کد خبر: 619357
تاریخ انتشار :

واکنش مثبت آمریکا به مذاکره با ایران

ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون ارائه جزئیات از ارزیابی این کشور از مذاکرات وین، آن را برای شفاف شدن اقدامات لازم آمریکا و ایران برای بازگشت متقابل به برجام، مفید دانست.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به  گزارش ایرنا، جالینا پورتر در نشست خبری روز چهارشنبه افزود: رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در پایان این هفته برای مشاوره به واشنگتن برمی گردد که پایان دور چهارم گفت‌وگوهاست.

وی ادامه داد: هیات در واقع قرار است در اوایل هفته آینده برای دور پنجم گفت‌وگوها به وین بازگردد. در برخی از این مباحث ، واقعاً به شکل دادن گزینه هایی که ممکن است توسط ایران و همچنین ایالات متحده انجام شود تا دوباره به پایبندی و بازگشت متقابل به برجام برسند، کمک کرده است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که برخی از دیپلمات‌های اروپایی از "پیشرفت قابل ملاحظه" و "شکل گیری توافق" سخن می‌گویند، اظهار کرد: من درباره اظهارات اروپایی‌ها که در وین چه رخ داده است، نظر نمی‌دهم.

پورتر اضافه کرد: من تاکید خواهم کرد که این چند دور از مذاکرات برای شفاف‌شدن انتخاب‌هایی که ایران و آمریکا باید برای بازگشت متقابل به پایبندی به برجام انجام دهند، مفید بوده است.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه پس از نشست کمیسیون مشترک برجام عنوان کرد: دور چهارم مذاکرات وین بعد از دو هفته مذاکرات بسیار فشرده در همه سطوح و در موضوعات مختلف که انجام شد، امروز خاتمه پیدا کرد، ما دو هفته کاری بسیار سختی داشتیم و امروز تصمیم گرفتیم که یک جمع‌بندی از کار داشته باشیم و در مورد موضوعات باقیمانده، هیات‌ها برای انجام  آخرین مشورت‌ها به پایتخت‌های خود مراجعه کنند.

وی ادامه داد: ما موفق شدیم در طول این دو هفته به مقدار زیادی کار را به پیش ببریم و  الان می‌توانیم بگوییم که  به چارچوب یک توافق رسیده‌ایم. به ساختار توافق دست پیدا کرده‌ایم و متن اصلی توافق و ضمیمه‌هایی که خواهد داشت مشخص شده است. البته مذاکرات در مورد متن  به پایان نرسیده و در مورد بسیاری از بندهای توافق، هنوز در حال مذاکره هستیم.

 معاون سیاسی وزیر امور خارجه تاکید کرد: برخی از موضوعات کلیدی کماکان مورد اختلاف است و در مورد آن توافق حاصل نشده است به همین دلیل هیئت‌ها  تصمیم گرفتند که  چند روزی تنفس بدهند  و برای انجام مشورت‌های لازم به پایتخت‌ها مراجعه کنند.

عراقچی ادامه داد: در  مجموع می‌توانم بگویم که پیشرفت‌های خوبی داشتیم ولی هنوز نمی‌توانیم بگوییم کار تمام شده است ولی پیشرفت بسیار خوبی انجام شده، امیدوارم در هفته آینده که مجددا گفتگوها آغاز می‌شود هیات‌ها که می آیند تصمیمات  خود را برای  رسیدن به یک توافق گرفته باشند.

 وی گفت: مواضع  قطعی ما کاملاً روشن است. جمهوری اسلامی ایران بر مواضع خود ایستادگی دارد و تاکنون تمام امور بر اساس مواضع قطعی ما پیش رفته است  و اختلاف جایی است که با منافع و مواضع ما تعارض پیدا می‌شود.   امیدواریم در هفته آینده مذاکرات روال بهتری را به خود بگیرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما