کد خبر: 703173
تاریخ انتشار :

گزارش سازمان ملل از جنگ سیستماتیک اسرائیل علیه بخش علمی-آموزشی غزه

گزارش‌های سازمان ملل و سازمان‌های حقوق بشری حاکی از جنگ سیستماتیک رژیم اشغالگر علیه بخش آموزشی از جمله مدارس و دانشگاه‌ها و مراکز علمی-تحقیقاتی غزه بوده و اطلاعات نشان می‌دهد که بخش علمی غزه در این جنگ توسط صهیونیست‌ها نابود شده است.

گزارش سازمان ملل از جنگ سیستماتیک اسرائیل علیه بخش علمی-آموزشی غزه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در پی حملات عامدانه ارتش رژیم اشغالگر به مراکز غیرنظامی از جمله مراکز آموزشی در نوار غزه طی بیش از 4 ماه گذشته، «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد که 30 درصد از مدارس غزه تحت بمباران مستقیم اسرائیل قرار گرفته‌اند و 55 درصد مدارس نیاز به بازسازی کامل یا بازسازی اساسی دارند.

وی با اشاره به اینکه 30 درصد مدارس غزه به طور مستقیم توسط ارتش اسرائیل بمباران شده است گفت از مجموع 563 ساختمان مدرسه در نوار غزه 162 ساختمان تحت بمباران مستقیم قرار گرفته است.

سخنگوی سازمان ملل تصریح کرد، در این مدارسی که مستقیما در معرض بمباران قرار گرفتند حدود 175 هزار دانش‌آموز تحصیل می‌کردند و بیش از 6500 معلم در آنها فعالیت داشتند. دست کم 55 درصد از مدارس غزه نیاز به بازسازی کامل یا اساسی دارند.

منابع فلسطینی گزارش دادند که هدف قرار دادن مدارس غزه در طول بیش از 130 روز در چارچوب اقدامات اشغالگران برای نابودی همه جنبه‌های زندگی در غزه و محروم کردن ساکنان آن از آینده است.

از سوی دیگر سازمان دیده‌بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه با مستند کردن حملات عامدانه ارتش رژیم صهیونیستی به مراکز آموزشی غزه از جمله دانشگاه‌ها و مراکز علمی گزارش داد که اسرائیل شمار زیادی از شخصیت‌های علمی از جمله دانشمندان و پزشکان و معلمان و مهندسان و.... که پایه کار آکادمیک در غزه بودند را با مورد هدف قرار دادن عامدانه منازل آنها ترور کرده است.

بیشتر بخوانید

هشدار سازمان ملل درباره عواقب فجیع هرگونه حمله اسرائیل به رفح/ بحران قحطی و گرسنگی در سراسر غزه

فاجعه قحطی در غزه/ آوارگان در 48 ساعت تنها نصف وعده غذایی دریافت می‌کنند

چند روز قبل نیز روزنامه الاخبار با استناد به اطلاعاتی که از وضعیت دانشگاه‌های غزه در طول جنگ به دست آورده است گزارش داد که رژیم صهیونیستی یک منطقه بزرگ از غزه را که عمده موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه‌ها، وزارت آموزش و پرورش، ده‌ها مدرسه، کتابخانه‌های بزرگ، چاپخانه‌ها و مراکز آموزشی و تحقیقاتی در آن قرار دارند به طور سیستماتیک و عامدانه بمباران و 90 درصد این منطقه را ویران کرده است.

بر اساس این گزارش، اشغالگران حتی به ویرانه‌های باقی مانده از این مراکز به ویژه دانشگاه‌های بزرگی همچون دانشگاه الازهر و الاقصی و دانشگاه اسلامی هم رحم نکرده و با بولدوزر آنها را نابود کردند. گزارش‌های هولناکی درباره وضعیت این دانشگاه‌ها در طول جنگ وجود دارد و صهیونیست‌ها علاوه بر نابودی کتاب‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی و .... بسیاری از گنجینه‌های علمی آنها را به سرقت برده و یا سوزانده‌اند.

درحال حاضر نیز ساختمان‌های ویران شده این مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها تبدیل به سرپناهی برای آوارگان شده و اطلاعات نشان می‌دهد این آوارگان در بسیاری از موارد در سایه محاصره سنگین و عدم دسترسی به هیچ امکاناتی برای امرار معاش، کتاب‌های نیمه سوخته و باقی مانده در دانشگاه‌ها را برای گرم کردن خود یا پخت و پز می‌سوزانند و به طور کلی یک فاجعه علمی بزرگ در غزه رخ داده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها