کد خبر: 702095
تاریخ انتشار :

اعتراف اتحادیه اروپا به شکست طرح ارسال مهمات برای اوکراین

مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعتراف کرد که بروکسل نمی‌تواند به هدف تعیین شده خود برای تحویل حدود یک میلیون قطعه مهمات به اوکراین در مدت یک سال تعیین شده دست یابد.

اعتراف اتحادیه اروپا به شکست طرح ارسال مهمات برای اوکراین
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "دی پرسه"، در ماه مارس 2023، اتحادیه اروپا هدف خود را برای تحویل یک میلیون قطعه مهمات به اوکراین در مدت یک سال تعیین کرد. جوزپ بورل، مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا حالا اعلام کرده که کشورهای اتحادیه اروپا فقط می توانند 524000 قطعه را تحویل دهند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در نشست غیررسمی وزرای دفاع اتحادیه اروپا در بروکسل اعتراف کرد که اتحادیه اروپا تا ماه مارس به هدف خود یعنی ارسال یک میلیون مهمات برای اوکراین نخواهد رسید. به گفته بورل، 330000 قطعه از اتحادیه اروپا تا آغاز سال 2024 به اوکراین ارسال شده است.

در ماه مارس 2023، اتحادیه اروپا هدف خود را برای تحویل یک میلیون قطعه مهمات به اوکراین در مدت یک سال تعیین کرد. بورل تاکید کرد، اما اعداد هر روز تغییر می کنند. او انتظار دارد تا مارس 524000 واحد تولید شود که به این معنی است که حدود نیمی از هدف اتحادیه اروپا محقق خواهد شد. به گفته وی انتظار می رود هدف یک میلیونی در پایان سال 2024 محقق شود. وزیران اروپایی علاوه بر خرید و تامین مشترک مهمات توسط همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، تقویت صنعت دفاعی در اتحادیه را نیز مورد بحث و بررسی قرار دادند. پس از این نشست، بورل تاکید کرد که ظرفیت های تولید افزایش خواهد یافت.

به این ترتیب اتحادیه اروپا پذیرفته است که برنامه های بلندپروازانه اش برای تامین گلوله های توپخانه اوکراین شکست خورده است. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست وزرای دفاع در بروکسل گفت که احتمالا تنها کمی بیش از نیمی از مقدار وعده داده شده یک میلیون گلوله تا ماه مارس ارسال خواهد شد. اکنون هدف جدید رسیدن به مرز یک میلیون نفر حداقل تا پایان سال جاری است. به گفته بورل، کشورهای عضو اتحادیه اروپا متعهد شده اند که حدود 630000 گلوله دیگر را از ماه مارس تا آن زمان تحویل دهند . سپس بیش از یک میلیون وجود خواهد داشت.

"رستم اومجروف"، وزیر دفاع اوکراین هم از طریق ویدئو به این رویداد پیوست. در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست شورا، "جوزپ بورل"، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بار دیگر خواستار این شد که اوکراین به حمایت نظامی بیشتری از اتحادیه اروپا نیاز دارد. این موضوع در اجلاس ویژه روز پنجشنبه نیز موضوع مهمی خواهد بود. به گزارش خبرگزاری رویترز، در پیش‌نویس نتیجه‌گیری آمده است: شورای اروپا همچنین بر نیاز فوری برای تسریع در تحویل مهمات و موشک‌ها تاکید می‌کند. به گفته بورل، اتحادیه اروپا می خواهد 20000 سرباز اوکراینی را آموزش دهد که در مجموع تا پایان تابستان به 60000 نفر می رسد.

در 20 مارس سال گذشته، کشورهای اتحادیه اروپا به اوکراین قول دادند که ظرف 12 ماه یک میلیون گلوله توپخانه جدید برای جنگ دفاعی علیه روسیه فراهم کنند. این وعده باید از ذخایر کشورهای عضو سازماندهی شوند، اما همچنین از طریق پروژه های تدارکاتی مشترک جدید و جلوگیری از کمبود نیروهای مسلح اوکراین.

بر اساس آخرین آمار سرویس خارجی اتحادیه اروپا، تنها حدود 330000 گلوله توپ وعده داده شده تاکنون تحویل داده شده است. انتظار می رود حدود 200000 مورد دیگر در دوره 12 ماهه ادامه یابد. بورل گفت: در این صورت احتمالاً کمی بیش از 52 درصد از هدف را محقق خواهیم کرد.

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع فدرال آلمان هم پیش از این سال گذشته پیش‌بینی کرده بود که این طرح‌های بلندپروازانه با شکست مواجه خواهند شد. این مقام آلمانی در ماه نوامبر گفت: این کمک ها به یک میلیون نمی رسد. باید این را فرض کرد. وی دلیل آن را ناکافی بودن ظرفیت تولید عنوان کرد.

با این حال، سیاستمداران کشورهایی مانند استونی و همچنین جوزف بورل نیز بارها دلایل دیگری را بیان کردند. بورل چندین بار تاکید کرد که به نظر او مشکل ظرفیت صنعتی نیست و خاطرنشان کرد که مقادیر قابل توجهی مهمات تولید شده در اتحادیه اروپا به دلیل قراردادهای موجود به کشورهای دیگر تحویل داده شده است. بنابراین، دولت استونی، از جمله، انجام مذاکرات با این کشورهای خریدار یا خرید مهمات از کشورهای ثالث را پیشنهاد می کرد.

بورل همچنین اعلام کرد، برای سال جاری، کشورهای اتحادیه اروپا تاکنون در مجموع 21 میلیارد یورو به عنوان کمک تسلیحاتی دوجانبه به اوکراین متعهد شده اند. همچنین با راه اندازی کمک های تسلیحاتی دوجانبه، بورل به درخواست دولت فدرال که برای بررسی کلی درخواست کرده بود، پاسخ داد. آلمان به کی‌یف وعده داده است که برای امسال هفت میلیارد یورو، یعنی حدود یک سوم کمک‌های نظامی دوجانبه را دریافت کند.

"اولاف شولتز"، صدر اعظم آلمان از شرکای خود خواسته بود تا کمک های نظامی ملی را افزایش دهند. وی در این باره گفت: ما باید عزم خود را تقویت کنیم و تلاش های خود را برای اطمینان از حفظ حمایت خود تا زمانی که لازم است دو برابر کنیم." علاوه بر شولتز، روسای دولت های دانمارک، استونی، هلند و جمهوری چک نیز این بیانیه را امضا کردند.

در این میان بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع فدرال آلمان هم از اختلاف بر سر تحویل موشک های کروز تاروس به اوکراین انتقاد کرد. این مقام آلمانی در این باره گفت که از بحث های جاری در جریان بحث های بودجه در بوندستاگ "خسته" شده است. وی تاکید کرد: اگرچه آلمان دومین حامی بزرگ اوکراین است، اما تنها بحث در مورد یک سیستم تسلیحاتی ویژه است - "گویی این موضوع مطرح است که آیا ما هر آنچه را که می توانیم ارائه می دهیم یا اینکه در تصمیم گیری کمی آزادی و مسئولیت را برای خود قائل می شویم.

تاروس یکی از مدرن ترین موشک های نیروی هوایی است و می تواند اهدافی مانند مجتمع پناهگاه ها را حتی از ارتفاعات و فواصل زیاد منهدم کند. کی‌یف بارها درخواست این موشک‌های دوربرد را داده بود زیرا این موشک‌ها می‌توانند در مبارزه با تهاجم روسیه به این کشور برتری دهند.

در آغاز ماه اکتبر، اولاف شولز، صدراعظم آلمان تصمیم گرفت که فعلاً این سلاح را به اوکراین تحویل ندهد. ترسی که در پشت این موضوع وجود دارد این است که به دلیل برد 500 کیلومتری این موشک ها ، خاک روسیه با سلاح های آلمانی مورد اصابت قرار گیرد و آلمان وارد درگیری شود.

برخلاف شولتز، سبزها و حزب لیبرال دموکرات برای تحویل این موشک های کروز به اوکراین فشار می آورند.

نشست ویژه سران اتحادیه اروپا درباره کمک های اقتصادی به اوکراین امروز پنجشنبه در بروکسل برگزار می شود. این کمک ها از جمله درباره یک بسته کمک مشترک به ارزش 50 میلیارد یورو در طول چهار سال است. مجارستان این وجوه را در ماه دسامبر مسدود کرد. کشورهای عضو اکنون امیدوارند که ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان برای پیشبرد این طرح تسلیم شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها