کد خبر: 617269
تاریخ انتشار :

نظرخواهی نامه نیوز از چهره های سیاسی؛

رای احمدی‌نژاد به سبد چه کسی می‌ریزد؟

فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا در گفت‌وگو با نامه‌نیوز به پیش‌بینی درباره سبد رای احمدی‌نژاد پرداختند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، محمود احمدی‌نژاد احتمالا شانسی برای تایید صلاحیت و حضور در رقابت‌های انتخاباتی پیش رو را ندارد. اثرگذاری او در این انتخابات اما با این قضیه منتفی نخواهد شد. او قطعا سعی می‌کند که در نقش کارگردان ظاهر شده و پایگاه اجتماعی خود را به سوی گزینه مورد حمایت خود ببرد. حتی اگر این کار را نکند اما نمی‌توان اطمینان داشت که حامیان او از مشارکت صرف نظر کرده و رای نخواهند داد لذا گمانه زنی درباره اینکه رای احمدی‌نژاد به سبد کدام کاندیدای دیگر می‌ریزد؛ ضرورت می‌یابد. 

ما نیز این سوال را از برخی فعالان سیاسی پرسیده‌ایم، که در ادامه می‌آید:

*تقسیم بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان

ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا می‌گوید: همه سبد رای احمدی نژاد به سبد اصولگرایان نمی‌ریزد. مواضع اخیر او بیشتر به اصلاح طلبان نزدیک است بنابراین بخشی از رای او به سبد اصلاح‌طلبان خواهد ریخت. آن بخش دیگر به سوی اصولگرایان می‌آید نیز حتما تقسیم خواهد شد. به خصوص که احمدی‌نژاد کسی نیست که بتواند بدنه رای خود را هدایت کند. به نظر من اگر آقای رئیسی نامزد باشد بخشی از این احمدی‌نژاد را جذب می‌کند. آقای جلیلی هم همین‌طور. آقای قالیباف البته اگر کاندید باشد هم بخش کمتری از رای احمدی‌نژاد را دریافت خواهد کرد.

*رستم قاسمی یا نیکزاد

ناصر قوامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، می‌گوید: به نظر من در کشور ما آن گروه رای دهند فقط به خاطر همان کسی که به او رای می‌دهند، پای صندوق می‌آیند. یعنی این طور نیست که بدنه رای احمدی نژاد در صورت نیامدن یا رد صلاحیت او به سوی فرد دیگری برود. به خصوص که حامیان او بخشی از توده مردم هستند که با توجه به گفتمان پوپولیستی وی تصور می‌کنند او قرار است پول نفت را بدهد و .... . البته اگر او رسما و جدی در حمایت از برخی همکاران سابق خود مثل رستم قاسمی و نیکزاد و ... فعالیت کند و این تصور ایجاد شود که آن فرد رای آورد، احمدی نژاد هم معاون خواهد شد؛ شاید رای او به سبد دیگری بریزد.

*یکی از بین قاسمی، نیکزاد و ضرغامی

منصور حقیقت‌پور، فعال سیاسی اصولگرا می‌گوید: از آنجایی که در کشور ما رفتارها حزبی نیست انتقال رای کامل یک نفر به سبد دیگری متصور نیست. اما درصدی احتمال هم وجود دارد. او با سه نفر یعنی رستم قاسمی، ضرغامی و نیکزاد کار خود را جلو می‌برد. به نظر من می‌رسد که در آستانه انتخاباتی یکی از این سه نفر باقی ماند و احمدی نژاد هم از او حمایت می‌کند. یعنی اگر او بخواهد به عنوان کارگردان در این انتخابات ایفای نقش کند از یکی از این سه نفر حمایت کرد و آن دو نفر دیگر هم به سود فرد انتخاب شده، کنار می‌روند. 

*رای عاریه دادنی نیست

امیررضا واعظ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا می‌گوید: احمدی‌نژاد و هر فرد دیگری در هر جریانی رای خود را دارد . این که ادعا کنند می‌توانند رای خود را به دیگری عاریه دهند و از کسی حمایت کنند، درست نیست. او اگر رای داشته باشد و بنا باشد به فرد خاصی سرایت کند، بسیار محدود خواهد بود.

*گزینه مورد حمایت

سیدمصطفی هاشمی‌طبا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید: سوال سختی است، نمی‌دانم. شاید خود احمدی‌نژاد اعلام کند که از چه کسی حمایت می‌کند و رای او به سبد آن فرد واریز مشود. من البته فکر نمی‌کنم خیلی پایگاه اجتماعی جدی داشته باشد. او بخشی از پایگاه اجتماعی خود را از دست داده است.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما