کد خبر: 622023
تاریخ انتشار :

پوشش زنده مواضع محسن رضایی در مناظره؛

وقتی برنامه مُد نبود، برنامه داشتم

در بسته خبری پیش رو سخنان محسن رضایی پوشش داده می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاسی / ویژه انتخابات - سومین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ با حضور سید ابراهیم رئیسی، سعید جلیلی، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، علیرضا زاکانی، محسن رضایی، عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده در حال برگزاری است.

موضوع این مناظره «دغدغه‌های مردم» است و نامزدها مواضع خود در این حوزه را اعلام می‌کنند.

 

رضایی: دولت ما به "همینی که هست" پایان می دهد

محسن رضایی در بدو ورود به صدا و سیما پیش از آغاز سومین مناظره انتخاباتی با تبریک تولد حضرت فاطمه معصومه (س) گفت: تبریک به بانوان و دختران عزیز ما زمانی است که سهم آنها از زندگی و اقتصاد داده شود. بانوان ما 50 درصد کشور ما را تشکیل می دهند اما فقط در 13 درصد از اقتصاد ملی سهم دارند و این سهم باید افزایش یابد.

محسن رضایی ادامه داد: برنامه ما این است که از خانه تا کسب و کارها و ورزش و اداره کشور و در هیات دولت برنامه جامعی برای مشارکت بانوان داشته باشیم و داریم.

وی گفت: مساله دیگر این است که با شعار و وعده دادن نمی توان به مشکلات مردم رسیدگی کرد. دولت باید یک شناخت کافی از مشکلات کشور و مشکلات هشت سال اینده داشته باشد و راهکاری برای آنها داشته باشد، از این رو دولت ما هم دولت علمیاتی است هم راهبردی. ما می دانیم علت مشکلات چیست و پیش بینی برای رفع آنها برای هشت سال آینده هم داریم و راهکارهای مان هم علمی و پژوهشی است.

رضایی مهمترین مشکل را بی اعتمادی دانست و گفت: مردم به ما کاندیداها اعتماد نمی کنند و هنوز یخشان آب نشده است؛ البته هنوز هفت روز تا انتخابات باقی مانده است و در این هفت روز ان شاءالله تصمیم می گیرند. متاسفانه دولت مردان نمی روند با مردم صحبت کنند و می گویند همینی که هست و از مردم عذرخواهی نمی کنند، مردم صبح از خواب بیدار می شوند و می بینند قیمت بنزین سه برابر شده است و مسوولان می گویند همینی که هست. اما دولت ما به "هیمنی که هست" پایان می دهد. ما معتقدیم در حل مشکلات از مردم نباید عقب بیفتیم، دولت ما به مردم می گوید بیایید نه اینکه بروید. ما خط مقدم نگرانی ها و دغدغه های مردم خواهیم بود.

این کاندیدای ریاست جمهوری اظهار کرد: دولت ما سه برنامه در سطح ملی، مناطق کشور و برنامه در سطح اقتصاد زندگی دارد که همان "طرح کفایت زندگی" است که پنج محور دارد؛ یکی یارانه 450 تومانی است، هی نگویند این منابع را شما از کجا می آورید؟ اگر شما دزدی نکرده باشید کاری با شما نداریم. ما منابع آن را مشخص کردیم و حتما به 40 میلیون نفر در مرحله اول و در مرحله بعد 60 میلیون نفر خواهیم داد. همچنین مورد بعدی مسکن سهل و آسان با اقساط 50 ساله از همه بانک هاست نه فقط بانک مسکن. کسب و کار خانگی و توزیع 30 درصد سهام صنعت نفت کشور است و با این اقدامات در حقیقت به کفایت زندگی می رسیم یا ایران و اقتصاد بدون فقیر. در سطح ملی 14 پروژه را اجرا می کنیم و اقدامات دیگر، اینها معماری نوین اقتصاد است، اما بدون اصلاح از درون اینها ممکن نیست. اصلاح از دورن و باز معماری اقتصاد ملی را باید انجام دهیم.

 

مدیران کشور درگیر جنگ زرگری هستند

محسن رضایی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در ابتدای مناظره سوم در ترسیم تصوری که از دولت خود در ذهن دارد، گفت: دغدغه های مردمی بسیار بیشتر از اینهاست که باید ببینیم چرا اینها حل نشده است. پنجاه سال است که گرانی و بیکاری و کاهش ارزش پول ملی داریم و رشد اقتصادی کشور معیوب است، چرا این مسایل حل نمی شود؟ در این مدت ایران اقتدار از دست رفته خودش را بعد از ۳۰۰ سال به دست آورده است و در برخی موارد پیشرفت های زیادی داشته است، وقتی مردم این دو را می بینند و مقایسه می کنند، احساس می کنند یک جایی کار گیر است و رهبری گفتند که راه حل مشخص است نمی دانیم چرا نمی شود؟ من رونمایی می کنم چرا نمی شود.

وی ادامه داد: وقتی نگاه می کنیم می بینم چادر مشکی، گوشت و ذرت در اختیار یک عهده است و آن طرف آقازاده ها و مافیاها را می بینیم، پس دولت ها چه می کنند، مدیران کشور چه می کنند؟ مدیران کشور در جنگ زرگری بین جناح های سیاسی درگیر هستند، همه آنجا درگیر هستند. یک مرتبه می گویند حجاب، فیلترینگ، چرا ایران در سوریه است، کنسرت، موشک، دیوارکشی و ... و یک جنگ زرگری می شود و همه انرژی ها و افکار می رود به آن سمت و امام و رهبر جامعه این را پایان می دهد و بعد دوباره این قائله راه می افتد.

وی خاطرنشان کرد: این تاخت و تازها در سیاست و این میدان های انحرافی اجازه نمی دهد که انرژی ملت ایران و دولت ها روی گرانی و عدالت و یارنه های پنهان متمرکز شود ،با ید این مساله را حل کرد، یعنی قرار است رییس جمهور بعدی هم  مثل قبلی ها باشد؟ باید پایان دهیم و اینجا نیاز به دو جراحی بزرگ در کشور است، اول اصلاح از درون قدرت در بخش های قوانین و رفتارها و حکمرانی باید انجام شود.

رضایی در ادامه گفت: مساله دوم معماری نوین اقتصاد ایران است در غیر این صورت برای گرانی و نرخ بالای تورم هر چه پیشنهاد دهید بی فایده است. برنامه دولت ما این است که اولا با به کارگیری همه اقوام ایرانی و شایستگان اصولگرا و اصلاح طلبان، بانوان و ظرفیت هایی مثل اهل تسنن و اقلیت ها دوباره حرکتی مثل بسیج در دفاع مقدس و انقلاب درست کنیم و همه دولتی پاسخگو و مسوولیت پذیر را ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: وضعیت نهادها درون قدر از نهادها منتسب به رهبری که برای دولت هم کار می کنند تا خود دولت و رابطه سه قوه که معمولا در نزاع و درگیری و در برخی مسایل دست به یقه می شوند تا وزارت خانه ها، برای اینها برنامه داریم و اصلاح می کنیم. در سه سطح در اقتصاد برنامه ریزی کردیم؛ اقتصاد زندگی یا "طرح کفایت زندگی" و یارانه ۴۵۰ تومانی را می دهم. نگران منابع آن نشوید اگر دزدی نکردید نگران نباشید آن قدر دزدی و رانت بوده که آنها را درست می کنیم و مشکلی در تامین منابع آنها نداریم، به خانم های خانه دار حقوق می دهیم و مسکن سهل و ارزان را ایجاد می کنیم و به کسب و کار خانگی و ۳۰ درصد صنعت نفت را می دهیم.

رضایی گفت: در آذربایجان غربی، بوشهر خوزستان و اصفهان و برای تک تک استان ها برنامه ریزی کردیم و هم چنین ۱۴ پروژه بزرگ که یکی از آنها مساله مسکن و انرژی های نو است، برنامه ریزی شده است که در سطح اقتصاد ملی و استان ها و اقتصاد زندگی، اقتصاد ملی ایران را باز معماری کنیم تا این که بتوانیم این مشکلات ۵۰ ساله را در یک بسته اساسی حل و فصل کنیم.

 

باید بزنیم زیر میز یا روی میز!

محسن رضایی در بخش دوم مناظره که به نقد اظهارات دیگر کاندیداها اختصاص داشت، گفت: این نزاع سیاسی که ابتدا داخلی بود و بعد نفوذی ها آمدند و سوار شدند و امروز عملا فضای سیاسی کشور را دارند و مدیریت می کنند یا اینها ناآگاه هستند یا آگاهانه دارند وقت و انرژی ملت و دولت ایران را می گیرند و رهبر بزرگوار انقلاب بارها وارد شدند که این مشکل را حل کنند و سیاست های اصل ۴۴ و اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند، اما در مجلس خیلی از این سیاست ها تبدیل به قانون نشد و اگر می شد ریل اقتصاد راه می افتاد، یا در مذاکرات هسته ای رهبری با خط مشی نرمش قهرمانانه یک امکانی را به دولت دادند و جانانه حمایت کردند و قرار شد اقدام تبدیل به یک شاهکار در بحث رفع تحریم ها شود اما تحریم ها که برطرف نشد تحریم های سنگینی ایجاد شد و این نشان می دهد که مساله این طور درست نمی شود باید زد زیر میز یا روی میز. کشور نیاز به جراحی بزرگ دارد.

وی اظهار کرد: دولت ما با اقتدار و قانون نظم و آرامش را در جامعه مستقر می کند و سیاست های نظام را عملیاتی می کند و حق شما را از گردن کلفت ها می گیرد و خواسته های شما را علمیاتی می کند و این نفودی ها و آلودگی های امنیتی که پشت صحنه با نمایش و دعوای زرگری انرژی شما و نگاه و وقت شما و توانایی دولت ها را به انحراف می کشانند از پس پرده بیرون می کشیم. اجازه نمی دهیم با انتشار یک نواری یکی را برد و یکی را آورد. مگر می شود سرنوشت ملت بزرگ را این طور اداره کرد. 

رضایی گفت: ما نیاز به اقتدار برای اجرای برنامه داریم. اما اقتدار هم کافی نیست باید عقلانیت را برگردانیم، این که عقلانیت فردی و جناحی جای عقلانیت جمعی نشسته است از بزرگترین خسارت های ماست. باید گفت‌وگو را با مردم و نخبگان راه اندازیم. تا هواپیما تاخیر می شود می گویند "همینی که هست این بی احترامی به مردم است اگر تعامل داخلی را ایجاد کنیم تعامل بیرونی بی فایده است اگر کرامت مردم و نخبگان را رعایت نکنیم خسارت می بینیم، لذا دولت ما دولت شایستگان است.

 

در دولتم برجام را جدی می‌گیرم

محسن رضایی درباره برنامه اش برای جوانان گفت: جوانان فرشتگان نجات ایران  و مهم ترین سرمایه های ملی هستند و در انقلاب و دفاع مقدس هر جا مشکلات آن ها را حل کردیم و به آنها میدان دادیم کارهای بزرگی انجام دادند. امروز جوانان ما به شدت با مشکلات عظیمی رو به رو هستند، شغل ندارند، آینده شان معلوم نیست چه می شود؟ می خواهند ازدواج کنند مسکن و شغل ندارند، معتقدم بزرگترین سرمایه ما که امکان نجات کشور را دارد خودش نیازمند کمک است.

وی ادامه داد: دولت ما ترکیبی از جوان گرایی و تجربه گرایی است و دولت اقدام و تحول بالندگی و استعداد جوان های نسل سوم و چهارم را ترکیب می کند و با آزاد کردن یک انرژی عظیم هم مشکلات جوانان و هم کشور را حل می کنیم، مهم است جوانان نسل سوم و چهارم که تجارب به آنها منتقل می شود از میان آنها ده ها زمامدار تربیت می کنیم و در سراسر کشور و مراکز استان مرکز تربیت زمامداران آینده را درست می کنم و توجه جدی من به جوانان است از اداره کشور تا حل مشکلات آنها.

رضایی گفت: برای شغل و مسکن جوانان، این مساله را در نهضت خانه سازی ایرانیان حل می کنیم. ما تولید کنندگان را به بازار سرمایه وصل می کنیم و خریداران مسکن را به بانک ها وصل می کنیم، هر زوج جوان که ده درصد آورده بیاورد، بانک ها 90 درصد به مدت 40 تا 50 سال وام دهند و از طرفی زمین مجانی از طرف دولت می دهیم.

وی افزود: ما 165 هزار فوق دکترای بیکار داریم و در یک سامانه جمع سپاری عضو می کنیم و از فردای تشکیل دولت آنها گروه بندی می شوند در اقتصاد و فن آوری و نیازها شناسایی می‌شود و ماهانه به آنها حقوق می دهیم و آرام آرام این ها را وارد کسب و کارها خواهیم کرد.

رضایی با اشاره به مساله برجام و مذاکرات گفت: دولت ما حتما مساله برجام را جدی خواهد گرفت و آمریکا را با دیپلماسی واقعی می کشانیم به سمتی که به تعهداتش عمل کند، اما کشور را معطل مذاکرات نمی کنم کشور را روی تولید و درآمد و اشتغال می اندازیم، وقتی آنها ببینند فرمول پیشرفت را در دوره تحریم یاد گرفتیم و با کمک مردم سرزمین هایمان را آزاد کنیم، آنها التماس می کنند که مذاکره کنیم از این رو مذاکرات مهم است، اما میدان را فعال کردن هم مهم است برجام تعهد بین المللی است و رهبری آن را تصویب کرده است و دنبال می کنیم که حتما تعهدات اروپایی و دیگران عمل شود.

 

با تکرار دولت‌های گذشته، ایران با خطرهای بزرگ مواجه می‌شود

کاندیدای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در بخش دوم نقد اظهارات دیگر کاندیداها، اظهار کرد: برنامه جزیی از مدیریت است و نمی شود کسان دیگر بنویسند و به مدیر سنجاق کنند، مدیر خودش باید برنامه داشته باشد، اما با ستادش برنامه را نهایی می کند وگرنه می شود اوضاعی که در این دولت ها تا کنون داشتیم.

وی ادامه داد: نکته مهم این است هر کسی که می خواهد مجموعه‌ای را مدیریت کند هم مشکلات فعلی را باید ببیند، هم تصویری از چشم انداز آینده داشته باشد و دوستان ما باید بگویند که در هشت سال آینده چه می بینند؟ برای مشکلات آینده و فعلی چه راهکارهایی در پیش می گیرند، من هشت سال آینده را جزء مهم ترین دوران آینده ایران می‌بینم ،یعنی دوران سرنوشت است، از یک طرف تهدید داریم و از طرفی با فرصت های زیادی  رو به رو هستیم اگر دولت های گذشته تکرار شود ایران با خطرات بزرگی مواجه می شود، اما اگر از فرصت ها استفاده کنیم روی بلندترین قله های منطقه می ایستیم.

رضایی در ادامه گفت: آینده پژوهی نباشد به روزمرگی می افتیم و یکی از مشکلات دولت های گذشته نبود آینده پژوهشی است و به همین علت است که مساله جمعیت، کاهش آب های زیرزمینی و فناوری های بسیار نوین را پیش بینی نمی‌کنند و برنامه ای که می نویسند با نگاه به پشت سرشان است، در حالی که باید نگاه به آینده هم باشد، در غیر این صورت کشور نمی تواند از فرصت های طلایی استفاده کند.

وی تاکید کرد که شرایط کنونی کشور شرایطی نیست که حتی یک ثانیه را از دست بدهیم.

 

وقتی برنامه مُد نبود، برنامه داشتم

رضایی در بخش پایانی اظهاراتش تاکید کرد: هشت سال آینده بسیار مهم و تعیین کننده برای مردم و ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران است. عقب ماندگی از ترکیه برای ما ننگ است و وضعیت معیشتی مردم برای ما ننگ است. وقتی برنامه مُد نبود، برنامه داشتم. دولت ما مصمم است با برنامه ریزی برای عبور ایران از مشکلات اقدام کند.

وی تاکید کرد: قول هایی که دادیم را صد در صد عملی می کنیم از یارانه ۴۵۰ هزار تومنی، تا حقوق خانم های خانه دار و کسب و کار خانگی در کل کشور، مسکن ارزان قیمت، سهام صنعت نفت ملی ایران و با این کار کفایت زندگی را حل می کنیم، اما قانع نیستیم. مرحله بعد منطقه ای کردن اقتصاد ایران است که اختیارات اجرایی را از مرکز می گیرم و به استان ها می دهم و طبق اصل ۱۲۰ قانون اساسی مردم سپرده هاشان را در همان استان سرمایه گذاری کنند و شرکت هایی که در آنجا هستند ارزش افزوده شان را همان جا بدهند و به تهران نیاورند.

رضایی گفت: دولتی که تشکیل می دهم دولتی از همه اقوام ایران است و مساله دیگر پروژه های ملی در سراسر کشور است که اکثر آنها را سعی می کنم در چهار یا هشت سال به نتیجه برسانم.

وی ادامه داد: اگر من نتوانم به وعده هایم عمل کنم زودتر از چیزی که فکر کنید اعتراف می کنم و در مقابل شما تعظیم می کنم، رای شما مهم است، رای شما رویش است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما