کد خبر: 686053
تاریخ انتشار :

و انگ‌ یی: بهبود روابط تهران-ریاض موجب تشکیل موج آشتی در خاورمیانه می‌شود

وزیر امور خارجه چین در بیانیه‌ای با استقبال از اقدامات ایران و عربستان سعودی برای بهبود روابط بر ضرورت احیای توافق هسته‌ای تاکید کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

خبرگزاری رویترز نوشت: وزیر امور خارجه چین امروز گفت که پس از گفت‌وگوهای این کشور با ایران و عربستان سعودی، هر دو کشور به انجام دادن اقداماتی در راستای بهبود روابط ادامه داده‌اند که منجر به تشکیل «موجی از آشتی» در خاورمیانه می‌شود.

وانگ‌یی، وزیر امور خارجه چین در بیانیه‌ای گفت که این کشور «از تصمیم درست ایران قدردانی می‌کند.»

به نوشته رویترز، وانگ‌یی افزود: چین به حمایت از تلاش کشورهای خاورمیانه برای توسعه در راستای شرایط ملی خودشان ادامه می‌دهد.

این اظهارات وانگ یی پس از سفر اخیر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به ریاض و دیدار با همتای سعودی‌اش مطرح می‌شود.

امیرعبداللهیان درباره این سفر گفت که «در خصوص آخرین وضعیت توسعه روابط دوجانبه و  همکاری‌ در زمینه‌های مورد علاقه فیمابین و همچنین تحولات منطقه‌ای، بین‌المللی و جهان اسلام» با همتای سعودی خود گفت‌وگو کرد.

فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان نیز خرداد ماه به ایران سفر کرد.

بنا بر گزارش رویترز، وانگ یی همچنین بیان کرد که احیای برجام(توافق هسته‌ای)  و اجرای موثر آن ، مسئله هسته‌ای ایران اساسا حل‌وفصل خواهد شد.

اظهارات وانگ یی درباره برجام در حالی مطرح می‌شود که مذاکرات احیای این‌توافق در وین به دلیل برخی مسائل حل‌نشده و اخیرا نیز به دلیل اتخاذ مواضع فرابرجامی از سوی آمریکا و شرکای اروپایی توافق با وقفه‌ای طولانی روبه‌رو شده است.

دولت آمریکا در مدت اخیر با ادعای «نقض حقوق بشر» در ایران و ادعای حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین-ادعایی که از سوی مقامات ایران و روسیه رد شده است- گفت که موضوع برجام فعلا در دستور کار آن قرار ندارد.

کشورهای اروپایی توافق نیز از این موضع دولت آمریکا پیروی کردند.

مقامات ایران با انتقاد از این رویکرد می‌گویند، در صورتی که طرف مقابل اراده سیاسی لازم را نشان دهد، آماده نهایی کردن توافقی «خوب» در وین است که در راستای منافع ملی ایران باشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها