کد خبر: 626987
تاریخ انتشار :

در تشریح دستاوردهای سفر به کشور سوریه

قالیباف: وظیفه ما حل مشکلات شرکت‌های بخش خصوصی است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وظیفه ما در این سفر حل مشکلات شرکت های بخش خصوصی بود زیرا فرصت های اقتصادی مناسبی در کشور سوریه فراهم شده است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، محمدباقر قالیباف پس از بازگشت از سفر به کشور سوریه در بدو ورود به تهران در تشریح دستاوردهای این سفر، گفت: سفری که به کشور جمهوری عربی سوریه انجام شد از نظر مقطع زمانی و اهداف سفر اهمیت بسیار زیادی داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از نظر زمانی این سفر به این دلیل اهمیت داشت که بعد از انتخابات سوریه و مورد اعتماد قرار گرفتن آقای بشاراسد توسط مردم این کشور، صورت گرفت و ما می دانیم مردم سوریه پس از جنگ سخت با تروریست های مورد حمایت های آمریکا و رژیم صهیونیستی، به پیروزی رسیده اند.

وی با تاکید بر اینکه امروز مهم ترین موضوع کشور سوریه مسائل اقتصادی است، عنوان کرد: بدون شک در شرایط کنونی فرصت اقتصادی خوبی برای ایران فراهم شده است که همانند حمایت از این کشور در جنگ ضد تروریست ها امروز نیز از فرصت اقتصادی به وجود آمده حداکثر استفاده را ببریم. علاوه بر بخش ها و سازمان های دولتی شرکت های خصوصی که در گذشته نیز در کشور سوریه حضور داشتند باید از فرصت های اقتصادی به وجود آمده استفاده کنند.

قالیباف با بیان اینکه لازم بود در این سفر بسترهای مورد نیاز توافقنامه همه جانبه ای که بین ایران و سوریه امضا شده بود، مجددا مورد بحث و بررسی قرار دهیم و به تصویب نهایی برسانیم، تصریح کرد: در این سفر ملاقات های مهمی با آقای بشار اسد رئیس جمهور سوریه و همچنین نخست وزیر، رئیس مجلس و وزیر امور خارجه این کشور انجام شد. همچنین ملاقات مفصلی را با تجار و بازرگانان ایرانی و سوری داشتیم.

وی ادامه داد: در ۳ ماه آینده توافقنامه ای که یک سال و نیم قبل بین دو کشور ایران و سوریه تنظیم شده است اجرایی می شود و روند تصویب آن در دو پارلمان پیگیری می شود. در مذاکرات مفصل و مفیدی که انجام شد به هماهنگی های خوبی نیز رسیدیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وظیفه ما در این سفر حل مشکلات شرکت های بخش خصوصی بود زیرا فرصت های اقتصادی مناسبی در کشور سوریه در حوزه های گردشگری، صنایع و معادن و کشاورزی به وجود آمده است، امیدواریم همچنان که در کشور توسعه اقتصادی در اولویت قرار دارد، از فرصت های به وجود آمده بهترین استفاده را داشته باشیم و منافع آن برای هر دو کشور ایران و سوریه باشد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه توافقات حاصل شده در این سفر در اولین فرصت که رئیس جمهور سوریه برای حضور در مراسم تحلیف به ایران سفر می کند از سوی وزرای مربوطه و مجلس پیگیری می شود، ادامه داد: در این سفر رئیس کمیسیون امنیت ملی و تعدادی از نمایندگان نیز حضور داشتند که ملاقات هایی را با وزیر اقتصاد و امور خارجه کشور سوریه برگزار کردند. در این دیدارها به صورت میدانی و عملیاتی مباحثی مطرح شد که بعد از مراسم تحلیف مجددا این مذاکرات پیگیری می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: مطمئن هستم این سفر برکات خوبی برای حوزه تجارت، بازرگانی، صنعت و خصوصا بخش خصوصی به همراه دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما