کد خبر: 622484
تاریخ انتشار :

ناوهای هواپیمابر آمریکا در تیررس موشک‌های ابرفراصوت چین و روسیه

مدیر آژانس موشکی آمریکا گفت که ناوهای هواپیمابر این کشور با خطر حمله موشک‌های ابرفراصوت روسیه و چین مواجه هستند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

در تازه ترین ارزیابی بخش‌های نظامی آمریکا آمده است که ناوهای هواپیمابر آمریکا در تیررس موشک‌های ابرفراصوت روسیه و چین قرار دارند.

به گزارش وبگاه «نیروی دریایی آمریکا» مدیر آژانس موشکی آمریکا وابسته به پنتاگون در روزهای گذشته گفت که ناوهای هواپیمابر آمریکا اینک با خطراتی از جانب دشمنان ایالات متحده مواجه هستند.

دریاسالار «جان هیل» در این باره گفت که تهدید موشک ابر فراصوت اینک عینی است البته ما قابلیتهایی برای دفاع در این زمینه داریم.

بر اساس این گزارش، در سال‌های اخیر چین و روسیه انواع موشک‌های فراصوت ساخته‌اند که بیش از پنج برابر صوت سرعت دارد و رزمناوهای آمریکا را در معرض خطر قرار می‌دهد. روسیه اینک موشک ابر فراصوت «کنژال» دارد که از «میگ -31» و «سوخو-»34 قابل شلیک است. روسیه همچنین در حال توسعه موشک «زیرکان» است که قادر است اهداف زمینی و دریایی را هدف قرار دهد. چین نیز موشک «دانگ فنگ -17» را آزمایش کرده است.

موشک زیرکان روسیه

مدیر آژانس دفاع موشکی آمریکا به همین دلیل برای سال 2022 تقاضای بودجه 248 میلیون دلاری جهت توسعه توان دفاعی برای مقابله با جنگ افزارهای ابر فراصوت کرده است. گفته می‌شود آمریکا در صدد ساخت ماهواره هایی بدین منظور است. این ماهواره‌ها با کنترل آتش سامانه‌های ابر فراصوت و رهگیری، آن‌ها را هدف قرار می‌دهند.

این در حالی است که رسانه‌های روسی به تازگی از استقرار سامانه موشکی ابرفراصوت روسیه در غرب این کشور و مرز با لهستان خبر دادند.

روزنامه «ایزوستیا» به نقل از منابع مطلع نوشت که مسکو قصد دارد سامانه موشکی ابرفراصوت «کینژال» خود را در کالینگراد و مرز با لهستان مستقر کند. پیشتر یگان جنوبی ارتش روسیه به این موشکهای بسیار پیشرفته مجهز شدند. ارتش روسیه همچنین اعلام کرده که برای حفظ آمادگی قوای خود قصد دارددر منطقه قطب شمال رزمایش موشکی با استفاده از موشکهای ابرفراصوت کینژال برگزار کند.

یک مقام نظامی روس گفت که برخلاف زمان بر بودن انتقال سامانه دفاع مشکی اسکندر، انتقال موشک‌های ابرفرا صوت کنژال به نقاط دیگر تنها در چند ساعت انجام می گیرد.

ارتش چین نیز در روزهای گذشته قابلیت‌های خود در استقرار و شلیک موشک‌های بالستیک که برای حمله به ناوهای هواپیمابر آمریکا تهیه شده را به نمایش گذاشت.

به نوشته وبگاه «واشنگتن اگزمینر» «جیانگ فنگ» از مقام‌های ارشد نظامی چین گفت که ارتش این کشور در یک رزمایش موشک‌های «دانگ‌ فنگ -26» که به قاتل ناوهای هواپیمابر آمریکا معروف هستند را در یک رزمایش آبی ، خاکی از قبل اعلام نشده به نمایش گذاشت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما