کد خبر: 666519
تاریخ انتشار :

سنگ اندازی مجلس نمایندگان در برابر بایدن /جدال دنباله دار در کاپیتال هیل

سنگ اندازی مجلس نمایندگان در برابر بایدن /جدال دنباله دار  در کاپیتال هیل
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

 

جمهوری‌خواهان برای تثبیت اکثریت خود در مجلس نمایندگان آمریکا به ۲۱۸ کرسی لازم دست یافتند. این برتری به آنها اجازه می‌دهد مانع از پروژه‌های مهم دولت بایدن شوند و دولت را به استیضاح بکشانند.بر اساس آخرین نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، دموکرات‌های حامی جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور پس از پیروزی در سنا، اکثریت خود را در مجلس نمایندگان از دست دادند.در آینده، جمهوری‌خواهان بیش از نیمی از ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان را در اختیار خواهند داشت. بدین گونه دولت جو بایدن در وضعیت دشواری برای اجرای پروژه‌های خود قرار می‌گیرد.

 

چنین نتیجه‌ای پیش‌بینی شده بود؛ هر چند که اکثریت جمهوری خواه در نهایت بسیار محدودتر از حد انتظار بوده است. دموکرات‌ها در سنا در راس امور هستند اما با ترکیب جدید کنگره، حکومت برای بایدن قطعا در دو سال آینده دشوارتر خواهد بود. علاوه بر این، جمهوری‌خواهان می‌توانند درباره بایدن و سیاست‌های او تحقیق کنند.در این انتخابات میان‌دوره‌ای که روز سه‌شنبه گذشته برگزار شد، تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و حدود یک‌سوم کرسی‌های سنا در در میانه دوره ریاست جمهوری بایدن از نو تقسیم شدند.علاوه بر این، فرمانداری‌های مهم در شماری از ایالت‌ها از نو انتخاب شدند. شمارش آرا در چندین رقابت به دلیل نتایج بسیار نزدیک و ویژگی‌های انتخاباتی در برخی ایالت‌ها زمان زیادی به طول انجامید.

به طور معمول در انتخابات میان‌دوره‌ای در اواسط دوره‌های ریاست جمهوری، حزب رئیس‌جمهور وقت دچار شکست‌هایی می‌شود. شخص رئیس‌ جمهوری در این انتخابات موضوعیت ندارد، اما آرای انتخابات میان‌دوره‌ی به نوعی رفراندوم سیاست‌های او تلقی می‌شود.از نظر سیاست داخلی، بایدن اخیراً بر تورم در کشور افزوده بود، از جمله افزایش قیمت سوخت به ویژه به نارضایتی‌ها دامن زده بود. حتی پیش از آن، بایدن باید با نتایج ضعیف خود در شماری از نظرسنجی‌ها دست و پنجه نرم می‌کرد.بر اساس گزارش بی بی سی، از دست دادن اکثریت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان به‌احتمال در دو سال آینده دولت بایدن چندان راحت نخواهد بود. جمهوری‌خواهان با قدرت جدید خود در مجلس نمایندگان می‌توانند به میل خود مانع از تصویب قوانین آینده شوند. هر دو نهاد کنگره در روند قانونگذاری مشارکت دارند.

 

مجلس نمایندگان در مورد مسائل بودجه اهمیت ویژه‌ای دارد. جمهوری‌خواهان تهدید کرده‌اند که از افزایش سقف بدهی یا کمک مالی به اوکراین جلوگیری خواهند کرد. ناظران این رویکرد احتمالی جمهوری‌خواهان را تنها وسیله‌ای برای گرفتن امتیاز از دموکرات‌ها در جاهای دیگر می‌دانند. با این حال، احتمالاً برای بایدن پیشبرد پروژه‌هایی که معمولاً بین احزاب تصمیم‌گیری می‌شوند، دشوارتر خواهد شد.جمهور‌ی‌خواهان همچنین تهدید کرده‌اند که تحقیقات پارلمانی مختلفی را در مورد دموکرات‌ها آغاز خواهند کرد، مانند وضعیت مرزی با مکزیک، تحقیقات پلیس فدرال اف‌بی‌آی از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق از حزب جمهوری‌خواه و یا معاملات هانتر بایدن، پسر رئیس جمهوری کنونی.آنها همچنین می‌توانند روند استیضاح اعضای کابینه را آغاز کنند. با انجام این کار، آنها می‌توانند عرصه را بر بایدن و دولت او در طول دو سال آینده تنگ کنند هرچند که در این خصوص محدودیتهایی دارند.

به این ترتیب شاهد جدال دنباله داری در کاپیتال هیل میان نمایندگان دوحزب سنتی آمریکا خواهیم بود. در این میان نمایندگان دموکرات در مجلس نمایندگان تلاش خواهند کرد تا حداقل 4 یا 5 نماینده از حزب رقیب را در برخی رای گیری ها با یکدیگرهمراه کنند. این موضوع قبلا نیز مسبوق به سابقه بوده است. البته در نهایت، جمهوریخواهان کنگره حتی در صورت استیضاح بایدن یا اعضای کابینه وی راه به جایی ببرند زیرا حفظ اکثریت دموکراتها در سنا و فراتر از آن، امکان استفاده بایدن از حق وتو ، قدرت مانور را از آنها سلب می کند. در چنین شرایطی آنچه برای جمهوریخواهان کنگره اهمیت دارد، آماده سازی فضای سیاسی و عمومی آمریکا علیه دموکراتها با هدف شکست بایدن و همراهانش در انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 می باشد. البته شکست دموکراتها در انتخابات آتی، با توجه به نتایجی که جمهوریخواهان در ایالات حساس و سرنوشت سازی مانند آریزونا و جورجیا از دست داده اند آسان به نظر نمی رسد. اگر نتایج انتخابات میاندوره ای کنگره در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو تبلوری دوباره پیدا کند، قطعا همین مسئله منجر به تکرار شکست جمهوریخواهان خواهد شد. فراتر از آن، جدال ترامپ و دی سانتیس ( فرماندار ایالت فلوریدا) منجر به نگرانی شدید سران حزب جمهوریخواه در خصوص تقسیم آرای آنها در ایالتهایی مانند فلوریدا و اوهایو شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها