کد خبر: 630209
تاریخ انتشار :

شورش ژنرال‌های نظامی انگلیس علیه وزیر خارجه این کشور

ژنرالهای سابق ارتش انگلیس از دومینیک راب، وزیر خارجه این کشور خواسته اند در واکنش به اتهامات وارد شده به او در خصوص مختل کردن تلاشهای انگلیس در زمینه خارج سازی ها از افغانستان، استعفا دهد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، چند روز پیش رسانه های انگلیسی گزارش کردند، اکراه دومینیک راب، وزیر خارجه این کشور در بازگشت از تعطیلاتش که در منطقه کرت سپری می شد، جلوی خارج کردن دست کم ۱۰۰۰ افغان از جمله مترجمان و انتقال آنها به بریتانیا را گرفته است.

ژنرال بازنشسته چارلی هربرت، مشاور ارشد سابق ناتو در وزارت کشور افغانستان گفت: عدم اطلاع رسانی به پرسنل واجد شرایط خروج که در افغانستان رها شدند شدیدا مفتضحانه است".

هربرت تاکید کرد که "اگر دومینیک راب آماده اجرای وظیفه محول شده به او نیست باید اکنون استعفا دهد و بگذارد کس دیگری به این بحران (افغانستان) رسیدگی کند.

این ژنرال سابق استدلال کرد: اگر یک مترجم یا کارمند محلی رها شده به دست طالبان کشته شود، دستان نخست وزیر و وزرای دفاع، امور خارجه و کشور متعلق به دولت وی به خون او آغشته هستند.

او بن والاس وزیر دفاع انگلیس را متهم خیانت "تمام عیار به کسانی از ما که در کنار مترجمانمان خدمت کردند و دلشان شکست" کرد.

ریچارد دانات، رئیس سابق ارتش انگلیس از ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ هم لحنی مشابه داشته و به تایمز رادیو درباره "مساله خاص افرادی که ما از در خطر قرار داشتنشان مطلع بودیم، کسانی که برای ما به عنوان مترجم و غیرنظامیان محلی سابقا متعهد به ما کار کردند" صحبت کرد. دانات گفت، "این غیرقابل درک است که چرا ظاهرا دولت بعد از هشدارها در خصوص ضرورت پناه دادن به هزاران مترجم و کارمندان دیگر افغان همکار با ارتش انگلیس بعد از خروج سربازان غربی از افغانستان در ضمن نظاره گر بودن خواب بوده است".

لیزا ناندی، وزیر خارجه دولت در سایه متعلق به حزب کارگر انگلیس قول داد، "وقتی وزیر خارجه در مقابل کمیته امور خارجه طی چند روز آینده قرار بگیرد، باید به پرسشهایی جدی جواب دهد".

جولی اسمیت، سخنگوی دفاعی لیبرال دموکرات در مجلس اعیان انگلیس اظهار کرد، "دومینیک راب باید موضعش را در نظر بگیرد.". او اظهار کرد: من فکر نمی کنم که راب از زمان بازگشت همراه با تاخیرش از کرت کاملا متعهد بوده است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما