کد خبر: 703727
تاریخ انتشار :

هشدار یونیسف درباره ۲ برابر شدن میزان مرگ و میر کودکان

چند آژانس وابسته به سازمان ملل درباره وخامت وضعیت تغذیه مردم غزه هشدار داده و اعلام کردند در سایه گرسنگی و قحطی و بیماری‌های عفونی مختلفی که نوار غزه را فراگرفته، اتفاق وحشتناکی در راه است و ممکن است شاهد ۲ برابر شدن میزان مرگ و میر کودکان باشیم.

هشدار یونیسف درباره ۲ برابر شدن میزان مرگ و میر کودکان
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در شرایطی که گزارش‌های متعددی درباره قحطی و مرگ بر اثر گرسنگی در مناطق مختلف غزه به ویژه شمال این منطقه در پی تجاوزات مستمر و وحشیانه صهیونیست‌ها وجود دارد، سازمان ملل دیروز درباره کمبود شدید مواد غذایی و سوءتغذیه حاد میان مردم غزه و گسترش سریع بیمار‌ی‌ها هشدار داده و اعلام کرد که این وضعیت می‌تواند منجر به یک انفجار بزرگ در میزان مرگ و میر کودکان در غزه شود.

با گذشت نزدیک به 5 ماه از جنگ نسل‌کشی رژیم صهیونیستی علیه غزه، آژانس‌های سازمان ملل اعلام کردند که آب و غذای تمیز در نوار غزهِ محاصره شده به شدت کمیاب است و تقریبا همه کودکان خردسال از بیماری‌های عفونی رنج می‌برند.

«تد چایبان» معاون مدیر اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در این زمینه اعلام کرد: غزه در شرف انفجاری قریب‌الوقوع درمورد میزان مرگ و میر کودکان است که می‌تواند به شکل وحشتناکی میزان مرگ و میر کودکان در این منطقه را دو برابر کند.

بر اساس گزارشی که یونیسف و سازمان جهانی بهداشت و برنامه جهانی غذا صادر کرده‌اند، 90 درصد کودکان زیر 5 سال در غزه به یک یا چند بیماری عفونی مبتلا هستند. 70 درصد این کودکان طی دو هفته گذشته ابتلای شدید به اسهال داشتند که این میزان نسبت به سال 2022 حدود 23 برابر شده است.

از سوی دیگر «مایک رایان» مسئول بخش اضطراری سازمان جهانی بهداشت گفت که گرسنگی و بیماری ترکیبی مرگبار برای مردم غزه هستند. دراین میان کودکان گرسته و ضعیفی که به انواع مشکلات روانی هم مبتلا شده‌اند بیش از همه آسیب پذیرند. تعداد کودکانی که در غزه به اسهال مبتلا شده‌اند بسیار زیاد است؛ چرا که مواد مغذی به آنها نمی‌رسد.

بیشتر بخوانید

یونیسف: 17هزار کودک در غزه از خانواده خود دور افتاده‌اند/ وضعیت دلخراش نوزادان در بیمارستان‌ها

یونیسف: کودکان غزه نمی‌توانند واکسن‌های معمول خود را دریافت کنند/ افزایش خطر ابتلا به فلج اطفال و ذات‌الریه

هشدار یونیسف درباره وضعیت وحشتناک مادران و زنان باردار غزه/ تولد 20 هزار نوزاد در میان جهنم جنگ

طبق ارزیابی سازمان ملل بیش از 15 درصد از کودکان زیر 2 سال غزه از سوء تعذیه شدید رنج می‌برند و کاملا از کمک‌های بشردوستانه محرومند. البته این اطلاعات مربوط به ماه ژانویه بوده و قطعا وضعیت امروز به مراتب بدتر است.

آژانس‌های سازمان ملل گزارش دادند که این وخامت وضعیت تغذیه مردم غزه آن هم تنها طی 3 ماه، در کل جهان بی‌سابقه است.

طبق گزارش سازمان ملل، برخی از مردم غزه به خوردن علوفه روی آورده‌اند و گرسنگی سراسر این منطقه را در بر گرفته است. همچنین آب تمیز و آشامیدنی اصلا یافت نمی‌شود و مردم در روز تنها یک و نیم یا دولیتر آب غیرآشامیدنی پیدا می‌کنند تا نیازهای روزانه خود را رفع کنند.

درحالی که سراسر غزه و به ویژه شمال این منطقه تحت یک محاصره شدید قرار دارد و اشغالگران از زمان شروع جنگ در بیش از چهار ماه گذشته تاکنون اجازه هیچ‌گونه امدادرسانی به آوارگان در شمال غزه را نمی‌دهند، چند روز قبل دکتر «حسام ابوصفیه» مدیر بیمارستان «کمال عدوان» در شمال نوار غزه گزارش داد که طی روزهای گذشته تعداد زیادی از کودکان در شمال نوار غزه به دلیل سوء تغذیه، کمبود مواد غذایی و ابتلا به بیماری‌ها و اپیدمی‌ها ناشی از تجاوزات و محاصره مداوم دشمن علیه این منطقه جان خود را از دست دادند.

وی تاکید کرد: همچنین نوزادان در شرایط بسیار بحرانی به بیمارستان می‌رسند و به دلیل سوء تغذیه مادرانشان بسیار ضعیف و رنگ پریده هستند. در سایه کمبود شدید شیر خشک که این وضعیت را به مراتب بدتر می‌کند، اوضاع نوزادان فاجعه بار است و در صورت عدم امداد رسانی فوری به این بیمارستان، تعداد بیشتری از کودکان و نوزادان در معرض خطر مرگ قرار می‌گیرند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها