کد خبر: 705111
تاریخ انتشار :

چین: ارتقای همکاری عملی با افغانستان باید در اولویت سازمان ملل باشد

نماینده چین در سازمان ملل با اظهار اینکه ارتقای همکاری عملی با طالبان باید در اولویت این سازمان باشد، خواستار پرهیز از تحمیل پیش فرض‌ها بر افغانستان شد.

چین: ارتقای همکاری عملی با افغانستان باید در اولویت سازمان ملل باشد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «گنگ شوانگ» نماینده دائم چین در سازمان ملل با اشاره به وضعیت افغانستان تحت کنترل طالبان گفت: در طول دو سال و نیم پس از روی کار آمدن دولت موقت، وضعیت داخلی افغانستان به طور کلی با ثبات بوده است و اقتصاد و معیشت مردم و گسترش همکاری‌های منطقه‌ای نیز بهبود یافته؛ این تحولات مثبت شایسته پذیرش و شناسایی است.

وی با تأکید بر اینکه افغانستان همچنان با چالش‌های اقتصادی و تهدید تروریسم مواجه است، افزود: شورای امنیت باید درک جامع‌تر و عینی‌تری از وضعیت افغانستان به دست آورد، راه‌حل را به شیوه‌ای منطقی‌تر و عمل‌گرایانه‌تر برنامه‌ریزی کند، بن‌بست را کنونی را بشکند و نقش مثبت و سازنده‌ای در توسعه پایدار این کشور و ادغام آن در جامعه بین‌المللی ایفا کند.

نماینده چین تصریح کرد در وهله اول، ارتقای همکاری عملی با افغانستان باید در اولویت قرار گیرد و با اشاره به گزارش تازه دبیرکل سازمان ملل افزود افغانستان پتانسیل خوبی برای توسعه دارد و رشد اقتصادی آن از طریق ارتقای ارتباطات تجاری می‌تواند تا حد زیادی وابستگی افغانستان به کمک‌های بین‌المللی را کاهش دهد.

شوانگ افزود: جامعه بین‌المللی باید از یک سو کمک‌های بشردوستانه را برای افغانستان تضمین کند و از سوی دیگر در زمینه کشت جایگزین، پاکسازی مین، احیای سیستم بانکی افغانستان و تسهیل تجارت و سرمایه‌گذاری در پرتو نیازهای این کشور کمک بیشتری ارائه کند تا به توسعه بلندمدت افغانستان کمک شود.

نماینده چین با ضروری دانستن حفظ گفتگو و تماس‌ها با مقامات طالبان ادامه داد: قطعنامه شورای امنیت از مقامات افغانستان می‌خواهد تا حکومتی فراگیر ایجاد کنند و از حقوق اساسی همه از جمله زنان، کودکان و اقلیت های قومی محافظت کنند. جامعه بین‌المللی باید از طریق ارتباط صبورانه با مقامات افغانستان، به تدریج درک و اعتماد طالبان را نسبت به جهان خارج افزایش دهد تا آنها ابتکارات مؤثرتری را در پاسخ به انتظارات بین‌المللی اتخاذ کنند.

وی تصریح کرد: ایجاد شرایط مساعد برای گفتگو و تعامل و نیز پرهیز از ایجاد پیش فرض‌ها و برنامه‌های تحمیلی بر افغانستان مهم است. به عنوان یک گام مهم برای اعتمادسازی، شورای امنیت باید اصلاحات به موقع در رژیم تحریم‌ها انجام دهد و معافیت‌های ممنوعیت سفر را برای اعضای مربوطه مقامات افغانستان بازگرداند. تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی اعمال شده بر افغانستان توسط کشورهای مربوطه باید خاتمه داده شود و دارایی‌های خارجی باید فوراً آزاد شود.

این دیپلمات ارشد چینی با تأکید بر حمایت از حکومت طالبان در مبارزه با تروریسم گفت: ما از مقامات افغانستان انتظار داریم تعهدات خود را با حسن نیت انجام دهند و اقدامات قاطع و قوی را برای مبارزه با سازمان های تروریستی مانند «جنبش اسلامی ترکستان شرقی» و داعش انجام دهند تا زمینه رشد تروریسم را از بین ببرند.

بیشتر بخوانید

روسیه: برقراری صلح پایدار بدون تعامل سازنده با طالبان غیرممکن است

ایروانی: ایران همچنان متعهد به همکاری با همسایگان برای ارتقای صلح در افغانستان است

چین: افغانستان نباید از جامعه بین‌المللی کنار گذاشته شود

وی با تأکید بر لزوم مبارزه صادقانه جامعه جهانی با تروریسم افزود: در مواجهه با تروریسم که دشمن مشترک بشریت است، همه طرف ها باید محاسبات ژئوپلیتیکی و تعصب ایدئولوژیک را کنار بگذارند، استانداردهای دوگانه یا مبارزه با تروریسم انتخابی را رد کنند و برای مبارزه با تروریسم با یکدیگر همکاری کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها