کد خبر: 623683
تاریخ انتشار :

واکنش رئیس جمهور به دریافت واکسن ایرانی توسط رهبر انقلاب

رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به دریافت واکسن ایرانی توسط رهبر انقلاب در روز گذشته واکنش نشان داد و با بیان اینکه رهبری نگفتند یک روز زودتر تزریق برای من انجام بدهید و هر چند می توانستند از واکسن خارجی استفاده کنند اما فرمودند من می خواهم از واکسن داخلی استفاده کنم، گفت: ما از رهبری تشکر می کنیم که همیشه برای علم دانش تحقیقات و فن آوری مشوق بالایی بودند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مهمترین بخش اظهارات حسن روحانی به شرح زیر است:

* در زمینه کرونا در مجموع روند کاهشی بوده است.

* چند استان حالت ویژه ای دارند و استثنا هستند مثل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان و کرمان که شرایط آنها متفاوت است.

* امروز شاهد خیز جدیدی نیستیم.

* در اروپا، روسیه و شرق آسیا موج جدیدی را شاهد هستیم و در اطراف خودمان هم شاهد خیز جدید هستیم.

* ما باید مراعات کنیم و نمی توانیم نسبت به آینده با قاطعیت بگوییم که شاهد خیز جدیدی نخواهیم بود.

*  امسال سه ماهه اول سال، نسبت به سه ماهه اول پارسال از نظر صادرات غیرنفتی 69 درصد افزایش داشته است.

* این 69 درصد افزایش مربوط به بحث کرونا می شود.

* 10 میلیارد و 700 میلیون دلار صادرات غیر نفتی داشته باشیم که روند خوبی است.

*  برخی می گفتند تعطیلی کامل، اما نمی گفتند سوخت، انرژی، برق و غذا چه می شود و حرف هایی بدون محاسبه زده می شد.

* وزارت بهداشت ما از نحوه برگزاری امتحانات سراسری راضی بود.

* کار بزرگی در این زمینه انجام گرفت تا آثار و تبعات اجتماعی و سیاسی را به حداقل برسانیم.

* به صفر نمی توانیم برسانیم اما به حداقل رسید.

* بخشی از بحث آموزش را می توان به فضای مجازی واگذار کرد.

* تحولی که بعد از یک سال از کرونا به وجود آمد مسئله واکسن بود.

* واکسن زمانی دارد حداقل دو سال تا بیست سال. تاثیر گذاری و بی خطر بودن واکسن کرونا مهم بود. 

* دنیا تلاش کرد و از روز اول هم ایران وارد عمل شد.

* برخی گفتند اینها پلت فرم مختلفی دارند و یکی را انتخاب کنید ما قبول نکردیم و گفتیم، مشکلی برای کمک نداریم. 

* برخی به من نامه زدند که مگر می شود یک ساله و دو ساله واکسن بسازیم؛ برخی هم گفتند، تشویق کنید تا واکسن بسازند ما هم گزینه دوم را انتخاب کردیم.

* اولین واکسن خارجی که در ایران استفاده کردیم 21 بهمن سال 99 بود و پس از 6 ماه، به واکسن داخلی رسیدیم.

* نمی توانستیم گپ 6 ماهه ایجاد کنیم تا شاهد مرگ و میر باشیم.

* با یک تنوع خوبی در واکسن مواجه شده ایم.

* کشور ما ده ها میلیون دوز واکسن نیاز دارد که هم در حال خریداری و هم در حال ساخت است.

* پلت فرم برکت و پاستور متفاوت است اما هر دو به نتیجه رسیده است.

* هم واکسن برکت مجوز تزریق گرفته است، هم واکسن پاستور.

* اسپوتنیک داخلی ممکن است به زودی وارد بازار شود.

* واکسن رازی و فخرا هم در ماه های بعد به تدریج وارد بازار می شوند.

* 5 تا 6 نوع واکسن داریم.

* 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن از کوواکس خریدیم اما مقدار کمی وارد شده است.

* 10 میلیون واکسن به واسطه هلال احمر از چین خریدیم از روسیه واکسن خریدیم و از کشورهای دیگر هم می خریم.

* حدود 200 میلیون دوز واکسن نیاز داریم.

* قیمت دقیقی برای واکسن تعیین نشده و مبنا ما ریالی است.

* دوگانگی قیمت بیخودی در جامعه ایجاد شده است. 

*  گاهی وقت ها تشویق های معنوی ارزشش بسیار بیشتر از تشویق مالی است نمونه اش استفاده رهبری از واکسن داخلی بوده است.

* کاری که رهبری روز گذشته انجام دادند و ماه ها پیش هم با ایشان بحث داشتیم، ایشان صبر کردند تا افراد در سنین خاص واکسن بزنند.

* رهبری نگفتند یک روز زودتر تزریق برای من انجام بدهید. 

* صبر کردند هر چند می توانستند واکسن خارجی استفاده کنند اما فرمودند من می خواهم از واکسن داخلی، استفاده کنم.

* ما از رهبری تشکر می کنیم رهبری همیشه برای علم دانش تحقیقات و فن آوری مشوق بالایی بودند.

* امیدوارم تا پایان دولت بتوانیم افرادی که سن بالا دارند و شرایط پر ریسکی دارند، واکسن به آنها تزریق کنیم.

* شهید بهشتی یکی از مظلوم ترین چهره های تاریخ انقلاب است.

* این شهید بزرگوار،جهان، منطقه و غرب و شرق را می شناخت.

* نسبت به آینده کشور و جهان آینده نگری دقیقی داشت و مجموعه این ها باعث شده بود شهید بهشتی را به عنوان یک ستون مورد حمله قرار دهند.

متن کامل سخنرانی رئیس جمهور

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به سالروز شهادت شهید بهشتی در هفتم تیرماه ۱۳۶۰ اظهار کرد: روز هفتم تیر شهادت آیت الله شهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش و همچنین روز قبل از آن سوء قصد به مقام معظم رهبری روز بسیار سختی برای مردم بود. در سال ۱۳۶۰ در چنین ایامی شرایط و روزهای بسیار سختی بر مردم گذشت.

رییس‌جمهوری از شهید بهشتی به عنوان یکی از مظلوم‌ترین چهره‌های تاریخ انقلاب یاد کرد و گفت: اتهامات بسیار ناروایی بر آن بزرگوار روا داشتند؛ او را غرب‌گرا و لیبرال لقب دادند و به عنوان روشن‌فکری که اعمال و رفتارش و ویژگی‌هایش با موازین دینی فاصله دارد معرفی کردند.

روحانی اضافه کرد: حرف‌های ناصحیح و ناروایی که در آن ایام نسبت به آن عزیز و بزرگوار گفته شد، عمدتا توسط آدم‌های التقاطی و منافقین و گروه‌های منحرف آن زمان شایع شده بود و البته این تبلیغات در جامعه و اجتماع هم بی‌تاثیر نبود و با اتهامات فراوان نسبت به این چهره ایجاد نفرت کرده بودند.

وی گفت: هم دشمنان خارجی و هم داخلی‌هایی که حالت نفاق داشتند و به زبان با انقلاب بودند، آنها هم نسبت به شهید بهشتی به دلیل توانمندی‌ها و مدیریت و عقلانیت و تشکیلاتی بودنش کینه داشتند. به دلیل این که شهید بهشتی یک چهره کاملا دنیا دیده بود. جهان و منطقه و غرب و شرق را می‌شناخت و به مکاتب فکری به خوبی واقف بود.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: شهید بهشتی نسبت به آینده کشور و جهان کاملا آینده‌نگری دقیق داشت و مجموع اینها باعث شده بود با شهید بهشتی به عنوان یک ستون و امید به آینده او را مورد حمله قرار دهند. این مسائل تا روز شهادت ایشان به نحوی ادامه پیدا کرد. اما شهادت ایشان شرایط را عوض کرد و بسیاری از مردم به ویژگی‌های این شخصیت به نام واقف شدند.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و یارانش در هفته قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه بار سنگین مسوولیت امنیت کشور و عدالت و آرامش مردم را بر عهده دارد.

شاهد موج جدید شیوع کرونا در همسایگان غربی و شرقی هستیم

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه روند کرونا این هفته نسبت به هفته گذشته کاهش است، گفت: البته چند استان حالت ویژه‌ای دارند و یک مقدار استثنا هستند. استان‌های جنوبی مانند بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان شرایط‌شان مقداری متفاوت است اما در بقیه استان‌ها روند نزولی بوده است.

روحانی با بیان اینکه امروز هم شاهد خیز جدیدی نیستیم، گفت: البته نباید کاملاً نسبت به این مسئله مطمئن باشیم، باید مراعات‌ها را انجام دهیم. امروز در کشورهای مختلف جهان، در اروپا، روسیه، شرق آسیا موج جدیدی را شاهد هستیم.در اطراف خودمان در همسایگان شرقی و همسایگان غربی هم تا حدودی شاهد خیز و موج جدید هستیم به همین دلیل ما کاملاً باید مراعات کنیم.

وی افزود: نمی‌توانیم نسبت به آینده با قاطعیت بگوییم که با خیز جدید دیگری مواجه نیستیم بنابراین باید احتیاط‌های لازم را در این زمینه انجام ‌دهیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در مجموع کشور ما بعد از این ۱۶ ماه گرفتاری و ابتلای شدیدی که از پایان بهمن سال ۹۸ تا امروز با آن مواجه بوده، هم در مدیریت خود کرونا و این ویروس که عمدتاً بار بر دوش وزارت بهداشت، درمان و مدافعین سلامت در سراسر کشور بود و نیروهای مسلح، هلال احمر و دیگران تلاش کردند آثار و تبعات کرونا را در جامعه کاهش بدهند.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: در کرونا، در اقتصاد، کسب و کار، اشتغال، فرهنگ، آموزش، گردشگری آثار بسیار شدیدی گذاشت. به طور طبیعی کشور ما هم با این آثار مواجه بوده است.

روحانی افزود: در سه ماهه اول امسال، نسبت به سه ماهه اول سال گذشته از نظر صادرات غیرنفتی، ۶۹ درصد افزایش داشته است، بخش بزرگ این ۶۹ درصد افزایش، مربوط به بحث کرونا می‌شود. یعنی در سال ۹۹ به‌دلیل کرونا تقریبا صادرات ما با مشکلات بسیار زیادی مواجه شده بود الان این مشکلات کمتر شده، البته نه اینکه به صفر رسیده اما بسیار کمتر شده است.

صادرات غیر نفتی ۱۰ میلیارد ۷۰۰ میلیون دلار در سه ماهه نخست سال

وی ادامه داد: اینکه ما در سه ماهه اول توانستیم ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم رقم بسیار خوبی است و نشان می‌دهد اجازه ندادیم دوگانگی که بعضی‌ها دنبال آن بودند به وجود بیاورند.

رییس جمهوری گفت: دوگانه سلامت و اقتصاد حرفی است که ما از روز اول هم با آن مخالف بودیم و می‌گفتیم این، دوگانگی دقیق و درست نیست. البته سلامت برای ما مهم‌تر و اول است اما در عین حال در کنار مراعات پروتکل‌ها می‌توان فعالیت‌های اقتصادی را هم انجام داد.

روحانی عنوان کرد: ما در مقاطعی ناچار شدیم کسب و کار را برای یکی دو هفته و حتی گاهی بیشتر، تعطیل کنیم اما در عین حال به طور کلی فعالیت‌های اصلی اقتصادی ما ادامه داشت.

وی خاطرنشان کرد: فروردین سال ۹۹ عده‌ای می‌گفتند همه کسب و کارها را برای یکی دو ماه به طور کامل قرنطینه و تعطیل کنیم. هیچ‌کس هم فکر نمی‌کرد که اگر تعطیل کامل کنیم، غذای مردم چه می‌شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما