کد خبر: 621541
تاریخ انتشار :

قیمت مسکن | قیمت مسکن امروز | قیمت مسکن در بازار مسکن | قیمت مسکن در دیوار

قیمت مسکن از این تاریخ کاهشی می شود + جزییات

رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: با ساخت چهار میلیون واحد تا چهار سال آینده قطعاً قیمت مسکن متناسب با تورم افزایش پیدا خواهد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

قیمت مسکن در چند سال اخیر روند روبه افزایشی داشته است.افزایش قیمت مسکن باعث شد بسیاری از مردم برای سکونت به حاشیه های شهر بروند.افزایش قیمت مسکن دلیل مشکلات بسیاری برای مستاجران شد.همچنین با افزایش چشمگیر قیمت مسکن خریدن خانه تبدیل به رویایی دست نیافتنی برای بسیاری شده است. در ادامه جزییاتی درباره روند قیمت مسکن را میخوانیم.

کاهش قیمت مسکن در راه است

رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: با ساخت چهار میلیون واحد تا چهار سال آینده قطعاً قیمت مسکن متناسب با تورم افزایش پیدا خواهد کرد.

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ساخت حداقل یک میلیون واحد مسکونی در کشور را ضروری دانست و گفت: این موضوع به ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای مسکن کمک می کند.

قیمت مسکن

وی با اشاره به کاهش ساخت مسکن به ۳۵۰ هزار واحد در سال طی سالهای اخیر افزود: به دنبال آن، بسیاری از بنگاه ها و واحدهای تولیدی مرتبط با مسکن تعطیل و بسیاری از مهندسان و کارگران ساختمانی نیز بیکار شدند.

رئیس کمیسیون عمران با بیان اینکه کمبود مسکن منجر به افزایش قیمت مسکن شد گفت: قیمت مسکن به انداه ای بالا رفته که جمعیت قابل توجهی از کشور نمی توانند صاحب خانه شوند.ر

رضایی در رادیو گفت وگو خاطرنشان کرد: مجلس با حضور کارشناسان بخش خصوصی، مراکز دانشگاهی و مرکز پژوهش ها جلسات متعددی را در کمیسیون عمران برگزار و طرح جهش و رونق تولید مسکن را تهیه کرد که نهایتاً هم با موافقت ۷۰ درصدی نمایندگان تصویب شد.

تشکیل شورای عالی مسکن در طرح جهش تولید مسکن

این نماینده مجلس از پیش بینی و تشکیل شورای عالی مسکن در این طرح سخن گفت و افزود: جلسه اول این شورا با حضور شخص رئیس جمهور و وزرا در هفته قبل برگزار شد.

وی در پاسخ به سوالی درمورد تجربه مسکن مهر و دلیل ارائه طرح جدید در همین راستا گفت: با اینکه مسکن مهر نواقصی از جمله جانمایی نامناسب و کیفیت پایین برخی واحدها را داشت اما بخش عمده ای از نیاز مردم با همین مسکن مهر برطرف شد.

رضایی ادامه داد: ما در این طرح سعی کردیم نواقص طرح مسکن مهر را مرتفع و زیرساخت های مورد نیاز را نیز تأمین کنیم.

دو میلیون واحد خالی در کشور داریم

وی با بیان اینکه ما نزدیک به دو میلیون واحد خالی در کشورمان داریم گفت: این دو میلیون جزو واحدهای خالی بزرگ و لوکس هستند از این رو ما بر عرضه این واحدهای خالی تأکید داریم و قطعاً این طرح به کاهش قیمت مسکن و خانه دار شدن مردم کمک خواهد کرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس در پاسخ به پرسشی درمورد نحوه تأمین منابع مالی برای ساخت مسکن در این طرح توسط صندوق ملی مسکن گفت: تمام منابع مرتبط با مسکن در صندوق ملی مسکن تجمیع می شود و مسئولیت این صندوق هم بر عهده شخص وزیر است

خرید مسکن در تهران نیاز به ۳۰ سال پس‌انداز دارد

یک فعال صنعت ساختمان با بیان اینکه هزینه اجرای سالیانه یک میلیون واحد مسکونی مطابق طرح جهش تولید و تامین مسکن ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان است گفت: در شهر تهران یک خانواده با سطح درآمدی متوسط باید بدون در نظر گرفتن تورم سالهای آتی حدود ۳۰ سال درآمدهای خود را پس‌انداز کند تا موفق به خرید مسکن شود.

به گزارش ایسنا، اصغر مخلوقی درباره برنامه دولت مبنی بر ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی اظهار کرد: در بازه سال‌های ۱۳۹۴ الی ۱۳۹۸ سالانه ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار واحد مسکن در کشور تولیدشده که سهم بخش خصوصی در این بین بیش از ۹۲ درصد بوده است با عنایت به این موضوع دولت می‌تواند با  ارائه مشوق های مناسب به بخش خصوصی جهت ورود به طرح ملی مسکن به منظور ایجاد هم‌افزایی بین بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی اقدام کند. در این راستا باید از تمامی سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی مالک که دارای زمین در محدوده شهرها و یا دارای واحدهای مسکونی نیمه تمام و واحدهای مسکونی تکمیل شده آماده فروش هستند دعوت شود تا در اجرای طرح اقدام ملی مسکن همکاری و مشارکت کنند.

قیمت مسکن

بانکها باید ۲۰ درصد تسهیلات خود را به بخش مسکن اختصاص دهند

وی با اشاره به این که هزینه اجرای این طرح جهش تولید و تامین مسکن بسیار زیاد است و باید از راهکارهای قانونی و منطقی این پروژه تامین مالی شود، گفت: هزینه‌ برآورد شده برای این طرح، هزار همت (هزار هزار میلیارد تومان) در سال است که بانک‌ها مکلف به اعطای ۲۰ درصد اعتبارات خود به این طرح هستند. در سه سال گذشته سهم تسهیلات اعطایی بانک‌ها به بخش ساخت مسکن، پنج درصد کل تسهیلات بوده است که با افزایش اعتبارات بخشی از هزینه‌های طرح تأمین خواهد شد.

این کارشناس مسکن تصریح کرد: به طور کلی چهار روش برای تأمین مالی طرح وجود دارد که معطوف به طرف عرضه می‌شود. این روش ها نظر بر انتقال بخشی از سهم تسهیلات صنایع، کشاورزی و دیگر بخش‌ها و تخصیص پول به بخش مسکن از جانب بانکها، دریافت تسهیلات از بانک مرکزی (استقراض دولت از بانک مرکزی)، دریافت مالیات از خانه های خالی جهت تأمین مالی طرح و اخذ مشارکت بخش خصوصی می شود.

مخلوقی در نشستی خبری با بیان اینکه در پایان برنامه ششم توسعه هستیم و باید دستیابی به اهداف این برنامه به ویژه در حوزه تامین مسکن ارزیابی شود گفت: در یک چشم‌انداز بلندمدت برپاسازی تمدن نوین ایرانی اسلامی و رسیدن به مرجعیت علمی جهانی و ایجاد جامعه‌ای پیشرفته، عدالت بنیان و آرمان‌گرا، قوی و الهام‌بخش، نشانه‌گیری شده است. با توجه به پایان برنامه ششم توسعه، نیاز است مشکلات و موانع تامین مسکن بررسی شود. با تحول در ساختارها و سازوکارها، علاوه بر پیشرفت جاری که محصول اجرای فرایندی سیاست‌های کلی نظام است، بهبود چشمگیر معیشت، رفاه، رونق اقتصاد و برخورداری یکایک مردم از فرصت‌های اجتماعی، بسترسازی و تضمین شود.

قیمت مسکن

وی از عملکرد دولتهای یازدهم و دوازدهم در تولید مسکن انتقاد کرد و گفت: متاسفانه عملکرد دولت تدبیر و امید خسارات فراوانی در جهت دستیابی به هدف مذکور داشته است. رها کردن بخش تولید و توجه صرف به تحریک تقاضا بدترین رویکردی بود که از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۴۰۰ در بخش مسکن کشور به وقوع پیوست. در سال ۱۳۹۲ متوسط تولید سالانه مسکن، در حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون واحد بوده که در حال حاضر به حدود ۳۰۰ هزار واحد کاهش یافته است. این موضوع منجربه کسری سالانه حداقل ۵۰۰ هزار واحد مسکن طی هشت سال اخیر شده است. به عبارت دیگر، دولت سیزدهم در شرایطی آغاز به کار کرده که بازار مسکن با کسری چهار میلیونی روبرو شده است.

به گفته مخلوقی، افزایش قیمت ناشی از عدم تناسب بین عرضه و تقاضا، فشار بی‌سابقه‌ای را بر متقاضیان واقعی مسکن وارد کرده است. بسیاری از مردم، دیگر توان ورود به بازار مسکن را ندارند. به طور مثال در شهر تهران یک خانواده با سطح درآمدی متوسط باید بدون در نظر گرفتن تورم سالهای آتی در حدود ۳۰ سال درآمدهای خود را پس‌انداز کند تا موفق به خرید مسکن شود.

ارزان ترین محله های تهران برای اجاره کدامند؟ + جدول

بر اساس قیمت مسکن در تهران، فهرستی از متوسط اجاره ماهانه آپارتمان در برخی از مناطق ارزان قیمت تهران به دست آمده است. کدام مناطق برای اجاره‌نشینی هزینه کم‌تری نیاز دارد؟

با توجه به اگهی‌های ثبت شده در سایت دیوار و قیمت مسکن در تهران، لیستی از متوسط اجاره ماهانه در برخی از مناطق ارزان تهران به دست آمده است.

بنا بر اطلاعات موجود در جدول زیر متوسط اجاره در شهر جدید پرند ۲٫۳ میلیون تومان ثبت شده است که در کنار قرچک و بومهن با اجاره حدود ۳٫۵ میلیون تومان از شهرهای ارزان قیمت اطراف تهران برای اجاره‌نشینی هستند.

شهرهای پردیس، شهریار، شهر قدس و رودهن شهرهای هستند که متوسط اجاره ماهانه برای یک آپارتمان ۸۰ متری در کانال چهار میلیون تومان ثبت شده است.

فلاح که یکی از محلات ارزان قیمت تهران برای اجاره‌نشینی و خرید خانه است با متوسط اجاره ماهانه ۶٫۸ میلیون تومان ثبت شده که با توجه به متوسط اجاره شهرهای اطراف تهران، اجاره در فلاح حدود دو میلیون تومان بیش‌تر است.

نواب که نسبت به هفته گذشته ۱۲ درصد کاهش قیمت را ثبت کرده است، با متوسط اجاره ماهانه ۶٫۹ میلیون تومان، محله بریانک ۷٫۹ میلیون تومان و محله جی با اجاره هشت میلیون تومان از دیگر مناطق ارزان تهران هستند.

در بین محلات و شهرهای جدول زیر، محلات افسریه با اجاره ۸٫۴ میلیون تومان و سبلان با اجاره ۸٫۷ میلیون تومان ماهانه برای یک آپارتمان ۸۰ متری از سایر مناطق با نرخ اجاره بالاتری ثبت شده‌اند.

در جدول زیر متوسط اجاره ماهانه آپارتمان در برخی از مناطق و محلات ارزان تهران را مشاهده می‌کنید.

قیمت مسکن

قیمت خانه در این مکان حراج شد

رییس اتحادیه مشاوران املاک شمیران با بیان اینکه معاملاتی که در بازار مسکن انجام می‌شود بعضا بیش از ۳۰ درصد با قیمتهای پیشنهادی اختلاف دارد گفت: چند روز قبل یک پنت هاوس در شمال تهران متری ۲۲۰ میلیون تومان قیمت خورد ولی ۱۶۰ میلیون تومان فرخته شد.

محمدرضا قاسمی در نشست خبری با موضوع چالشهای بازار مسکن اظهار کرد: از سال ۱۳۹۶ تا الان بعضی از املاک در شمیرانات هفت برابر رشد قیمت داشته است. آپارتمان سه سال ساختی که سال ۱۳۹۶ متری ۹ میلیون تومان بوده الان که هفت سال ساخت شده به متری ۶۰ میلیون تومان رسیده و قیمت نوسازها تا هفت برابر افزایش یافته است.

وی افزود: آنچه در بازار می‌بینید با آنچه معامله می‌شود فرق دارد. یک پنت هاوس متری ۲۲۰ میلیون تومان قیمت خورد ولی متری ۱۶۰ تومان فروخته شد. بنابراین اگر مالکان بخواهند سرمایه خود را به سرمایه پولی تبدیل کنند باید انعطاف داشته باشند.

قاسمی با بیان اینکه مشاوران املاک باید سعی کنند اطلاعات واقعی به خریداران بدهند گفت: قیمتها باید پایین‌تر بیاید. اینکه می گویند قیمت را دفاتر املاک بالا می برند کذب محض است. ممکن است کسانی باشند که کار را بلد نیستند و اشتباه می‌کنند و باعث شوند ذهنیت خریداران بر روی افزایش قیمت دور بزند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک شمیرانات درباره مالیات بر خانه‌های خالی اظهار کرد: افراد عادی تعداد زیادی خانه در اختیار ندارند. اکثر واحدهای خالی مربوط به بانکها است و زمانی که ملک افزایش قیمت پیدا می‌کند دارایی آنها نیز افزایش می‌یابد.

وی درباره طرح مجلس مبنی بر کاهش تعرفه بنگاههای ملکی که در کمیسیون عمران مجلس دنبال می‌شود گفت: اگر چیزی به تصویب برسد باید اجرا شود اما من به عنوان کسی که در کف بازار مسکن هستم می‌بینم مشاوران املاک چقدر تلاش می‌کنند تا قیمت مسکن کاهش پیدا کند. هرکسی بالاتر از میزان کمیسیون که ۲۵ صدم درست است به مشاوران املاک پرداخت کرد می‌تواند به اتحادیه شکایت و مازاد پرداختی را دریافت کند.

قاسمی خاطرنشان کرد: ما به مجلس قبل پیشنهاد دادیم که رقم ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از قراردادهای اجاره از مستاجران دریافت نشود. جالب اینکه برخی نمایندگان خبر نداشتند مستاجران ۹ درصد مالیات می‌شود. قرار شد پیگیری کنند که نهایتا به نتیجه نرسید.

قیمت مسکن

افزایش لحظه‌ای قیمت مسکن دیگر اتفاق نمی‌افتد

در ادامه این نشست ایمان خدابخش ـ کارشناس بازار مسکن ـ اظهار کرد: با توجه به برنامه‌های دولت جدید و آقای رییسی نظر شخصی من این است که بازار خوبی را در آینده داریم وافزایش قیمت نخواهیم داشت، البته کاهش قیمت نداریم. به دلیل رشد قیمت دلار، مصالح ساختمانی و افزایش شدید قیمت مسکن، بسیاری از متقاضیان مصرفی در دو سال اخیر خرید نکردند. بنابراین یک بخشی از تقاضا پشت بازار منتظر است تا بازار مسکن به ثبات برسد و بتوانند وارد بازار شوند.

وی افزود: اگر تولید سالیانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور اتفاق بیفتد قطعا افزایش قیمت نخواهیم داشت. با توجه به برنامه‌های دقیق آقای رئیسی و رزومه‌ای که از ایشان می‌بینم قطعا افزایشهای لحظه‌ای اتفاق نمی‌افتد.

خدابخش تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل اپیدمی ویروس کرونا بسیاری از فروشگاهها تعطیل شده و خدمات در فضای مجازی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه مشاور املاک در وهله اول یک مشاور است و نباید صرفا فروشنده باشد گفت: مشاور باید شناخت کاملی از بازار املاک منطقه خود داشته باشد. پلتفرم آقای املاک امکانی را فراهم کرده تا مشاوران املاک بر اساس میزان فعالیت رتبه‌بندی شوند. همچنین تمامی مشاغل ساختمانی پوشش داده می‌شوند. هوشمندسازی ساختمان، ضمانت و امنیت خرید نیز از جمله کارکردهای این سامانه است.

به گفته خدابخش، تمامی تولیدکنندگان مصالح ساختمانی و سازندگان در این اپلیکیشن وارد می‌شوند که برای خود پروفایل دارند و رتبه‌بندی می‌شوند.

این کارشناس بازار مسکن اظهار کرد: سایتی ایجاد شده که قیمت مسکن و نرخ اجاره واحد مسکونی مدنظر را محاسبه می‌کند که سقف و کف قیمت منطقه را تعیین می‌کند. در حال حاضر بسیاری از آپارتمانها بالاتر از نرخ واقعی اجاره داده می‌شوند که علت آن بالا بودن تقاضا نسبت به عرضه است.

در این نشست همچنین عبدالله اوتادی ـ عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک ـ گفت: کرونا هر بدی داشت برای اپلیکیشنها خوب بود و بازدید مشتریان مسکن در فضای مجازی افزایش پیدا کرد. البته برخی اپلیکیشنها مقداری سوءاستفاده کردند و وقتی دیدند استقبالشان نسبت به گذشته بیشتر شده قیمت خدمات خود را چندین برابر کردند که ما از اداره تعزیرات اقدام کردیم تا جلوگیری شود.

هزینه رهن آپارتمان تا ۱۰۰ متر در تهران

تنوع فایل رهن کامل در بازار اجاره آپارتمان‌های کوچک‌متراژ و متوسط‌متراژ (تا ۱۰۰ مترمربع)، اگر چه این روزها در بازار قابل قبول است اما رهن پیشنهادی از سوی بخش عمده‌ای از مالکان از توان مالی گروهی از مستاجرها خارج است.

در شرایطی که پیش از این و در سال‌های قبل عمده مستاجرها واحدهای مسکونی با شرایط رهن کامل را به واحدهای دیگر با  سایر شیوه‌های پرداخت اجاره مسکن ترجیح می‌دادند اما هم‌اکنون افزایش فاصله اجاره‌بهای پیشنهادی در واحدهای رهن کامل با سایر واحدها (واحدهای با شرایط پرداخت ترکیبی رهن و اجاره ماهانه)، باعث شده است بخش زیادی از مستاجران دیگر تمایلی به رهن کامل نداشته باشند. 

قیمت مسکن

متوسط قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران + جدول

معاملات مسکن در شهریور ۱۴۰۰ در منطقه ۵ رکورددار بیشترین تعداد و در منطقه ۱۹ کمترین تعداد بوده است.

بررسی وضعیت بازار مسکن در شهریور ۱۴۰۰ حاکی از آن است که قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده در بنگاه‌های ملکی شهر تهران نسبت به ماه قبل با رشد ۲.۴ درصدی به ۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است.

قیمت مسکن

میانگین هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهریور سال ۹۹ حدود ۲۴ میلیون و ۲۸۸ هزار تومان بوده است و در شهریور ۱۴۰۰ با رشد ۳۰ درصدی با حدود ۷ میلیون و ۶۸۲ هزار تومان افزایش به ۳۱ میلیون و ۷۰۳ هزار تومان رسیده است.

در شهریور ۱۴۰۰ بالغ بر ۷ هزار و ۷۸۹ واحد مسکونی در تهران معامله شده که بیشترین سهم مربوط به واحد‌های تا ۵ سال ساخت با ۲ هزار و ۵۷۴ فقره معامله بوده است.

در بین مناطق ۲۲ گانه شهرداری بیشترین معاملات مربوط به منطقه ۵ با ۱۱۰۹ فقره معامله معادل ۱۴ درصد از کل معاملات بوده است و میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در این منطقه حدود ۳۷ میلیون و ۶۲۳ هزار تومان بوده که حدود ۶ میلیون تومان از میانگین قیمت کل شهر تهران بیشتر بوده است.

کمترین معاملات نیز مربوط به منطقه ۱۹ شهرداری تهران با ۵۲ فقره معامله بوده که قیمت هر مترمربع آپارتمان در این منطقه حدودا ۱۳ میلیون تومان کمتر از میانگین قیمت کل شهر تهران است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد منطقه یک شهرداری تهران با میانگین قیمت متری ۶۸ میلیون و ۹۰۸ هزار تومان گرانترین منطقه تهران بوده که حدوداً دوبرابر میانگین قیمت شهر تهران بوده و در شهریورماه ۳۹۲ معامله در آن به ثبت رسیده است.

ارزانترین منطقه شهر تهران نیز مربوط به منطقه ۱۸ با میانگین قیمت ۱۵ میلیون و ۳۱ هزار تومان بوده که بیش از ۱۶ میلیون کمتر از میانگین قیمت آپارتمان در شهر تهران است و ۱۹۶ فقره معامله در این منطقه به ثبت رسیده است.

قیمت مسکن

 

پرسش و پاسخ

  • قیمت مسکن در تهران به چه صورت است؟
    قیمت مسکن در تهران افزایش شدیدی یافته است
  • قیمت مسکن در حاشیه تهران چگونه است؟
    قیمت مسکن در حاشیه تهران هم افزایش شدیدی داشته است

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets