کد خبر: 620246
تاریخ انتشار :

آمریکا به پیمان آسمان های باز با روسیه باز نمی گردد

مهر/ خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که آمریکا به روسیه اطلاع داده است به پیمان آسمان های باز بازنخواهد گشت.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

خبرگزاری آسوشیتدپرس از اقدام دولت آمریکا در اطلاع به روسیه مبنی بر عدم بازگشت به پیمان آسمان های باز خبر داد.

آسوشیتدپرس گزارش داد که دولت «جو بایدن» به اطلاع روسیه رسانده است که واشنگتن به این پیمان که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا از آن خارج شده بود، بازنخواهد گشت.

طبق اعلام آسوشیتدپرس، «وندی شرمن» معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه این موضوع را به اطلاع مقامات روسیه رسانده است.

پیمان آسمان‌های باز، توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲ میلادی به امضا رسید و مربوط به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده است. این پیمان، یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است.

آمریکا سال گذشته از پیمان آسمان های باز خارج شد. وزارت امور خارجه روسیه اواسط ژانویه سال جاری میلادی بیانیه‌ای منتشر کرد و اطلاع داد که مسکو روند داخلی بررسی خروج از پیمان آسمان‌های باز را به خاطر عدم پیشرفت در رفع موانع برای ادامه اجرای این پیمان در شرایط جدید آغاز می‌کند.

واشنگتن سال‌ها مسکو را به بکارگیری یک رویکرد گزینشی برای اجرای پیمان آسمان‌های باز و نقض تعدادی از مفاد آن متهم کرده است. روسیه نیز ادعاهای متقابلی مطرح کرده است.

واشنگتن در سال ۲۰۱۷ میلادی محدودیت‌هایی را در خصوص پروازهای نظارتی روسیه بر فراز خاک آمریکا اعمال کرد. مسکو نیز در پاسخ، دست به یک اقدام تلافی‌جویانه زد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما