کد خبر: 698953
تاریخ انتشار :

الهام علی‌اف غرب را متهم و رهبری ارمنستان را تهدید کرد

رئیس‌جمهور آذربایجان اعلام کرد: امروز استانداردهای دوگانه در غرب حاکم است. ما آنچه را می‌دانیم درست است، با وجود همه فشارها، تهدیدها و اتهامات بی‌اساس انجام خواهیم داد. رهبری ارمنستان نیز باید از این درس‌های تاریخی نتیجه بگیرد و رفتار کند.

الهام علی‌اف غرب را متهم و رهبری ارمنستان را تهدید کرد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان در سخنرانی خود خطاب به مردم کشورش در 31 دسامبر، غرب را به استانداردهای دوگانه متهم و رهبری ارمنستان را تهدید کرد.

رئیس‌جمهور آذربایجان در سخنرانی خود به مناسبت سال نو میلادی بیان کرد: امروزه استانداردهای دوگانه در غرب حاکم است و مردم آذربایجان این را به خوبی می‌دانند. در عین حال ما آنچه را می‌دانیم درست است، با وجود همه فشارها، همه تهدیدها و اتهامات بی‌اساس انجام خواهیم داد. رهبری ارمنستان نیز باید از این درس‌های تاریخی نتیجه بگیرد و رفتار کند. به گونه‌ای که خشم ما را برنینگیزد.

تاکنون هیچ واکنشی از سوی رهبری ارمنستان به این سخنان علی‌اف صورت نگرفته است.

اخیراً در روابط جمهوری آذربایجان و فرانسه تنش ایجاد شده است، دو طرف متقابلاً دو دیپلمات خود را از این کشور اخراج کرده و آن‌ها را عناصر نامطلوب اعلام کرده‌اند. باکو، پاریس را به حمایت از ایروان متهم می‌کند و می‌گوید که در مناقشه قره‌باغ طرف آن را می‌گیرد. فرانسه می‌گوید از مذاکرات صلح بین طرفین حمایت می‌کند.

اگرچه جمهوری آذربایجان کنترل قره‌باغ را دوباره به دست گرفته است، اما طرفین توافقنامه صلح امضا نکرده‌اند.

علی‌اف گفت: در نتیجه عملیات نظامی ارتش آذربایجان در سپتامبر 2023، آذربایجان به طور کامل حاکمیت دولتی خود را بازگرداند. خروج نیروهای اشغالگر از خاک آذربایجان تضمین شد، ارتش دشمن منهدم شد، تجهیزات نظامی دشمن منهدم یا برداشته شد. عملیات ضد تروریستی لازم بود و ما آن را انجام دادیم و به آن افتخار می‌کنیم. هر شهروند آذربایجانی، هر آذربایجانی ساکن جهان به حق احساس غرور می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که جنگ دوم قره‌باغ در سال 2020 به پایان رسید، زمانی که پرچم ما در شوشا و دیگر مناطق آزاد شده برافراشته شد، همه ما به خوبی می‌دانستیم که کار ما ناتمام است. آذربایجان باید به طور کامل حاکمیت دولتی خود را بازمی‌گرداند و این کار را انجام داد. به مدت 3 سال می‌خواستیم آن را مسالمت‌آمیز حل کنیم. ما معتقد بودیم که رهبری ارمنستان نتایج جنگ دوم قره‌باغ را به درستی تجزیه‌وتحلیل خواهد کرد و نتیجه‌گیری‌های خود را خواهد گرفت. متأسفانه این اتفاق نیفتاد. ارمنستان 3 سال نه‌ تنها به تعهدات خود عمل نکرد، بلکه برعکس، اقدامات تحریک‌آمیز نظامی جدیدی را علیه ما تدارک دید و انجام داد. ارتش 15 هزار نفری ارمنستان که به طور غیرقانونی در سرزمین ما مستقر شده بود از قره‌باغ خارج نشد. در مقابل، سلاح، مهمات، تجهیزات نظامی، مین‌های جدید به قره‌باغ آورده شد و ترور مین علیه ما ادامه یافت.

علی‌اف تأکید کرد: البته ما نمی‌توانستیم این وضعیت را بپذیریم. ما بارها به رهبری ارمنستان و کشورهای غربی که پشت سر آن ایستاده‌اند، هشدار داده‌ایم که این وضعیت نمی‌تواند ادامه یابد. یا رژیم جدایی‌طلب باید خود را تسلیم کند، یا ارتش ارمنستان باید از خاک ما خارج شود، یا ما به زور حاکمیت کشور خود را باز خواهیم گرداند. متأسفانه به سخنان ما توجهی نشد. عملیات ضد تروریستی که از 19 سپتامبر آغاز شد و تنها یک روز به طول انجامید، با پیروزی کامل ارتش آذربایجان پایان یافت. رژیم تجزیه‌طلب فروپاشیده، در برابر ما زانو زده، پرچم سفید را برافراشته، تسلیم شده، برای همیشه از سرزمین ما حذف شده و به زباله‌دان تاریخ پرتاب شده است. با این کار ریشه تجزیه‌طلبی در آذربایجان خشک شد و این بلای تجزیه‌طلبی نمی‌تواند دوباره در سرزمین ما به وجود بیاید.

رئیس‌جمهور علی‌اف گفت: قره‌باغ و شرق زنگزور امروز به یک کارگاه بزرگ ساختمانی تبدیل شده است. ما در حال بازسازی شهرها و روستاهای خود هستیم و ساکنان خوجالی و خانکندی در سال 2024 به خانه‌های خود بازخواهند گشت.

به گفته وی، در سال 2023، حدود 5 هزار آواره سابق به سرزمین‌های مادری خود بازگشتند.

علی‌اف گفت: ارتش در آذربایجان بسیار تقویت شده، حرفه‌ای بودن آن افزایش یافته و واحدهای مسلح جدید ایجاد شده است. سال آینده تولید داخلی برای مقاصد نظامی به میزان قابل‌ توجهی افزایش خواهد یافت. در سال آینده، هر دو بخش دولتی و خصوصی حداقل یک میلیارد منات در تولید محصولات نظامی سرمایه‌گذاری خواهند کرد. بنابراین، ما نه‌تنها وسایل اولیه را برای خود فراهم خواهیم کرد، بلکه آذربایجان به کشوری بسیار جدی در مقیاس جهانی تبدیل خواهد شد، حجم و تعداد محصولات نظامی ما تا حد زیادی افزایش خواهد یافت.

رئیس‌جمهور آذربایجان ادعا کرد: در سال 2023 نیز سیاست موفقی را در حوزه اقتصادی اجرا کردیم. اقتصاد مستقل به ما این امکان را می‌دهد که به هیچ‌کس وابسته نباشیم، به هیچ نهاد مالی بین‌المللی وابسته نباشیم و ما هم نیستیم.

در یازدهمین ماه سال 2023، تولید ناخالص داخلی آذربایجان 0.8 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل بوده است. اقتصاددانان مستقل که این امر را یک تحول جدی نمی‌دانند، تأکید می‌کنند که بر اساس این شاخص، جمهوری آذربایجان حتی از بسیاری از کشورهای مستقل مشترک‌المنافع عقب است. تولیدات صنعتی این کشور در 11 ماهه پایانی سال 1 درصد کاهش داشته است.

گفتنی است، در نتیجه مناقشه قره‌باغ که در سال 1988 تشدید شد، جمهوری آذربایجان کنترل 20 درصد از خاک خود را از دست داد. اما در سال 2020 با جنگ 44 روزه با ارمنستان تا حدی کنترل سرزمین‌های خود را به دست گرفت و در سال 2023 کنترل کامل را به دست آورد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها