می‌شود. رستم قاسمی از سرداران سپاه بوده که سابقه فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا و وزارت نفت دولت احمدی نژاد را دارد.

در بیانیه رستم قاسمی آمده است «آماده‌ام تا سال‌ها تجربه خدمتِ به مردم در حوزه‌های اقتصاد، عمران فرهنگ و دیپلماسی سیاسی و اقتصادی که در کنار سردار بزرگ ایران حاج قاسم سلیمانی آموخته ‌ام را با همکاری جوانان و همفکری بزرگانِ صاحبِ تجربه به کار گیرم تا بتوانیم ایرانی بسازیم در تراز ایران.»

حضور رستم قاسمی اما با حاشیه‌های فراوانی آغاز شد. او در بد ورود کارش را با جعل لوگوی رسانه‌ها آغاز کرد. رستم قاسمی برای کنفرانس خبری خود از خبرگزاری‌های متعددی دعوت کرد اما وقتی استقبالی از آقای کاندیدا نشد، تیم روابط عمومی او با جعل آرم و لوگوی خبرگزاری‌های مختلف سعی کرد کنفرانس خبری خود را به شکل جعلی، با اهمیت‌تر از آنچه واقعا بود جلوه دهد.

خبرگزاری‌های تسنیم و دانشجو (snn) نشست خبری رستم قاسمی را به صورت گزارش تصویری منتشر کرده‌اند اما مدیران خبرگزاری‌های مهر، میزان و راه دانا، در صفحات توییتر خود نوشته‌اند که لوگوی خبرگزاری‌های آنان توسط تیم تبلیغاتی رستم قاسمی جعل شده است.

قالیباف می‌آید!

محمدباقر قالیباف هنوز به طور رسمی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری نکرده و این فرضیه که اگر رئیسی بیاید او نمی آید و در غیر این صورت قالیباف وارد انتخابات می شود همچنان به قوت خود باقی است. اما قالیباف اخیرا یک پست اینستاگرامی با عکس خودش و غلامرضا تختی منتشر کرده که رسانه ها از آن به عنوان اعلام آمادگی تلویحی قالیباف برای ورود به انتخابات نام برده‌‎اند.

وی در این پست اینستاگرامی نوشته «گاهی اخلاق و منش یک پهلوان، یک کشتی‌گیر روحیات نسلی از نوجوانان و جوانان را تغییر می‌دهد و از آن‌ها انسان‌هایی خودساخته و بامعرفت و مردم‌دار می‌سازد. روز گذشته در مراسم افتتاح خانه کشتی شهید صدر زاده که با همت مسئولان فدراسیون کشتی بازسازی شده است حاضر شدم؛ با امکانات فراهم شده و با روحیه و پشتکاری که در مربیان و ورزشکاران کشتی سراغ دارم، مطمئنم شیربچه‌های ایرانی در مسابقات المپیک هم کشورمان را مثل همیشه سربلند خواهند کرد. ⁣قهرمان و پهلوان شدن فقط به بازو‌های در هم پیچیده نیست؛ اگر برای خدا کار کنیم و بتوانیم گرهی از مشکلات مردم باز کنیم، خدا هم به کارمان برکت می‌دهد. همۀ مردم ما در این شرایط سخت و دشواری‌های معیشتی قهرمان هستند؛ در این شب‌ها دعا کنید تا بتوانیم باری از روی دوش مردم برداریم و آن‌ها را در میانۀ مشکلات تنها نگذاریم. ⁣ یا علی مددی...

دبیرکل جهادگران هم آمد!

وهاب عزیزی دبیرکل جبهه جهادگران ایران اسلامی با شعار «جهاد برای حل مشکلات مردم، جهاد برای قطع زنجیره فساد، ویژه خواری و رانت» برای حضور در انتخابات ۲۸ خرداد سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اعلام داوطلبی کرد. او با قرائت بیانیه‌ای گفت که برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت نام خواهد کرد. احتمالا نام‌های مشابهی از این دست چهره‌ها در روزهای آینده بیشتر خواهیم شنید.

انتقاد محسن رضایی از محمدجواد ظریف

محسن رضایی که یکی از نامزد‌های مهمتر جریان اصولگرا به شمار می‌رود با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود به فایل صوتی ظریف وزیر امور خارجه واکنش نشان داد و نوشت«مردانِ میدان و مردانِ دیپلماسی هر دو می‌توانند فرزندان غیور ایران باشند. آقای ظریف بیش از هر سیاستمدار دیگری ناظر به نقش بی‌بدیل حاج قاسم در پیشبرد استراتژی‌های ایران در مذاکرات مختلف بوده و عجیب است که ایشان حالا منکر حقیقتی شده که خود بیش از هر کسی بر آن واقف است. گزارش سفر و مذاکرات سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و آقای پوتین به عنوان یک سند نزد مراجع رسمی ثبت شده است. آنچه از آقای ظریف نقل شده، با واقعیت انطباق ندارد.»

محسن رضایی یک روز بعد از انتشار این بیانیه اعلام کاندیداتوری کرده و گفته در انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهد کرد. این سومین دوره انتخابات است که رضایی در آن کاندیدا می‌شود.

سعید جلیلی با دولت با برنامه می‌آید؟

سعید جلیلی اخیرا در یک نشست انتخاباتی بر بستر وب گفته اگر ندانیم مسائل اصلی ۴ سال آینده کشور چیست طبیعتاً به‌دنبال راه‌حل آن نیز نمی‌رویم. نباید توان خود را مصروف موضوعات موهوم و کاذب و فرعی کنیم. بسیار مهم است که در این عرصه مسئله را درست تشخیص دهیم و پاسخ‌های درست و معتبری هم داشته باشیم.

جلیلی با اشاره به اینکه عرصه انتخابات باید عرصه‌ای برای این‌گونه مباحثات باشد، گفته «افراد باید بگویند که چه‌چیزی را مسئله اصلی کشور می‌دانند و پاسخ خود را نیز به این مسئله‌ها بگویند؛ اینجاست که می‌توان پاسخ‌های غلط را از پاسخ‌های درست تشخیص داد. وقتی از حضور پرشور صحبت می‌کنیم یعنی می‌بایست فضا را سالم نگه داریم و پرسش‌ها و پاسخ‌ها درست تعیین شود؛ عرصه انتخابات نباید عرصه جنجال‌های بی‌خود و اغوای مردم باشد. خبرگزاری های اصولگرا نام پلتفرمی که جلیلی در آن گفتگو کرده را منتشر نکرده‌اند.

مشاور قالیباف سخنگو شد

در جلسه شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب روز یکشنبه (۵ اردیبهشت)، «امیر ابراهیم رسولی» به عنوان سخنگوی شورای ائتلاف انتخاب شد. رسولی از چهره‌های نزدیک به حداد عادل است که پس از آغاز به کار مجلس یازدهم به عنوان مشاور محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس و مدیرکل هیئت رئیسه مجلس منصوب شد.

ابراهیم رئیسی بیاید خیلی‌ها می‌روند

غلامحسین رضوانی عضو جبهه پایداری، درباره انتخابات آینده ریاست جمهوری سیزدهم گفت: همانطور که مشخص است آقایه رئیسی مشتاقان بسیاری دارد و بسیاری از افراد، جریان‌ها و احزاب اعلام کرده‌اند که اگر او نامزد انتخابات شود اجماع خوبی بر روی او صورت خواهد گرفت و بسیاری از نامزد‌ها انصراف خواهند داد.

او ادامه داد: اینکه او واقعا به این عرصه پا خواهد گذاشت یا خیر نیاز به زمان دارد، برخی صحبت‌ها را بیان کرده‌اند که از محتوای آن اینگونه برداشت می‌شود که او به عرصه انتخابات پا نخواهد گذاشت اما طبیعتا آمدن و یا نیامدن او به عرصه انتخابات بستگی به شرایطی دارد که به تدریج ایجاد و کامل می‌شود؛ اما معتقدم که حتی با فرض اجماع بر روی یک نامزد بهتر است که از جریان انقلاب افرادی برای حمایت از نامزد اصلح هم نامزد شوند، در انتخابات فرصت رقابت فراهم می‌شود و مسلما دیگران به صورت مجموعه‌ای هماهنگ شرکت می‌کنند و این طبیعی است که نیرو‌های انقلاب هم به صورت یک مجموعه هدفمند برای تقویت گفتمان انقلاب اسلامی و تضعیف گفتمان غرب وارد صحنه شوند، اما نه به گونه‌ای که باعث تشتت آرا در جبهه انقلاب شوند.

دیدار اصولگرایان با مولوی عبدالحمید

اصولگرایان رایزنی با «مولوی عبدالحمید» را در دستور کار گذاشته‌اند تا شاید از این طریق برگ برنده اهل سنت ایران را نصیب خود کنند. یکی از نزدیکان «مولوی عبدالحمید» درباره رایزنی‌های صورت‌گرفته میان یکی از رهبران اهل سنت ایران با اصولگرایان گفت: «بسیاری از کاندیدا‌ها با مولانا دیدار داشته یا با واسطه‌هایی با او ارتباط گرفته و درباره انتخابات رایزنی کرده‌اند.»

حسین دهقان و رستم قاسمی که هر دو از جمله کاندیدا‌های دارای پیشینه نظامی در انتخابات ۲۸ خرداد هستند، اخیرا به زاهدان رفته و با مولوی عبدالحمید دیدار و رایزنی کرده‌اند. 

یک منبع مطلع گفته «هر دوی این افراد با مولانا عبدالحمید دیدار داشته و صحبت‌هایی را با او انجام داده‌اند.» این منبع نزدیک به مولوی عبدالحمید درباره زمان انجام این دیدار‌ها نیز گفت: «حدود ۲ هفته پیش بود که این دیدار‌ها صورت گرفت.»

این، اما پایان ماجرا نیست. این چهره نزدیک به مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که «افزون بر این چهره‌ها، رایزنی‌هایی نیز با چهره‌های نزدیک به مولانا در تهران از سوی دیگر کاندیدا‌ها صورت گرفته که همه آن‌ها هم درباره انتخابات ریاست‌جمهوری بوده است.»

او نامی از این افراد به میان نیاورد، ولی برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که «سعید محمد» از جمله افرادی است که تلاش کرده در تهران رایزنی‌هایی با چهره‌های مرتبط با مولوی عبدالحمید انجام دهد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها