کد خبر: 683765
تاریخ انتشار :

آمریکا: برای بیستمین بار معافیت عراق درباره برق ایران را تجدید کردیم

صد آنلاین | سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تمدید و معافیت عراق برای پرداخت بهای برق خریداری شده از ایران را تائید کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش صد آنلاین ، متیو میلر (مت میلر) سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی درباره معافیت جدید تحریمی ۱۲۰ روز به عراق گفت: معافیت برق عراق را برای بیستمین بار تجدید کردیم و دوباره به این کشور اجازه دادیم که برای پرداخت بهای واردات برق به حساب‌های محدود ایران در بانک تجارت عراق اقدام کند.

میلر تصریح کرد: اما تفاوت این معافیت این است که پول سپرده شده در حساب بانکی محدود عراق می‌تواند به حساب‌های مشخص بانک‌های ثالث با دسترسی محدود منتقل شود.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال گفت: سایر شرایط مانند گذشته است، مبنی بر اینکه پول سپرده شده تنها برای فعالیت‌های غیر تحریمی قابل استفاده است و هر انتقال پول (تراکنشی) که از سوی وزارت خزانه داری تایید می‌شود.

میلر ادامه داد: تحریم‌های آمریکا علیه ایران همچنان اجرا می‌شوند. ما همچنان در حال بررسی پیشنهاد عراق، گاز در مقابل نفت هستیم و از استقلال عراق در زمینه انرژی حمایت می‌کنیم.

تحریم بانک‌های عراقی

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال روز چهارشنبه اعلام کرد که واشنگتن ۱۴ بانک عراقی را به اتهام انجام معاملات دلاری با ایران تحریم کرده است.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال روز چهارشنبه به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که واشنگتن ۱۴ بانک عراقی را به اتهام انجام معاملات دلاری با ایران تحریم کرده است.

این گزارش می‌افزاید، این تحریم‌ها که توسط وزارت خزانه داری و بانک مرکزی آمریکا در نیویورک اعمال شده، بخشی از تلاش گسترده ایالات متحده برای جلوگیری از ارسال ارز دلار به ایران است.

وال استریت ژورنال نوشته است که هدف از این ممنوعیت، جلوگیری از انتقال دلار آمریکا به ایران و برخی دیگر از کشور‌های تحریم شده خاورمیانه است.

معافیت تحریمی جدیدی برای پرداخت بهای برق عراق به ایران

این مطلب وال استریت ژورنال در حالی است که یک مقام آمریکایی روز گذشته اعلام کرد که آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت بایدن معافیت تحریمی جدیدی را برای پرداخت بهای برق عراق به ایران امضا کرده است که بر اساس این مجوز ۱۲۰ روزه، برای اولین بار دولت بغداد می‌تواند این وجوه را به حساب‌های بانکی غیرعراقی واریز کند.

یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشد، روز سه شنبه به وقت محلی به خبرگزاری رویترز گفت آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا معافیت تحریمی جدیدی ۱۲۰ روزه‌ای امضا کرده است که به کشور عراق اجازه می‌دهد بهای برق خریداری شده خود را به ایران بپردازد.

خبرگزاری رویترز نوشت که برای اولین بار است که اجازه داده می‌شود چنین پرداخت‌هایی وارد حساب‌های بانکی غیرعراقی شود.

این مقام آمریکایی ادعا کرد: ایالات متحده امیدوار است این معافیت ۱۲۰ روزه، فشار‌های ایران بر عراق را برای دسترسی به پول کاهش دهد؛ پول‌هایی که قبلا فقط می‌توانست به حساب‌های محدودی در عراق واریز شود.

متیو میلر (مت میلر) سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ۱۹ تیرماه در پاسخ به سوالی درباره درخواست جریان سیاسی «ائتلاف چارچوب هماهنگی» عراق که خواستار عدم بهره برداری سیاسی واشنگتن از موضوع پرداخت بهای برق از سوی عراق به ایران شده بود، گفت: از سال ۲۰۱۸ تاکنون وزارت خارجه آمریکا چندین معافیت صادر کرده است که به عراق اجازه می‌دهد از ایران برق خریداری کند.

وی افزود: بدهی عراق به ایران در یک حساب بانکی با دسترسی محدود ذخیره می‌شود که ایران از آن برای خرید کالا‌های غیر تحریمی مانند غذا و دارو استفاده می‌کند. در ماه مارس نوزدهمین معافیت صادر شد.


 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها