کد خبر: 686997
تاریخ انتشار :

انتقال پیام مهم امیرعبداللهیان به بشار اسد

ایسنا: «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران در ادامه دیدارهای خود در دمشق، امروز (پنجشنبه) با «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد.

انتقال پیام مهم امیرعبداللهیان به بشار اسد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

دیپلمات ارشد ایران افزود در گفت‌گوهای روز گذشته با نخست‌وزیر و وزیر خارجه، «روند اجرای توافقات دو کشور در سفر رئیس‌جمهور به دمشق را مورد بررسی و تبادل‌نظر قرار دادیم و تاکید کردیم که توافقات انجام شده میان دو کشور از جمله اسناد امضا شده در سفر دکتر رئیسی به دمشق با دقت مورد اهتمام، پیگیری و اجرا قرار گیرد».

 

امیرعبداللهیان تصریح کرد دولت، ملت و ارتش سوریه یک جنگ جهانی تروریستی علیه خود را با پیروزی پشت سر گذاشتند و اکنون سوریه در بهترین شرایط خود قرار دارد و خوشحال هستیم که امروز منطقه و جهان متوجه واقعیت و قدرت سوریه شدند، هر چند دشمنان سوریه در تلاش هستند با توسل به تحریم و فشار اقتصادی بر دولت و ملت سوریه، اهداف سیاسی خود در قبال این کشور را دنبال کنند. 

او افزود جمهوری اسلامی ایران همان‌طور که در روزهای سخت سوریه در کنار این کشور بود، در شرایط جدید نیز همچنان در کنار سوریه و ملت آن خواهد بود.

امیرعبداللهیان همچنین بر لزوم احترام همه طرف‌ها به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرد و افزود جمهوری اسلامی ایران در تکمیل روند مبارزه با تروریسم همچنان در کنار سوریه قرار دارد. 

وزیر امور خارجه روند روابط ایران و عربستان را در حال پیشرفت توصیف و آن را به نفع دو کشور و کل منطقه دانست و همچنین نسبت به از سرگیری حضور و فعالیت سوریه در اتحادیه عرب و تقوبت روابط سوری-عربی اظهار خرسندی کرد.

بشار اسد نیز در ابتدای این دیدار، پیوستن ایران به گروه بریکس را به دولت و ملت ایران تبریک گفت و افزود این امر نشان می‌دهد که جهان در حال تغییر است و آنچه که ما و شما برای آن ایستادگی کردیم، درست بود.

رئیس‌جمهور سوریه راهبرد آمریکا در منطقه برای تامین منافع خود را، ایجاد و دامن‌زدن به تنش و بحران میان کشورها و ملت‌های منطقه اعم از اختلاف شیعه و سنی و یا عربی ایرانی دانست و از ابتکار عمل ایران برای تقویت روابط با کشورهای عربی منطقه استقبال کرد و آن را اقدامی فوق راهبردی دانست.

در این دیدار روند سیاسی تحولات سوریه، روند آستانه، روابط سوریه و اتحادیه عرب، تحولات فلسطین و برخی دیگر از موضوعات مورد اهتمام منطقه ای مورد گفتگو و تبادل‌نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان پیش از دیدار با اسد، شب گذشته (چهارشنبه) با «حسین عرنوس» نخست‌وزیر سوریه و همچنین «فیصل المقداد» همتای خود، درباره مسائل دوجانبه و همچنین موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها