کد خبر: 706248
تاریخ انتشار :

فوتبال ایران! همه شما زیر نظر هستید

مربی بدنساز تیم ملی ایران در گفتگو با ورزش سه درباره برنامه کادرفنی تیم در فاصله زمانی بین اردوها صحبت کرده است.

فوتبال ایران! همه شما زیر نظر هستید
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، علی اصغر قربانعلی‌پور که سابقه فعالیت در تیم‌های استقلال، ملوان و پدیده را در کارنامه خود دارد، در حال حاضر دومین دوره حضورش در تیم ملی را پشت سر می‌گذارد. او که پیش از این در دوره دراگان اسکوچیچ در کادرفنی تیم ملی حضور داشت، حالا یکی از دستیاران امیر قلعه‌نویی است.

او که همواره ارتباط خوبی با بازیکنان دارد و در تمرینات هم فعال ظاهر می‌شود، امروز در گفتگویی با خبرنگار ما در خصوص برنامه‌هایی که در طول تعطیلات دنبال می‌کند، صحبت کرد. او در این مسابقه نکات جالبی را درباره برنامه‌های ریکاوری ملی‌پوشان و همچنین نحوه بررسی شرایط بازیکنان پیش از دعوت به اردو مطرح کرد.

گفتگو با بدنساز تیم ملی را در ادامه می‌خوانید:

با توجه به دو بازی اخیر تیم ملی، شرایط را چطور ارزیابی می‌کنید؟

شرایط تیم ملی در کل شرایط خوبی است. بازی‌ها در سطح آسیا خیلی نزدیک شده و شرایط مثل قبل نیست. با توجه به پیشرفتی که در تیم‌ها صورت گرفته است، به نظرم شرایط در عملکرد و توسعه بازی خوب و رو به پیشرفت است.

شما با توجه به زمان کمی که در اردوها دارید، برنامه‌های ریکاوری را چطور پیش می برید؟

ریکاوری از انتهای تمرین شروع می‌شود و تا شروع تمرین بعدی یک پروسه است. این پروسه هر چقدر بهتر انجام شود، باعث بهبود عملکرد و کاهش احتمال آسیب می‌شود و بدن از نظر فیزیولوژیکی در شرایط بهتری قرار می‌گیرد. با توجه به تحقیقاتی که که سطح دنیا انجام شده است، ما در این پروسه زیر نظر سرمربی محترم چند مورد از جمله تغذیه، حمام آب سرد، خواب، ریکاوری فعال، حرکات کششی و بحث روانی ورزشکار را در نظر می‌گیریم. ما در همین راستا یک دستگاهی برای حمام آب سرد گرفته‌ایم که می‌تواند از ۲- تا ۴۰+ تغییر دما بدهد. این برنامه‌ها باعث جلوگیری از آسیب و سرعت بیشتر ریکاوری می‌شود. از طرفی ما یک برنامه برای بلافاصله بعد از مسابقات تعریف کرده‌ایم و یک برنامه برای فردای مسابقات، این برنامه‌ها با کمک گروه پزشکی به بازیکنان داده می‌شود و سعی می‌کنیم بازیکنان را به شرایط آرمانی برسانیم.

می‌خواهم درباره برنامه تیم ملی در تعطیلات هم صحبت کنیم‌. زمانی که تیم بازی ندارد، شما چه برنامه‌ای را دنبال می‌کنید؟

ما در بحث ملی نمی‌توانیم بازیکنان را از نظر آمادگی جسمانی توسعه بدهیم و بیشتر به دنبال حفظ آنها هستیم تا بتوانیم از شاخصه‌هایی که در تیم‌های باشگاهی‌شان دارند، به بهترین نحو استفاده کنیم. با توجه به تقسیم‌بندی آقای قلعه‌نویی به بخش‌های تکنیکی، تاکتیکی، جسمانی و پزشکی، هر کسی مسئولیت خودش را دارد و بحث جسمانی بر عهده من است. در این بخش ما بعد از هر بازی از طریق ایمیل یا تلفن با مربیان تیم‌های بازیکنانمان داریم، ارتباط می‌گیریم؛ اگر بازی کرده باشند، اطلاعات بازی‌شان را به دست می‌آوریم و اگر بازی نکرده باشند، اطلاعات تمرینات هفتگی‌شان را می‌گیریم. این اطلاعات را وارد سیکل کاری خودمان می‌کنیم و در طول هفته گزارشش را به آقای قلعه‌نویی می‌دهیم تا مشخص شود بازیکنان در چه شرایطی هستند. این کاری است که ما به صورت مداوم و مستمر با کمک آقای اسدی که در گروه آنالیز هستند، انجام می‌دهیم. البته گزارشات پزشکی هم روی همین گزارش به ما می‌رسد و خدمت آقای قلعه‌نویی داده می‌شود‌.

پس شما اطلاعات موردنیازتان را از طریق مربیان تیم‌ها به دست می‌آورید.

بله، ما با مربیان بدنساز همه بازیکنان لژیونر و بازیکنان داخلی ارتباط داریم. البته متاسفانه در ایران چند تیم هستند که از جی پی اس استفاده نمی‌کنند و ما در این موارد با محدودیت‌ها مواجه هستیم اما برای آنها هم راه‌حل‌های دیگری پیدا کردیم و از یک کانال دیگری اطلاعات تعدادی از بازی‌های خاص آنها را به دست می‌آوریم.

می‌توانید بیشتر توضیح بدهید؟

به هر حال ما باید اطلاعاتی از بازیکنان به دست بیاوریم و به همین دلیل سعی می‌کنیم از طریق تیم‌هایی که روبروی آنها بازی دارند، اطلاعاتی به دست بیاوریم و بتوانیم همه بازیکنان لیگ را رصد کنیم. به هر حال این هم سختی کار ماست، وگرنه معمولا همه کشورهای خارجی این سیستم‌ها را دارند و این اطلاعات را خیلی راحت‌تر از آنها می‌گیریم. از طرفی با توجه به اینکه بازیکنان از باشگاه‌های مختلفی می‌آیند و هر کدام سازگاری‌ها و تمرینات انفرادی هم در باشگاه‌های خودشان دارند، ما این تمرینات را از باشگاه‌های بازیکنان دریافت می‌کنیم تا در فیفادی‌ها این تمرینات را با آنها داشته باشیم، چون ما در برنامه‌ریزی تمریناتمان یک یا دو جلسه تمرینات اختصاصی خود ورزشکار را داریم.

شرایط بدنی بازیکنان در تمرینات تیم ملی به چه شکل بررسی می‌شود؟

در حین تمریناتی که در فیفادی برگزار می‌کنیم، به صورت آنلاین شرایط جسمانی را زیرنظر داریم تا بتوانیم بار تمرینی را کنترل کنیم.

پیش از مسابقات چطور بازیکنان را از نظر بدنی برای دیدار پیش‌رو آماده می‌کنید؟

ما با هر تیمی که بازی داریم، همه پست‌ها را آنالیز جسمانی می‌کنیم تا ببینیم بازیکن روبرویش چه فاکتورهایی دارد تا این اطلاعات را به بازیکن و کادرفنی بدهیم.

شما در مجموع چند بازیکن را در نظر دارید؟

با تعریفی که سرمربی محترم می‌کنند، ما تقریبا همه بازیکنان را زیر نظر داریم. به طور مثال در خصوص بحث‌هایی که درباره جوانگرایی هست می‌گویم؛ تیم واقعا به سمت جوانگرایی است اما به هر حال باید با یک شیبی پیش برود که تیم ملی آسیب نبیند. بنا به سیاستی که آقای قلعه‌نویی اجرا می‌کنند، برای مثال تمام بازیکنان جوان زیر ۲۵ را به سه بخش تقسیم کرده‌ایم؛ زیر ۱۹ سال، ۱۹ تا ۲۱ و ۲۱ تا ۲۵. ما تقریبا تمام این بازیکنان را از نظر جسمانی زیر نظر داریم و باید ببینیم ظرفیت کدامشان بیشتر است. برای مثال مقدار کلی دوندگی، شدت‌های بالایی که می‌دوند و اسپرینت‌ها و اکشن‌هایی را که در یک بازی انجام می‌دهد، در نظر می‌گیریم و در نهایت می‌گوییم فلان بازیکن ظرفیت بین‌المللی بالاتری دارد. در واقع بازیکنان لیگ تا این حد رصد می‌شوند و گزارشات در نهایت به آقای قلعه‌نویی می‌رسد و ایشان با توجه به آمادگی تکنیکی و تاکتیکی و جسمانی و روانی  تصمیم به دعوت بازیکنان می‌کنند.

برای مثال پیش از اردوی آخر تیم ملی چند نفر را زیرنظر داشتید؟

برای اردوی آخر ما ۱۷-۱۸ نفر از جوان‌های زیر ۲۳ سال را مورد بررسی قرار دادیم. ما همه این نفرات را در نظر گرفتیم و در نهایت آقای قلعه‌نویی تصمیم گرفتند این نفرات را اضافه کنند. تصمیم نهایی با آقای قلعه‌نویی است و ما فقط وظیفه داریم که به ایشان اطلاعات بدهیم تا بتوانند تصمیمی را که به نفع تیم باشد، بگیرند. البته می‌دانید که همیشه هم بحث جسمانی نیست و گاهی بحث تکنیکی و تاکتیکی بازیکن است. بعضا یک بازیکن به قدری ارزشمند است و کارهای کلیدی در زمین می‌کند که شاید آن بخش به این بخش ترجیح داده شود. در نهایت تصمیم می‌گیرند که کدام بازیکن را ترجیح بدهد.

سایر مربیان تیم ملی هم مثل شما با مربیان باشگاه‌ها ارتباط می‌گیرند یا کارهایشان را با مشاهده مسابقات پیش می‌برند؟

در هر صورت یک بخشی از کار به مشاهده و دیدن مسابقات برمی‌گردد. با توجه به برنامه‌ریزی و تقسیم‌بندی که آقای قلعه‌نویی داشته‌اند، تک تک بازی‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند. واقعا همه بازی‌های لیگ و همچنین مسابقات لژیونرها مشاهده می‌شود. ما نه تنها در استادیوم بازی‌ها را می‌بینیم، بلکه در طول هفته هم آن مسابقات را مشاهده می‌کنیم تا در نهایت همه گزارشات جمع شود و به آقای قلعه‌نویی داده شود.

صحبت پایانی؟

از همه همکارانم در تیم ملی و همچنین گروه پزشکی تیم تشکر می‌کنم که همیشه در این بخش به ما کمک می‌کنند و از آقای قلعه‌نویی هم ممنونم که در این مسیر به ما اعتماد کرده‌اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها