کد خبر: 619761
تاریخ انتشار :

نگاه روزنامه‌نگار/یادداشت شفاهی حمیدرضا ترقی به نامه‌نیوز:

انتخابات 3 قطبی می‌شود اما قطب اصلاحات ضعیف‌ است

مشروح یادداشت حمیدرضا ترقی مدیرمسئول هفته نامه شما را در ادامه بخوانید:

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

انتخابات حالت 3 قطبی پیدا می کند. البته قطب اصلاح طلبان ضعیف خواهد بود اما نامزد جریان اعتدال قوی تر به نظر می رسد که با توجه به موضوع احیای برجام و احتمال رفع پاره ای تحریم ها ممکن است زمینه رأی قابل توجهی را داشته باشد. طرف اصولگرایان را نیز آقای رئیسی نمایندگی می کند.

درباره کسب رأی علی لاریجانی از پایگاه اجتماعی اصولگرایان نیز معتقدم این احتمال وجود دارد چون برخی ها اعتقادی به حمایت از نامزدی با شخصیت روحانی ندارند بنابراین بعضی ها ممکن است به سمت آقای لاریجانی گرایش پیدا کنند چون آقای لاریجانی هنوز از کسوت اصولگرایی خارج نشده است؛ گرچه آقای لاریجانی خودش را ورای جناح بندی های سیاسی می داند اما از جرگه اصولگرهایی هنوز کسی او را خارج نکرده است.

درباره سناریوی اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری، بستگی دارد کدام یک از نامزدهای آنها تأییدصلاحیت شوند اگر طیف تندرو اصلاحات نامزدی نداشته باشد، آنها به طرف نامزدی مثل آقای پزشکیان خواهند رفت که کمی دوز اصلاح طلبی اش کم باشد یا به سمت نامزد اجاره ای می روند.

همچنین یک مرحله ای یا دو مرحله ای شدن انتخابات ریاست جمهوری، بستگی دارد مناظرات چقدر متأثر از شرایط اقتصادی تعیین تکلیف برجام قرار گیرد. گرچه کشیدن انتخابات به دور دوم ضعیف است اما نمی توان احتمال آن را رد کرد.

نکته آخر میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری است که برخی معتقدند ما کمترین میزان مشارکت را شاهد خواهیم بود اما من چنین اعتقادی ندارم چون براساس نظرسنجی ها نسبت به هفته گذشته میزان مشارکت 10 درصد اضافه شده و به 42 درصد رسیده که این مسئله برآمد از فعال شدن نامزدها و انتخاباتی شدن فضای کشور است. یقینا اگر مناظرات نامزدها برگزار شود باز هم میزان مشارکت افزایش پیدا خواهد کرد و پیش بینی می شود به 54 تا 60 درصد برسد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما