کد خبر: 622501
تاریخ انتشار :

اعدام یک جوان شیعه در عربستان سعودی

العالم/ وزارت کشور عربستان سعودی، اعلام کرد که صبح امروز حکم اعدام یک جوان شیعه این کشور، به 13 اتهام سنگین از جمله شرکت در تظاهرات قطیف در سال ۲۰۱۱، اجرا شد!

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

وزارت کشور عربستان سعودی، امروز (سه‌شنبه - ۱۵ ژوئن) با صدور بیانیه‌ای از اجرای حکم اعدام «مصطفی بن هاشم بن عیسی آل درویش» یکی از جوانان شیعه اهل تاروت عربستان که از سال ۲۰۱۵ میلادی در زندان به سر می‌برد؛ خبر داد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) با انتشار بیانیه وزارت کشور از اعدام این جوان عربستانی که مقامات سعودی از همان ابتدای دستگیری، ۱۳ اتهام را به او نسبت دادند خبر داد. کمترین اتهام مصطفی آل درویش، مشارکت در تظاهرات قطیف در سال ۲۰۱۱ میلادی بود.

پیشتر گزارش‌هایی درباره این جوان سعودی که در یکی از شرکت‌های شهر الظهران کار می کرد و صدور حکم اعدام از سوی مراجع قضایی سعودی منتشر شده بود و منابع آگاه اعلام کرده بودند که وی تحت شکنجه و آزار جنسی؛ وادار شده فهرستی طولانی از اتهامات ساختگی علیه خود را امضا کند.مواردی نظیر «خروج مسلحانه علیه ولی امر»، «راهزنی»، «تشکیل گروه غیرقانونی»، «تیراندازی به مراکز امنیتی و گشت های امنیتی» و «تلاش برای شورش در قطیف».

دستگاه قضایی سعودی چند روز پیش، حکم اعدام این جوان عربستانی را تایید کرد و این حکم صبح امروز اجرا شد. این در حالی است که برخی از سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری از رژیم سعودی خواسته بودند که این حکم اعدام را متوقف کند و به قوانین بین‌المللی پایبند باشد.

برخی منابع حقوقی می‌گویند که مدارک و دلایل کافی برای تبرئه مصطفی وجودداشته اما حکم صادره در حق او بیشتر سیاسی بوده و سرویس قضایی عربستان به هیچ وجه حاضر به تغییر آن نشده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما