کد خبر: 622122
تاریخ انتشار :

نامزدهای اصولگرا؛ کنار نکشید اصلاح‌طلبان می‌برند

در آخرین هفته از رقابت‌ها وضعیت به نحوی است که «کیهان» در یک هشدار به قول خود جدی به نامزدهای انتخاباتی گوشزد می‌کند بهتر است همه به نفع یک نفر کنار بروند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاسی / ویژه انتخابات- مناظرات هم تمام شد و حال وقت آن است که آقایان کاندیدا در فرصت باقی مانده فضای سیاسی کشور را به نحوی مدیریت کنندکه زمینه‌ساز پیروزی و رئیس جمهور شدن‌ آنان بشود. وضعیت دو نامزد اصلاح‌طلب البته آنطور که برخی تصور می‌کردند بد نیست و در روزهای اخیر به خصوص بعد از مناظرات بهتر شده است. آنقدر که گمان می‌رود با یک هیاهو، شوک به جامعه، توصیه و تکرار یا از این قبیل اتفاقات شانس دو مرحله‌ای کردن رقابت‌ها را داشته باشند.

از طرف دیگر شاهدیم که نشانه‌هایی از چندکاندیدایی ماندن در جبهه اصولگرایی نمایان شده است. مثلا قاضی‌زاده هاشمی که از جمله پوششی‌ها تلقی می‌شد، در توییتر خود از ماندگاری در عرصه رقابت خبر داده است. درست است که به نظر نمی‌رسد میزان آرای او نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد اما حتما راه  را برای دیگرانی که موثرتر هستند و پیش‌تر ساز عدم کناره‌گیری زده بودند، باز می‌کند.

با در نظر گرفتن همین نکات است که امروز حسین شریعتمداری در کیهان به نامزدهای اصولگرا توصیه می‌کند، همه به نفع یک نفر کنار بروند.

او در یادداشت امروز خود با تاکید بر اینکه این هشدار را جدی بگیرید! اولا به کنایه‌هایی که همتی در جریان مناظرات به پوششی بودن، برخی می‌زد اشاره کرده و در ادامه نیز آورده است: « از میان ۷ نامزد احراز صلاحیت شده تنها یک نفر شانس (بخوانید توفیق) خدمت در کسوت ریاست جمهوری را پیدا خواهد کرد. این قاعده درباره ۵ نامزد جبهه انقلاب نیز مصداق دارد و فقط یکی از آنها می‌تواند بر کرسی ریاست جمهوری بنشیند. بنابراین چه بخواهیم و بخواهند و چه نخواهیم و نخواهند، چهار نامزد دیگر کنار گذاشته می‌شوند. این رخداد که قطعی و غیرقابل اجتناب است می‌تواند قبل از انتخابات و با کناره‌گیری ۴ نامزد جبهه انقلاب به نفع یکی دیگر از آنها صورت بپذیرد و یا بعد از حضور هر ۵ نفر در انتخابات و با اعلام نتیجه آراء، شاهد برکناری ۴ تن از نامزدهای این جبهه باشیم! ولی آنچه بی‌تردید می‌توان گفت اینکه حضور هر ۵ نامزد جبهه انقلاب در انتخابات و خودداری ۴ تن آنها از کناره‌گیری به نفع نفر پنجم، خطای بزرگی است که دود آن به چشم جبهه انقلاب می‌رود و می‌توان این خطا را با توجه به دامنه اثر نامطلوب و خسارت‌آفرینی که درپی دارد، گناهی نابخشودنی دانست و دقیقاً به همین علت است که عواقب آن از نگاه نامزدهای طیف انقلاب دور نمانده و شواهدی حاکی از تصمیم به باقی ماندن یکی از آنها در دست است.»

شریعتمداری افزوده است: « اگر هر ۵ نفر در صحنه بمانند، آرای هریک از آنها به هر ‌اندازه‌ای که باشد از سبد نامزدهای دیگر جبهه انقلاب کم می‌شود و نتیجه آنکه احتمال موفقیت عاملان وضعیت فاجعه‌بار امروز، قوت می‌گیرد و این حالت در صورت وقوع ضربه سنگینی بر پیکر نظام است و حال آنکه آنچه برای تمامی نامزدهای جبهه انقلاب از اهمیت بیشتری برخوردار است نجات قوه اجرائیه کشور از دست کسانی است که طی ۸ سال گذشته فاجعه آفریده‌اند و صدها مشکل ریز و درشت را به ملت تحمیل کرده‌اند.  حالا باید دید، چه کسانی باید به نفع چه کسی کناره‌گیری کنند؟! امروزه با توجه به انواع نظرسنجی‌ها و مشاهدات میدانی به وضوح می‌توان دید که کدامیک از ۵ نامزد یاد شده از رای و اقبال بیشتری برخوردار است؟ مخصوصاً اگر فاصله آراء او با سایر نامزدها بسیار زیاد و پُر ناشدنی باشد. این توضیح نیز ضروری است که تفاوت آراء فراوان یکی از نامزدها با ۴ نامزد دیگر الزاماً به معنا و مفهوم آن نیست که سایر نامزدها از صلاحیت کمتری برخوردارند، بلکه آنچه در میان است و نباید نادیده گرفته شود عامل «رای‌آوری» است.»

به گفته او « بنابراین به حکم عقل و منطق و مصلحت نظام، لازم است هریک از نامزدها بعد از پایان سومین دور مناظره که دیروز صورت گرفت، میزان آراء خود را به دور از شعارها و گمانه‌زنی‌های غیرعلمی و از جمله با مطالعات و بررسی‌های میدانی، ارزیابی کنند و نامزدی را که از آراء بیشتری برخوردار است به عنوان نامزد این طیف برگزینند و نه فقط به نفع او از کاندیداتوری خود کناره‌گیری کنند بلکه به نفع او دست به تبلیغ بزنند و توانمندی‌های نامزد برگزیده را به مردم معرفی کنند. ترفند حساب‌شده مدعیان اصلاحات است که برای ادامه وضع فاجعه‌بار ۸ سال گذشته طراحی شده و از طریق فاصله‌گذاری میان نیروهای انقلاب و شکست آراء آنها دنبال می‌شود.»

او در پایان نیز به نکته قابل توجهی اشاره می‌کند و می‌نویسد: «اخبار موثقی که به کیهان رسیده حاکی از آن است که شماری از مدعیان اصلاحات با پوشش سرخوردگی از اصلاح‌طلبان در ستاد برخی از نامزدهای جبهه انقلاب حضور یافته و با ارائه اطلاعات غلط درباره میزان رای آنها، تلاش می‌کنند آنان را از انصراف به نفع دیگران منصرف سازند!»

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما