کد خبر: 707676
تاریخ انتشار :

زخمی شدن ۵ نوجوان بر اثر تیراندازی در مریلند

بر اثر تیراندازی در پارکی در مریلند آمریکا دستکم ۵ نوجوان دانش آموز زخمی شدند.

زخمی شدن ۵ نوجوان بر اثر تیراندازی در مریلند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بر اثر تیراندازی در پارکی در منطقه گرین بلت ایالت مریلند آمریکا دستکم 5 نوجوان دانش آموز زخمی شدند.  

رئیس پلیس منطقه اعلام کرد تیراندازی در پارکی در این منطقه رخ داد که 500 تا 600 دانش آموز سال آخر دبیرستانی در یک گردهمایی مخصوص دانش آموزانی که در آستانه فارغ التحصیلی هستند، جمع شده بودند. بر اثر این تیراندازی 5 دانش آموز پسر 16 تا 18 ساله زخمی شدند.

وی افزود: یکی از قربانیان در شرایط جسمانی وخیمی به سر می برد و دیگر قربانیان شرایط نسبتا پایداری دارند.

بر این اساس، پلیس در جستجوی یک مظنون است اما ممکن است مظنونان دیگری نیز وجود داشته باشند. تاکنون انگیزه تیراندازی نیز مشخص نشده است.

رئیس پلیس منطقه افزود: تاکنون هیچ دلیل مشخصی برای این حادثه شناسایی نشده است. ما باید با این تیراندازی ها مقابله کنیم زیرا برای جامعه ما دردناک است.

این در حالی است که آرشیو ملی خشونت های مسلحانه در گزارشی اعلام کرد در 110 روز نخستین سال جاری میلادی تاکنون 120 مورد تیراندازی دسته جمعی و مرگبار در سراسر ایالات متحده رخ داده است. تیراندازی هایی که در آنها 4 نفر یا بیشتر به جز فرد ضارب کشته می شوند.

بالا گرفتن خشونت‌های مسلحانه در آمریکا تا حدی است که هر هفته شاهد تیراندازی‌های خونین در نقطه‌ای از ایالات متحده هستیم. این تیراندازی‌ها در مکان‌های عمومی مانند مدارس، مراکز خرید و کلیساها به شکل چشمگیری افزایش یافته است.

گفته می‌شود آمار بالای تیراندازی‌ها در آمریکا موجب اضطراب و ناامنی مردم شده و بحث‌های سیاسی زیادی را به راه انداخته است. منتقدان، افراطی‌های جمهوری‌خواه حامی سلاح را به همکاری خیانت‌آمیز با لابی‌های اسلحه متهم می‌کنند.

در سال‌های اخیر، گروه‌های لابی ضد اسلحه البته در آمریکا نفوذ پیدا کرده‌اند ، اما در راس سیاست، به دلیل توازن قوا در سنا و محدودیت‌های سیستمی، هنوز کار چندانی انجام نشده است. بنابراین جمهوری خواهان همچنان در کنار صاحبان اسلحه هستند و دموکرات ها با پروژه های خود به جایی نمی رسند. برخی می گویند، بایدن به سادگی می تواند دستورات اجرایی صادر کند، یا وضعیت اضطراری بهداشت عمومی را اعلام کند و با توجه به تلفات خشونت با سلاح، اقدامات متقابل را انجام دهد. با این حال، در هر دو مورد، لغو این امر آسان خواهد بود و تا انتخابات بعدی هم تنها چند ماه دیگر باقی مانده است.

انجمن ملی سلاح آمریکا (NRA) یکی از قدرتمندترین سازمان های غیرنظامی در این کشور است که منافع صاحبان اسلحه و کسانی را که آن را ضروری می دانند هدایت می کند.

این انجمن ممکن است در سال‌های اخیر بخشی از نفوذ خود را از دست داده باشد و دیگر به اندازه سال 2016 که حدود 54 میلیون دلار برای مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری هزینه کرد قدرت مالی نداشته باشند. اما لابی اسلحه و حامیان آن پس از آن هم حدود 33 میلیون دلار در انتخابات ریاست جمهوری 2020 سرمایه گذاری کردند. یکی از اهداف اصلی آن ها جلوگیری از قوانین سختگیرانه علیه صاحبان اسلحه است.

در این شرایط، دموکرات های حاکم به ویژه طرفدار قوانین سخت گیرانه حمل اسلحه هستند، در حالی که جمهوری خواهان مخالف آن هستند. اما اکثریت نمایندگان سیاسی آمریکا علیه کشیدن دیوار قانونگذاری در مجلس سنای ایالات متحده در برابر این مسئله هستند. برای اجرای چنین پروژه ای اکثریت 60 درصدی در کنگره لازم است که وجود ندارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها