کد خبر: 618241
تاریخ انتشار :

اولین واکنش رسمی ظریف به دوقطبی میدان و دیپلماسی

مهر/ سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ظریف در جلسه این کمیسیون تأکید کرد که به دنبال تخطئه جایگاه شهید سلیمانی نبوده و موافق دوقطبی میدان و دیپلماسی نیست.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

ابوالفضل عمویی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عصر امروز در محل این کمیسیون تلفیق برگزار شد، گفت: وزیر امور خارجه در این جلسه حضور یافت و مباحث مختلفی مطرح شد که بخش عمده ای از جلسه به موضوع فایل منتشر شده از ظریف اختصاص یافت و این جلسه انتقادی و چالشی بود.

وی با بیان اینکه ۱۲ نفر از نمایندگان به طرح دیدگاه ها و انتقادات خود بابت انتشار این فایل صوتی پرداختند، گفت: از جمله محورهای مورد توجه نمایندگان این بود که فایل صوتی منتشر شده از وزیر امور خارجه منجر به ایجاد یک دوقطبی در اذهان جامعه نسبت به موضوع دیپلماسی و میدان شده و در جهت منافع ملی نبوده است.

عمویی ادامه داد: همچنین نمایندگان از عدم دقت در انجام این مصاحبه در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری انتقاد کردند و به آثار منفی انتشار این فایل صوتی بر امنیت ملی و روابط ایران با برخی از کشورهای دوست و همسایه پرداختند. علاوه بر این در این جلسه نمایندگان بر جایگاه والای شهید سلیمانی به عنوان قهرمان ملی در افکار عمومی تأکید کردند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مباحث مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه گفت: ظریف تأکید کرد که در دولت تصمیم گرفته شد برای انتقال تجربیات وزرا به افرادی که در آینده قرار است مسئولیت بپذیرند یک مصاحبه ای انجام شود و همچنین قرار بر این بود که حداکثر ۶۰ تا ۹۰ دقیقه از این مصاحبه عمومی شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبق گفته وزیر امور خارجه، مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری مسئول انجام این کار بوده و برای انجام این مصاحبه هم از فرد مصاحبه شونده امضا گرفته شده بود که مباحث مطروحه به هیچ وجه و بدون رضایت آنها منتشر نشود اما متأسفانه این روند رعایت نشد و این فایل در اختیار رسانه های خارجی قرار گرفت.

عمویی اظهارداشت: ظریف تأکید کرد که فرمایشات مقام معظم رهبری را پایانی بر بحث های کارشناسی در این زمینه می داند و به سابقه رفاقت و همکاری اش با شهید سلیمانی اشاره و تأکید کرد که شهید سلیمانی برای او بیشتر از یک فرمانده بود و به هیچ وجه به دنبال تخطئه جایگاه شهید سلیمانی نبوده است.

وی ادامه داد: وزیر امور خارجه در این جلسه تأکید کرد که به هیچ وجه با ایده دوقطبی میدان و دیپلماسی موافق نیست و شخصا هم این موضوع را دنبال نمی کند و معتقد است که دیپلماسی و میدان در کنار هم می توانند منجر به تأمین دقیق منافع ملی شوند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: همچنین در ادامه جلسه تقاضای حاجی دلیگانی، امیرآبادی فراهانی و بنده برای تحقیق و تفحص از مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری مورد بحث و بررسی قرار گرفت که اعضای کمیسیون به صورت کلی و با تجمیع این تحقیق و تفحص ها، آن را به تصویب رساندند و این موضوع جهت بررسی در صحن علنی مجلس، به هیئت رئیسه ارائه خواهد شد و قرار است دوره هشت ساله منتهی به سال های اخیر مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری مورد بررسی و تحقیق و تفحص قرار گیرد.

نماینده مردم تهران گفت: در ادامه جلسه سوال چند نفر از نمایندگان از وزیر امور خارجه مورد بررسی قرار گرفت که سوال یکی از نمایندگان درباره روند افتتاح کنسولگری ایران در حلب بود که ظریف گفت این موضوع در حال پیگیری است و سرکنسول های ایران در حلب و لاذقیه هم تعیین شده اند و در ادامه جلسه نماینده سوال کننده یک ماه به وزیر خارجه برای پیگیری این موضوع فرصت داد.

وی اظهارداشت: علاوه بر این یکی دیگر از نمایندگان سوالی درباره پیگیری خسارت های وارده به ایران بر اثر عدم پایبندی طرف مقابل به تعهداتش در برجام مطرح کرد که ظریف گفت این موضوع در حال پیگیری است اما نماینده سوال کننده از توضیحات وی قانع نشد و بر این اساس این موضوع در صحن علنی مجلس مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما