کد خبر: 687039
تاریخ انتشار :

نشست مجازی اتحادیه آفریقا برای بررسی کودتای نظامی در گابن

کشورهای اتحادیه آفریقا برای بررسی پیامدهای وقوع کودتا در کشور گابن، نشست مجازی برگزار کردند.

نشست مجازی اتحادیه آفریقا برای بررسی کودتای نظامی در گابن
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق به نقل از اسپوتنیک، شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا با انتشار پیامی در فضای مجازی اعلام کرد هم‌اکنون نشست اعضای این شورا برای بررسی کودتای نظامی در گابن در حال برگزاری است.

این بیانیه بدون اشاره به جزئیات بیتشر افزود که «این نشست با ریاست «بانکول آدئویه» از نیجریه و کمیسر اتحادیه آفریقا برای امور سیاسی و «ویلی نیامیتوه»، رئیس دوره‌ای شورا از بوروندی در حال برگزاری است.»

در ادامه تحولات قاره آفریقا و تداوم کودتاهای نظامی در برخی کشورهای این قاره، دیروز چهارشنبه گروهی از نظامیان ارتش گابن با حضور در تلویزیون ملی این کشور اعلام کردند که نتیجه اعلامی انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور باطل و تمام نهادهای دولتی منحل می‌شوند.

انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری گابن روز شنبه تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و ستاد انتخابات این کشور ساعاتی پیش اعلام کرد «علی بونگو» ۶۴ ساله رئیس‌جمهور گابن با کسب ۶۴ درصد آرا پیروز انتخابات شده و برای سوم برای یک دوره دیگر رئیس‌جمهور گابن خواهد بود.

مخالفان، بونگو را به تقلب در انتخابات متهم کردند. میشل استفان بوندا، ستاد انتخابات گابن اعلام کرد که آلبرت اوندو اوسا، رقیب اصلی بونگو، با ۳۰.۷۷ درصد در جایگاه دوم قرار گرفته است. ستاد انتخاباتی بونگو اتهامات اوندو اوسا درباره «بی‌نظمی‌های انتخاباتی» را رد کرده است.

این کودتا، هشتمین کودتا در مناطق غربی و مرکزی قاره آفریقا و کشورهای تحت مستعمره فرانسه در ۳ سال گذشته است. آخرین کودتای نظامی در آفریقا مربوط به کشور نیجر است که در ۲۶ جولای گذشته صورت گرفت.

گابُن کشوری در غرب آفریقای مرکزی است که در کنار خلیج گینه و در سواحل شرقی اقیانوس اطلس قرار گرفته و با کشورهای جمهوری کنگو، کامرون و گینه استوائی همسایه است.

گابن از سال ۱۸۸۶ از مستعمرات استوایی فرانسه در آفریقا بود که ۱۷ اوت ۱۹۶۰ استقلال خود را از فرانسه به دست آورد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها