کد خبر: 626254
تاریخ انتشار :

روایت وزیر خارجه روسیه از مذاکرات اخیر سران طالبان در مسکو

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با اشاره به سفر اخیر هیاتی از طالبان به این کشور تصریح کرد: مسکو از همه ظرفیت ها برای برقراری گفت و گو بین طالبان و نیروهای دولتی افغانستان استفاده خواهد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

به گزارش نامه‌نیوز، به نقل از روزنامه روسی گازیتا، لاوروف روز جمعه در  وبینار تبیین سیاست خارجی این کشور تصریح کرد: «اخیرا رهبری طالبان در مسکو بود، نماینده ما با آنها ملاقات کرد. آنها بسیار واضح اظهار داشتند که هیچ برنامه ای برای ایجاد مشکل برای همسایگان آسیای میانه افغانستان ندارند».
او ادامه داد: نمایندگان طالبان در مسکو اظهار داشتند بدون مصالحه به مبارزه با داعش ادامه خواهند داد و آماده اند تا در مورد ساختار سیاسی این کشور با دیگر افغان ها بحث کنند.
وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه از مقامات در کابل خواست که مذاکرات با طالبان را در اسرع وقت آغاز کنند، تصریح کرد: فرمت مسکو برای انجام مذاکرات صلح در افغانستان بسیار موثر است.

پسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه نیز روز جمعه «طالبان»  را نیرویی قدرتمند و محسوس در افغانستان خواند و گفت: برای روسیه مهم است که اتفاقات این کشور خطری برای مرزها و همسایگان آن ایجاد نکند.

پسکوف درباره حذف طالبان از لیست سازمان های ممنوعه در روسیه اظهار داشت: هنوز هیچگونه طرحی در این خصوص وجود ندارد.
پیش از این، طالبان اعلام کرد که قصد دارد دولت جدیدی متشکل از شورای نمایندگان مردم از سراسر کشور. در افغانستان را تشکیل دهد.

در حال حاضر، در افغانستان، تقابل میان نیروهای دولتی و طالبان وجود دارد که مناطق قابل توجهی را در مناطق روستایی تصرف کرده و علیه شهرهای بزرگ حمله کردند. این تشدید وخامت در افغانستان به دنبال عقب نشینی نیروهای نظامی آمریکا از این کشور رخ داده است.  از اول ماه مه تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱، دولت آمریکا قول داده است که با هماهنگی کامل با متحدان، عقب نشینی نیروها از افغانستان را به اتمام برساند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما