کد خبر: 662978
تاریخ انتشار :

مدیرمسئول«نامه نیوز»:

با اختلال در اطلاع رسانی، فیک نیوزها و شایعات قوت می گیرند | به فکر جایگزین مناسب باشیم

چندین روز است که شاهد اختلال جدی در اینترنت و محدودیت اطلاع رسانی در رسانه های داخلی هستیم. این اقدام، تاثیرات زیادی را بر رسانه ها از ریزش مخاطب و کسب و کار و انتشار اطلاعات داشته است. علی پورمحمدی مدیر مسئول«نامه نیوز» در گفتگو با «شفقنا» می گوید: از هفته پیش که با اختلال اطلاع رسانی روبرو شدیم، بازدیدهای ما به لحاظ کمی به شدت افت کرد و می توانم بگویم تا ۸۰ درصد افت مخاطب داشتیم‌. در زمان بحران ها اگر ابزار مناسب و درخوری برای مخاطب نداشته باشیم، نمی توانیم پاسخگوی مخاطبان خود باشیم. بستن این بستر، قطعا عاملی برای انتشار فیک نیوزها و شایعات خواهد بود.

با اختلال در اطلاع رسانی، فیک نیوزها و شایعات قوت می گیرند | به فکر جایگزین مناسب باشیم
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

علی پورمحمدی، در ادامه‌ی گفتگو با پایگاه خبری شفقنا با اشاره به اینکه در سال های اخیر چندین بار با فیلترینگ روبرو شده ایم، می گوید: قبل از اینکه بخواهم به تبعات اختلال اطلاع رسانی بر روی رسانه ام اشاره کنم، باید بگویم که ما وارد انقلاب صنعتی چهارم شد‌ه‌ایم و امروزه بیشتر اطلاعات از دل شبکه های اجتماعی می آید و از طریق گوشی های هوشمند بسیاری از داده ها و اطلاعات به راحتی وارد خانه های مردم می شود. از طرفی دیگر این را هم قبول داریم که بستر اینترنت و فضای مجازی باعث تحریک مردم می شود و در بسیاری از کشورها این اتفاق افتاده که باعث بسته شدن آن فضا شده است. اما واقعیت دیگری که وجود دارد این است که در این انقلاب چهارم، بسیاری از کسب و کارهای خرد و کلان وارد بستر اینترنت شده اند و ادامه اختلال و قطعی اینترنت، باعث تعطیلی و ضرر این کسب و کارها می شود.

او ادامه می دهد: به نظرم ادامه روند قطعی اینترنت و اختلال در اطلاع رسانی می تواند باعث تحریک مردم شود و باید این واقعیت را بپذیریم که با وجود گوشی های هوشمند و انواع اقسام فیلترشکن ها که به راحتی در دسترس هستند، امکان محدودیت برای افکار عمومی وجود ندارد. این مساله تنها باعث نارضایتی و فاصله گرفتن مردم از حاکمیت می شود.

مدیر مسئول«نامه نیوز» درباره تاثیرات این قطعی بر روی رسانه خود توضیح می دهد: از هفته پیش که با اختلال اطلاع رسانی روبرو شدیم، بازدیدهای ما به لحاظ کمی به شدت افت کرد و می توانم بگویم تا ۸۰ درصد افت مخاطب داشتیم‌. در همان روزهای اول اختلال‌، سایت ما به مدت چندین ساعت قطع بود و ضرری که به سئو سایت ما وارد شد، هزینه های بسیار زیادی را بر ما تحمیل کرد.

پورمحمدی ادامه می دهد: با توجه به وضعیت اقتصادی نامناسبی که درگیر آن هستیم به سختی توانستیم در این ۶ ماه تعدادی تبلیغات بگیریم و همانطور که می دانید مبنای درآمدی این تبلیغات ها بر حسب ورودی و کلیک است. به همین خاطر ادامه این روند به شدت کسب و کار و اقتصاد ما را هم متأثر خواهد کرد.

او علاوه بر ضررهای اقتصادی، به آسیب های وارد شده به اعتماد مردم اشاره می کند و می گوید: من رسانه دار که مجوزم را از یک نهاد حاکمیتی و دولتی گرفتم این حاکمیت باید به ما فرصت بیشتری بدهد و ما را به عنوان پل ارتباطی قرار دهد تا بتوانیم در مواقع بحرانی اطلاع رسانی درست به افکار عمومی داشته باشیم. بستن این بستر، قطعا عاملی برای انتشار فیک نیوزها و شایعات خواهد بود.

او بیان می کند: در زمان بحران ها اگر ابزار مناسب و درخوری برای مخاطب نداشته باشیم، نمی توانیم پاسخگوی مخاطبان خود باشیم . باید به این مساله توجه داشت که ما اهالی رسانه که مجوز های لازم را دریافت کرده ایم در دایره نظام نقش آفرینی می کنیم و به این موضوع اشراف داریم که در هر کجا به انتقاد و پیشنهادی نیاز باشد، ورود می کنیم و هرجا لازم باشد از عملکرد مسئولین دفاع می کنیم. پس بستن و فیلتر کردن باعث از بین رفتن مرجعیت خبری در بلند مدت خواهد شد.

پورمحمدی با هشدار درباره آسیب های انحصار رسانه ای به وجود آمده در این مدت، می گوید: با توجه به اختلال به وجود آمده شاهد افزایش تولید محتوای کانال های ماهواره ای فارسی زبان هستیم که طبیعتا در حال حاضر بسیاری از مردم اطلاعات خود را از رسانه های جمعی و تلویزیون می گیرند. فارغ از صحت و سقم اخبار این کانال ها، ما نباید با بستن و اختلال رسانی در اینترنت مردم را به سمت یک رسانه خاص هدایت کنیم.

او ادامه می دهد: متاسفانه در این مدت علیرغم سرمایه گذاری بسیار زیاد، نتوانستیم یک بستر اطلاع رسانی مناسب هم ایجاد کنیم که ضمن اینکه یک رسانه حاکمیتی و جمعی باشد، بتواند، منعکس کننده حرف مردم هم باشد. از طرفی دیگر ما نتوانستیم در بستر فضای مجازی یک پیام رسان مناسب هم ایجاد کنیم. پس اگر با رویکرد عقلانی نگاه کنیم، نباید همه راه های اطلاع رسانی را بر روی مردم ببندیم.

پورمحمدی با انتقاد می گوید: چرا دولت ها به فکر جایگزین کردن پیام رسان های مناسب برای افکار عمومی نیستند که در شرایط فیلترینگ مخاطب از آن استفاده کند؟

او با تاکید بر ایجاد رسانه و شبکه های اجتماعی مناسب برای مردم می گوید: ما باید بر روی جایگزین کردن یک پیام رسان سرمایه‌گذاری کنیم تا در چند سال آینده شاهد یک رسانه و شبکه اجتماعی قوی باشیم که حرفی برای گفتن داشته باشیم. متاسفانه همیشه ساده ترین راه را که همان بستن و فیلترینگ هست را انتخاب می کنیم. ما اصلا آینده نگری نداریم و فقط در مواقع بحرانی به فکر تاسیس چند پلتفرم اطلاع رسانی هستیم. بحران که تمام می شود همه چیز تمام می شود و هرکسی میرود سراغ کار خودش تا بحران بعدی .

پورمحمدی بیان می کند: تاکیدم این است که ما باید ابزارهای کنترلی را داشته باشیم، ضمن اینکه جریان آزاد اطلاعات را هم برقرار کنیم. طبق فرمایش رهبری که بر جهاد تبیین اشاره کرده اند، باید به این مساله توجه داشت که اجرای جهاد تبیین نیازمند زیرساخت های مناسب خود از جمله پلتفرم مناسب ،اعتماد و مرجعیت است و باید فضای مناسبی بین مردم و حاکمیت باشد. اما اگر این زیرساخت ها نباشد طبیعتا فیک نیوزها قوت خواهند گرفت و مرجعیت رسانه ای از بین می رود و جهاد تببین‌نمی تواند عملیاتی شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها