کد خبر: 622333
تاریخ انتشار :

رایزنی برجامی روسیه و آمریکا در وین

ایرنا / روسای هیات‌های روسیه و آمریکا امروز (دوشنبه) پس از جلسه مشترک با گروه ۱+۴ در چارچوب نشستی دوجانبه، پیرامون احیای توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین که ریاست هیات روسیه در مذاکرات برجام را برعهده دارد در توئیتی نوشت: امروز مذاکرات مفیدی بین هیات‌های روسیه و آمریکا در جریان مذاکرات وین پیرامون احیای برجام برگزار شد.

وی با گوشه چشمی به دیدار تاریخی روسای جمهوری آمریکا و روسیه که قرار است روز چهارشنبه در ژنو برگزار شود افزود: گفت‌وگوی ما در وین انگار گواهی است که دو کشور می‌توانند همکاری های با یکدیگر را بر سر مسائل مشترک حفظ کنند. (در این مساله به خصوص بحث بر سر عدم اشاعه تسلیحات اتمی است)

پیشتر اعضای گروه چهار به علاوه یک و آمریکا در ادامه رایزنی‌های فشرده و مستمری که در پایتخت اتریش پیرامون احیای کامل برجام جریان دارد، در نشستی بدون حضور ایران موضوع توافق هسته‌ای را دنبال کردند.

اولیانوف در این باره گفت: امروز جلسه روسای هیات‌های مذاکرات وین (بدون ایران و کارشناسان) برگزار شد تا درباره پیشرفت‌های حاصل شده و گام‌های بعدی تبادل نظر صورت گیرد. 

دیپلمات‌های ارشد کشورهای عضو برجام طی یک ماه گذشته در وین گردهم آمده‌اند تا این توافق را که آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد احیا کنند.

در جریان آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، هیات ها ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های صورت گرفته برای احیای برجام، بار دیگر بر عزم و جدیت خود برای پیگیری روند گفت‌وگوها با هدف یافتن راه حل‌هایی برای چند موضوعی که هنوز حل و فصل نشده اند تاکید کردند.

ششمین دور مذاکرات احیای برجام شنبه گذشته با برگزاری نشست کمیسیون مشترک در وین از سرگرفته شد. اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده برجام اعلام کرد که طرف‌ها بر یافتن راه‌ حل‌ها برای نزدیک شدن به توافق نهایی طی روزهای آینده متمرکز هستند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما