کد خبر: 702010
تاریخ انتشار :

رئیس جمهور اکوادور: نمی‌خواهیم روابطمان با روسیه را قطع کنیم

رئیس جمهور اکوادور اظهار کرد کشورش به دنبال قطع روابط با روسیه نیست.

رئیس جمهور اکوادور: نمی‌خواهیم روابطمان با روسیه را قطع کنیم
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دنیل نوبوآ رئیس جمهور اکوادور اظهار کرد کشورش به رغم تنش های موجود درباره انتقال احتمالی تسلیحات ساخت روسیه به آمریکا در ازای دریافت تسلیحات و تجهیزات جدید، به دنبال قطع روابط خود با روسیه نیست.

وی در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی اکوادور تاکید کرد ما نمی خواهیم روابطمان با روسیه را قطع کنیم.

نوبوآ در تاریخ 10 ژانویه اعلام کرده بود که اکوادور قصد دارد تسلیحات ساخت روسیه و اوکراین را به آمریکا ارسال کند و در ازای آنها تجهیزات و تسلیحات جدیدی به ارزش حدود 200 میلیون دلار دریافت کند. در پی این اظهارات، ولادیمیر اسپرینچان سفیر روسیه در اکوادور گفت: مسکو به کیتو هشدار می دهد که انتقال این تسلیحات به آمریکا به عنوان یک گام غیردوستانه از سوی اکوادور، تلقی می شود.

وی خاطرنشان کرد ما به رغم اعتراض مسکو، این تجهیزات را به آمریکا انتقال می دهیم و در ازای آن تجهیزات و تسلیحات جدید دریافت می کنیم. ما به این نتیجه رسیده ایم که تسلیحات روسیه آهن قراضه و قدیمی هستند. براساس توافق نامه های بین المللی خودروها و تجهیزات نظامی به جز این آهن قراضه ها، قابل انتقال نیستند.

نوبوآ متعهد شد که اکوادور قرارداد با روسیه را به هر نحو ادامه خواهد داد.

در همین حال سرویس فدرال همکاری تکنیکی-نظامی روسیه خاطرنشان کرد براساس توافق همکاری نظامی دو جانبه با اکوادور، کیتو نمی تواند محصولات نظامی ساخت مسکو را بدون اجازه کتبی روسیه به کشور سومی انتقال دهد.

لارا ریچاردسون فرماندهی جنوب ایالات متحده در ماه جاری اظهار کرد که ونزوئلا، کوبا، نیکاراگوئه و شش کشور دیگر آمریکای لاتین تسلیحات ساخت روسیه را در اختیار دارند و واشنگتن مایل است که این تسلیحات را با تسلیحات جدید ساخت آمریکا معاوضه کند اگر کشورهای فوق با انتقال آنها به اوکراین موافقت کنند.     

نوبوآ در حالی این اظهارات را بیان کرد که بحران درگیری های داخلی مسلحانه در این کشور شدت گرفته است. رئیس جمهور اکوادور در تاریخ 9 ژانویه، در پی وقوع درگیری های مسلحانه و هرج و مرج در کشورش برای 60 روز وضعیت فوق العاده اعلام و حکومت نظامی برقرار کرد.

در پی فرار یک رئیس قدرتمند باند تبهکاری اکوادوری مشهور به «فیتو» از زندان، دولت این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد. به دنبال این حادثه، اکوادور شاهد یک سری حملات از جمله انفجار و ربوده شدن چندین افسر پلیس شد.

با فرار سردسته تبهکاران و تلاش دولت برای بازداشت مجدد او، گروه‌های تبهکار مسلح به چندین نقطه در اکوادور از جمله یک ایستگاه تلویزیونی، دانشگاه و مکان‌های دولتی و عمومی حمله کردند و شماری را گروگان گرفتند.

تصاویر منتشر نشده از پایتخت اکوادور نشان می‌داد که در پی وقوع تیراندازی در چند نقطه از شهر، مردم دچار ترس و اضطراب شده و هرج و مرج بر این شهر برای ساعاتی حاکم شده است.

رسانه ها گزارش دادند که «خوزه آدولفو ماکیاس» مشهور به فیتو که ریاست گروه تبهکار «لوس چونروس» را برعهده دارد، از سوی نیروهای دولتی بازداشت شده و غائله و هرج و مرج در اکوادور تمام شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها