کد خبر: 699108
تاریخ انتشار :

اعتراف وزیر کشور ایتالیا به شکست در مبارزه با هجوم مهاجران

وزیر کشور ایتالیا به شکست دولت در مبارزه با مهاجرت غیرقانونی که یکی از وعده‌های جورجیا ملونی، نخست وزیر راستگرای ایتالیا بود اعتراف کرد.

اعتراف وزیر کشور ایتالیا به شکست در مبارزه با هجوم مهاجران
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا در مبارزات انتخاباتی سال 2022 قول داد که مهاجرت غیرقانونی را مهار کند، اما سال گذشته تعداد ورودی های مهاجران دوباره افزایش یافت.

دولت ایتالیا در این شرایط به شکست خود در مبارزه با مهاجرت غیرقانونی در سال گذشته اعتراف کرد.

ماتئو پیانتدوسی، وزیر کشور ایتالیا در گفتگو با روزنامه La Stampa ک ه در شب سال نو منتشر شد اذعان کرد که تعداد ورودی‌های مهاجران در سال 2023 "مطمئناً با هدف اقدامات سیاستی که دولت در جهات مختلف برای مبارزه با قاچاق انسان مد نظر قرار داده مطابقت ندارد.

بر اساس گزارش وزارت کشور ایتالیا تا 29 دسامبر 155 هزار و 754 مهاجر به ایتالیا وارد شده اند که بیشتر آنها از طریق دریا و از طریق دریای مدیترانه مرکزی بوده است. این در حالی است که تعداد ورودی ها در مدت مشابه سال گذشته 103846 و در سال 2021 67040 نفر بوده است.

طبق معمول، بیشترین ورود در ماه های تابستان، زمانی که آب و هوای پرفشار پایدار و دریاهای نسبتا آرام بر مرکز مدیترانه حاکم است، ثبت شد.

بر این اساس در ژوئیه 2023، 23482 مهاجر وارد ایتالیا شدند و اوج ورود ماهیانه 25673 نفر در ماه آگوست ثبت شد. وقتی صحبت از کشورهای مبدأ مهاجران می شود، گینه در صدر قرار دارد و پس از آن تونس، ساحل عاج، بنگلادش و مصر قرار دارند.

بر این اساس تعداد خردسالان بدون همراه در میان مهاجران از 14044 نفر در سال 2022 به 17283 نفر در سال گذشته افزایش یافته است. سال گذشته، اکثر قایق های مهاجر از تونس به جزیره لامپدوزا، جنوبی ترین بخش ایتالیا در دریای مدیترانه رسیدند. در سال 2022، لیبی همچنان مهمترین کشور ترانزیت مهاجران از کشورهای جنوب صحرا و آسیا بود.

در آخرین روزهای سال 2023، چندین قایق با مهاجران دوباره به لامپدوزا رسیدند. علاوه بر این، سازمان کمک آلمانی Sea-Eye گزارش داد که 106 مهاجر نجات یافته روز شنبه از کشتی نجات Sea-Eye 4 در شهر بریندیزی در جنوب ایتالیا پیاده شدند. این نهاد کمکی آلمانی اعلام کرد که این مهاجران شامل 45 کودک خردسال بودند که برخی از آنها بدون همراه بودند.

علیرغم افزایش حدود 50 درصدی ورود مهاجران نسبت به سال قبل، پیانتدوسی تلاش کرد موفقیت های ائتلاف راست میانه را که از اکتبر 2022 و به رهبری نخست وزیر جورجیا ملونی در قدرت است، در مبارزه با مهاجرت غیرقانونی برجسته کند.

وی گفت: به لطف توافقات با دولت‌های تونس و لیبی، سال گذشته 121883 پناهنده در مسیر خود به اروپا از طریق دریای مدیترانه مرکزی متوقف شدند. صدها قاچاقچی نیز دستگیر شده اند. این وزیر نگفت که چگونه می توان تعداد مهاجرانی را که گفته می شود توسط نهادهای تونس و لیبی در خشکی و دریا متوقف شده اند با این دقت تعیین کرد.

آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا، اعلام کرده که تعداد پناهجویان در سراسر اتحادیه اروپا در سال 2023 "بیش از یک میلیون" خواهد بود. در ماه اکتبر، حدود 123000 درخواست ثبت شد که بالاترین رقم ماهانه در هفت سال گذشته است. این آژانس اروپایی انتظار کاهش قابل توجهی در تعداد پناهجویان در چند سال آینده را ندارد.

به گفته این نهاد اروپایی تا پایان ماه اکتبر 937000 درخواست در اتحادیه اروپا ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 22 درصد افزایش داشته است. تعداد دقیق کل برای سال 2023 تا سال آینده در دسترس نخواهد بود.

بر اساس گزارش اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان آلمان، تقریباً 326000 درخواست پناهندگی تا پایان نوامبر در آلمان ارائه شده است که در مقایسه با یازده ماه اول سال قبل 52 درصد افزایش داشته است. به گفته آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا، آلمان همچنان مهم ترین کشور مقصد برای پناهجویان در اتحادیه اروپا است. فرانسه و ایتالیا به دنبال آن هستند.

در کمپین انتخابات زودهنگام پارلمانی در سپتامبر 2022، ملونی، رهبر حزب راستگرای محافظه کار برادران ایتالیا، وعده داد در صورت پیروزی او و حزبش در انتخابات و تشکیل دولت آینده، مهاجرت غیرقانونی به ایتالیا کاهش چشمگیری خواهد داشت. احزاب مخالف جناح چپ دولت ملونی را به شکست در سیاست مهاجرت خود متهم می کنند.

این در حالی است که دولت ایتالیا به رهبری ملونی قواعد بسیار سختگیرانه ای را علیه مهاجران در دستور کار قرار داده و از جمله محدودیت هایی را برای نجات پناهندگان توسط سازمان های نجات در دریای مدیترانه ایجاد کرد.

ملونی همچنین توافق با کشورهای مبدا برای تسهیل روند اخراج پناهجویان را در دستور کار قرار داده و در همین راستا اخیرا مذاکراتی را با برخی کشورها از جمله آلبانی انجام داده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها