کد خبر: 662987
تاریخ انتشار :

بازگشت یک بیماری همه گیر به جهان

مطالعات جدید پژوهشگران بر اساس مدلسازی های علمی نشان داد حذف کامل و قطعی سرخجه احتمالا در همه کشورها قابل دستیابی است، اما از بین بردن سرخک تنها در برخی کشورها محتمل است و امکان گسترش این بیماری در جهان وجود دارد.

بازگشت یک بیماری همه گیر به جهان
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

دکتر امی کی وینتر (Amy K. Winter) پژوهشگر دانشگاه جورجیا و همکارانش طی مطالعات جدید خود، احتمال حذف سرخک و سرخجه را بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۱۰۰ تحت سناریوهای مختلف واکسیناسیون در ۹۳ کشور مختلف جهان مدل‌ سازی کردند.

طی این مدل سازی جهانی،  سرخک و سرخجه و حذف آن در دو مدل انتقال ملی و یک مدل انتقال سرخک بین المللی محاسبه شد. باید توجه داشت سناریوهای واکسیناسیون شامل یک رویکرد تجاری معمول و یک رویکرد سرمایه گذاری تشدید شده بود.

در ادامه، محققان شاهد کاهش زیادی در بروز سرخک و سرخجه در سناریوی سرمایه گذاری تشدید شده بودند در حالی که این موضوع در برنامه های عادی واکسیناسیون مشاهده نشد. بر این اساس اعلام شد حذف سرخجه احتمالاً در همه کشورها قابل دستیابی است، در حالی که از بین بردن سرخک فقط در برخی کشورها محتمل است. 

دکتر وینتر در این رابطه گفت: در مدل‌های ملی سرخک که توسط دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا تهیه شده است، به وضوح مشخص است که تا سال ۲۰۵۰، احتمال حذف سرخک به ترتیب در ۱۶ و ۳۹ درصد از ۹۳ کشور مدل ‌سازی شده وجود خواهد داشت و همانطور که ملاحظه می کنید احتمال گسترش این بیماری در سطح کلان وجود دارد.

 استراتژی فعلی که ما استفاده می‌کنیم، بر بهبود پوشش روتین واکسیناسیون و تکمیل آن با کمپین‌های واکسیناسیون سراسری تا زمانی که واکسیناسیون معمول به اندازه کافی بالا باشد، متمرکز است، البته باید اذعان داشت که این سیاست به تنهایی برای از بین بردن سرخک کافی نخواهد بود و ما به رویکردهای جدید نیاز داریم.

شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی  The Lancet Global Health منتشر شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها