کد خبر: 620184
تاریخ انتشار :

گفتگوی نامه نیوز با سیدرضا تقوی؛

در جلسه آیت الله رئیسی با جامعه روحانیت و شورای وحدت چه گذشت؟

آیت الله رئیسی روز یکشنبه دوم خردادماه به دفتر مرکزی جامعه روحانیت مبارز رفت و نشستی مشترک با هیأت رئیسه جامعه روحانیت و هیأت عالی شورای وحدت داشت.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز: حجت الاسلام سیدرضا تقوی در گفتگو با نامه نیوز درباره نشست مشترک هیأت رئیسه جامعه روحانیت مبارز و هیأت عالی شورای وحدت با آیت الله رئیسی گفت: جامعه روحانیت و شورای وحدت از قبل می خواستند خدمت آیت الله رئیسی برسند و رایزنی هایی درباره انتخابات داشته باشند، وقتی این پیشنهاد را دادند، آیت الله رئیسی گفته بود «من خودم به جامعه روحانیت می آیم و از نزدیک آقایان را زیارت می کنم».

وی افزود: روز دوم خرداد ایشان به دفتر مرکزی جامعه روحانیت آمد و جلسه خوب و با صفایی برگزار شد. جمعی از اعضای آن جلسه مطالبی داشتند که بیان کردند. آیت الله رئیسی این دیدگاه ها را گوش داد و مطالبی را مطرح کرد.

عضو جامعه روحانیت مبارز با اشاره به دیدگاه های مطرح شده با آیت الله رئیسی یادآور شد: افزایش سطح اعتماد مردم به انتخابات، رعایت اخلاق انتخاباتی در مناظره ها، تلاش برای برگزاری انتخابات در بستری آرام، توجه به کارنامه نامزدها و برنامه آنها برای اداره کشور و کابینه مدنظرشان، طرح مباحث کارشناسی در تبلیغات انتخاباتی و پرهیز از دادن وعده های بی جا به مردم از جمله دیدگاه هایی بود که حاضران در جلسه با آیت الله رئیسی درمیان گذاشتند.

وی افزود: شورای وحدت و جامعه روحانیت در آن نشست اعلام حمایت خود را از آقای رئیسی در زمان انتخابات ریاست جمهوری بیان کردند. البته آن روز هنوز موعد رسمی تبلیغات فرا نرسیده بود و به آیت الله رئیسی گفتیم «در زمان قانونی تبلیغات رسما حمایت از شما را اعلام می کنیم».

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به سخنان آیت الله رئیسی اظهار کرد: ایشان نظرشان این بود که باید تلاش کرد تا مشارکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری اتفاق بیفتد. مردم با شور و نشاط پای صندوق رأی بیایند و کاندیدای مدنظرشان را انتخاب کنند. طبعا هر چه مشارکت برتر و بالاتر باشد پیام های بسیار مثبتی هم برای دشمن و هم برای دوست خواهد داشت. مشارکت حداکثری دلبستگی مردم به نظام و سرنوشت شان نشان می دهد.»

وی افزود: چون بحث مشارکت حداکثری بود من آنجا گفتم «ما داریم با رسانه ها، روحانیت، مبلغین، ائمه جمعه و هر کسی که صاحب تریبون برای صحبت کردن با مردم است، صحبت می کنیم و از آنها می خواهیم مردم را برای آمدن به صحنه انتخابات تشویق کنند و تلاش کنیم آن مشارکت حداکثری اتفاق بیفتد.»

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این بی معنا نیست برخی دستگاه ها که ممکن است رسالت عمومی دیگری داشته باشند، بخواهند برای مشارکت حداکثری، مردم را تشویق به حضور کنند. این وظیفه ذاتی علما، ائمه جمعه، روحانیت، ائمه جمعه و رسانه ها است و همه رسانه ها باید همت و تلاش کنند مردم به پای صندوق های رأی بیایند. به واقع این دیدگاه، دخالت در کار آن دستگاه ها یا به نفع یک کاندیدا نیست. همه وظیفه  دارند موضوع مشارکت حداکثری را دنبال کنند؛ البته انتخاب با خود مردم است.

وی ادامه داد: معیارهایی را که یک کاندیدای ریاست جمهوری باید داشته باشد و از طرف امامین انقلاب آن معیارها بارها تذکر داده شده، علما، روحانیت و رسانه ها باید آن معیارها را بیان کنند و مردم را در انتخاب بهتر و برتر یاری دهند. اگر در منطقه ای یا شهری بین ستادها درگیری وجود دارد و فضای انتخابات را ناامن و با تبلیغات غلط به تهمت و دروغ و حمله های ناجوانمردانه آلوده می کند، اینجا هم وظیفه روحانیت، علما، ائمه جمعه، معتمدین محل و منطقه این است که نگذارند این اختلافات گسترده شوند، باید به صحنه بیایند و اختلافات بین ستادها و طرفداران نامزدها برطرف کنند.

تقوی با اشاره به بخش دیگری از صحبت های آیت الله رئیسی بیان کرد: ایشان معتقد بود «علاقه شخصی ام آن است که باید همه سلایق به میدان بیایند، هرچه بتوانیم سلایق بیشتری را به میدان بیاوریم می توانیم شور و نشاط بیشتری ایجاد کنیم چون یکی از عوامل مشارکت حداکثری همین است». البته نمایندگان همه سلایقی که شورای نگهبان آنها را تأیید کند چون شورای نگهبان وظیفه ای ندارد که دنبال سلایق راه بیفتد. شورای نگهبان باید قانون را مدنظر قرار دهد.

وی با بیان اینکه آیت الله رئیسی به شایسته سالاری به معنای واقعی کلمه تأکید داشت، افزود: بخش دیگری از صحبت های آیت الله رئیسی آن بود که «با یکدیگر همکاری کنیم که یک انتخابات خوبی برگزار شود. همه ستادها و طرفداران نامزدها به وزارت کشور و ناظران شورای نگهبان کمک کنند تا یک انتخابات جامع و کامل و آرام و با کیفیتی داشته باشیم».

عضو فراکسیون اکثریت مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آیت الله رئیسی می گفت «ما در اجرای عدالت عقب هستیم و اگر مردم بار مسئولیت ریاست جمهوری را روی دوش من گذاشتند، به جد به اجرای عدالت در بخش های مختلف می پردازم و سعی می کنم بخشی از این عقب ماندگی در اجرای عدالت را از بین ببرم. ما نباید یادمان برود اگر انتخابات و امنیت داریم از برکت خون شهدا است. مردم در طول دوران انقلاب بهترین عزیزان شان را فدا کردند و حالا باید آنها را توجه دهیم برای حفظ این کشور و مقابله با دشمن متجاوز باید در صحنه باشیم و برای پاسداری از خون شهدا وظیفه خودمان را انجام دهیم.»

این عضو شورای وحدت با اشاره به بخش های دیگر صحبت های آیت الله رئیسی گفت: ایشان معتقد بود «ما هیچ بن بستی نداریم و کسی نمی تواند بگوید یک مسئله قابل حل نیست؛ ما می توانیم با همدلی و با کمک محققان و متفکران و اندیشمندان حوزه و دانشگاه و فرهیختگان جامعه و با هدایت های رهبر معظم انقلاب بن بست شکنی کنیم و مشکلات مردم را به ویژه در حوزه معیشت حل کنیم». در ادامه ایشان گفت «انتخابات یک میدان جهاد است که در میدان جهاد باید برای مقابله با دشمن فقر، ناکارآمدی، دیوان سالاری، بی تعهدی و فساد لباس رزم پوشید».

وی افزود: آیت الله رئیسی پرچم ضدفساد را در زمان ریاست بر قوه قضائیه برافراشت و امیدواریم ایشان رأی بیاورد تا این پرچم مبارزه با فساد را در زمان ریاست جمهوری با فساد و مفسد مبارزه کند. آیت الله رئیسی می گفت «من با یک دنیا امید آمدم. امید دارم بتوانم با کمک مردم مشکلات را حل کنم. هیچ رئیس جمهوری به تنهایی نمی تواند حلال مشکلات باشد با کمک همه نیروهای موثر و به خصوص مردم و حمایت های مردمی باید مشکلات را حل کنیم.»

عضو جامعه روحانیت یادآور شد: در آن جلسه من گفتم «شما در انتخابات گذشته نشان دادی که اخلاق محور هستید و حاضر نیستید که برای دستیابی به پیروزی سیاسی معیارهای اخلاقی را زیر پا بگذارید. در رسیدن به هدف مقدس باید از وسایل مقدس هم استفاده کنیم. با وسایل نامقدس و آلوده نمی توانیم به هدف مقدس برسیم. شما با معیارهای اخلاقی تبلیغات کردید، الان هم به عنوان یک چهره اخلاقی از شما نام برده می شود. امیدوارم وقتی رئیس جمهور شدید اخلاقمداری را همچنان پی بگیرید چون اخلاقمداری رئیس جمهور می تواند در بدنه جامعه نیز اثر بگذارد و جامعه را به سمت اخلاق بکشاند که امروز جامعه به شدت اخلاق نیازمند است. الحمدالله ما نامزدی را برای حمایت انتخاب کردیم که زندگی شفافی دارد، حاشیه ندارد، خدوم است و نشان داده که در مسند قضا انتصاباتش متکی بر شایسته سالاری بود»

وی افزود: آیت الله رئیسی ضدفساد است و به محرومین توجه دارد، مشکلات کشور را خوب می شناسد. ما براساس این معیارها یک روحانی عالیقدر و یک سید بزرگوار فرزند زهرا (س) را انتخاب کردیم و امیدواریم مردم هم به ایشان رأی دهند و سپس همه کمک کنیم که مشکلات از سر راه مردم برداشته شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما