کد خبر: 623786
تاریخ انتشار :

عجیب اما واقعی؛ قیمت اجاره کارت ملی هم گران شد!

کرایه کارت ملی در بازار برای خرید دلار سهمیه‌ ای دارنده کارت ملی استفاده می‌ شود. هر کارت ملی می تواند 2 هزار یورو در سال یا معادل آن به ارزهای دیگر را با نرخ صرافی خرید کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

حال و هوای بازار ارز از معاملات پشت خطی جمعه شب مشخص بود. قیمت دلار در معاملا ت پشت خطی  به بالای 24 هزار و 100 و به 24 هزار و 400 تومان رسید، طبق گفته معامله‌گران بعد از صحبت‌های گروسی و بلینکن درباره عدم تمدید توافق فنی از سوی ایران قیمت دلار در معاملات فردایی صعودی شد.  زیرا معامله گران تصور می کردند با این عدم تمدید هیجان خرید در بازار ارز بیشتر می شود در این ذهنیت معامله گران نیز تنها نبودند  بازارساز نیز همین ذهنیت را داشت و اولین نرخ بازار متشکل ارزی در کانال 24 هزار تومان باز شد.

از روز چهارشنبه معامله‌گران به مساله تمدید توافق توجه داشتند حتی در آن روز با وجود شکاف زیاد میان قیمت دلار در چهارراه استانبول و قیمت دلار در سلیمانیه حرکت معاملاتی آنان با احتیاط بود  دلیل این احتیاط، انتظار معامله‌گران برای تمدید توافق فنی هسته‌ای در روز پنج شنبه بود. معامله‌گران تمدید این توافق را لازمه احیای برجام می‌دانستند، اما برخلاف تصور آن‌ها در روز پنجشنبه توافق فنی هسته‌ای تمدید نشد و نرخ‌ها در معاملات فردایی روز جمعه افزایش یافت.

قیمت یورو نیز در بازار آزاد با افزایش 400 تومانی نسبت به چهارشنبه به 29 هزار تومان رسید که این قیمت پایین‌تر از نرخ برابری یورو به دلار در بازار است. نرخ سکه نیز پشت مرز 10 میلیون و 500 هزار تومان در حال معامله بود که در صورت عبور پرقدرت از این مرز، خریداران به بازار اضافه شده و نرخ به سمت سطح مقاومت 10 میلیون و 800 هزار تومان خواهد رفت و در مقابل اگر از این مرز عبور نکند، به سمت سطح حمایت 10 میلیون و 200 هزار تومان بازخواهد گشت.

چشم‌انداز معامله‌گران در بازار چیست؟

به قول معامله‌گران سقف مقاومتی بعدی دلار 24 هزار و 700 تومان است چرا که طی یک ماه گذشته یکبار نرخ تا این سقف حمایتی رفته و برگشته است. منظور از سقف مقاومت، نقطه‌ایست که با نزدیک شدن نرخ به آن به میزان فروشنده‌ها اضافه می‌شود و در صورت عبور پرقدرت قیمت از این سطح، از قدرت فروشنده‌ها کاسته شده و به خریداران اضافه می‌شود. همچنین معامله‌گران کف حمایتی دلار را 24 هزار و 100 تومان می‌دانستند که در صورت رفتن نرخ به این مرز، به تعداد خریداران اضافه خواهد شد.

بر اساس گزارش میدانی از بازار ارز فردوسی، دو دسته معامله‌گر در بازار وجود داشت: دسته اول معامله‌گران افزایشی، این افراد تصور داشتند نرخ دلار پس از پشت سر گذاشتن 24 هزار و 400 تومان به سطح مقاومت 24 هزار و 700 تومان خواهد رسید. دسته دوم معامله‌گران کاهشی‌اند که تصور می‌کنند دلار نمی‌تواند به صورت پرقدرت مرز 24 هزار و 400 تومان را بشکند و به سمت سطح حمایت 24 هزار و 100 تومان نزول خواهد کرد.

نکات بازار ارز:

1- در روز چهارشنبه اختلاف نرخ دلار سلیمانیه و تهران به 250 تومان رسیده که این موجب قاچاق ارز از تهران به سلیمانیه می‌شود. معامله‌گران به این نکته اشاره می‌کردند که علاوه بر قاچاق ارز، ریال هم درحال انتقال به سلیمانیه است. طبق گفته معامله‌گران افرادی در تهران درحال جمع‌آوری ایارن چک و تبدیل آن به بسته‌های 5 میلیون و 10 میلیون تومانی هستند تا آن را به سلیمانیه بفرستند و در ازای آن کارمزد بگیرند. به قول آن‌ها این موضوع برای عدم انتقال پول از طریق سیستم بانکی کشور به منظور خرید دلار از سوی متقاضیان غیر مقیم است. آنان به دلیل محدودیت ها و پرهیز از ردیابی از سیستم بانکی استفاده نمی کنند و به صورت نقد خرید می کنند از این رو نیاز به ریال دارند.

2- نکته دوم درمورد حضور خریداران در بازار است. برخلاف هفته گذشته، با صعود دلار، به تعداد خریداران در بازار ارز اضافه شد و معامله‌گران دلیل این اتفاق را اثر گروسی در بازار ارز می‌دانستند. به گفته آن‌ها با صعود دلار طی معاملات امروز انتظار کوتاه‌مدت خربدارن، افزایشیست.

3- نرخ کرایه کارت ملی برای دلار سهمیه‌ای، با افزایش 30 درصدی، از 300 به 400 هزار تومان رسید. کرایه کارت ملی در بازار برای خرید دلار سهمیه‌ای دارنده کارت ملی استفاده می‌شود. هر کارت ملی می تواند  دو هزار یورو در سال یا معادل آن به ارزهای دیگر را با نرخ صرافی خرید کند.

منبع: رکنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets