کد خبر: 685272
تاریخ انتشار :

شورای امنیت: داعش جدی ترین تهدید تروریستی برای افغانستان و منطقه است

دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت بر اساس گزارش‌های شورای امنیت گروه تروریستی داعش جدی ترین تهدید تروریستی برای افغانستان و منطقه است.

شورای امنیت: داعش  جدی ترین تهدید تروریستی برای افغانستان و منطقه است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در هفدهمین گزارش خود درباره تهدید داعش علیه صلح و امنیت بین‌المللی اظهار داشت:کشورهای عضو شورای امنیت داعش را جدی‌ترین تهدید تروریستی در افغانستان و منطقه ارزیابی می‌کنند.

وی افزود: بر اساس گزارش‌ها، این گروه توانایی عملیاتی خود را در داخل افغانستان افزایش داده و جنگجویان و اعضای خانواده آنها بین 4000 تا 6000 نفر تخمین زده می‌شود.

در ادامه این گزارش آمده است: ثناالله غفاری (مشهور به شهاب المهاجر) توسط برخی از کشورهای عضو (شورای امنیت) به عنوان جاه‌طلب‌ترین سرکرده داعش تلقی می‌شود. یکی از کشورهای عضو گزارش می‌دهد غفاری در ماه ژوئن در افغانستان کشته شد، اما این موضوع هنوز تأیید نشده است.

گوترش اضافه کرد: حملات داعش علیه طالبان و اهداف بین‌المللی در حال پیچیده‌تر شدن است. بنا بر گزارش‌ها، استراتژی این گروه اکنون بر انجام حملات برای هدف قرار دادن افراد برجسته برای تضعیف توانایی طالبان برای تأمین امنیت متمرکز است.

دبیرکل سازمان ملل همچنین اظهار داشت: به طور کلی، داعش خراسان از خود توانایی عملیاتی قوی شامل شناسایی، هماهنگی، ارتباط، برنامه‌ریزی و اجرا نشان داده است. به گفته برخی از کشورهای عضو، حملات علیه شخصیت‌های بلندپایه طالبان در ولایات بلخ، بدخشان و بغلان روحیه داعش را بالا برده و جذب نیرو برای این گروه را نیز افزایش داده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها