کد خبر: 632328
تاریخ انتشار :

نظر دیپلمات پیشین ایران درباره دولت رئیسی و مذاکرات وین

سفیر سابق ایران در آذربایجان گفت که دولت رئیسی برای لغو کامل تحریم‌ها، گفتگوهای هسته‌ای را ادامه خواهد داد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

محسن پاک آیین دیپلمان پیشین کشورمان در گفت و گو با خبر فوری در خصوص مذاکرات وین گفت: با توجه به اینکه مکانیسم لغو تحریم ها در مذاکرات تعریف شده است به نظر می رسد دولت سیزدهم نیز آن را در دستور کار خود قرار داده است. البته زمان مناسب برای ادامه این مذاکرات بنا به تشخیص دولت اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: در عین حال تفا‌وتی در نوع نگاه دولت فعلی با دولت های یازدهم و دوازدهم وجود دارد به این معنی که اولویت اصلی سیاست خارجی دولت سیزدهم روی مذاکرات و برجام نیست و مواضع جمهوری اسلامی ایران کاملا روشن، آشکار و منطقی است.

پاک آیین با اشاره به توافق اخیر ایران و آژانس گفت: مسئولین ذیربط به نحوی مذاکرات را مدیریت می کنند که منافع ملت ایران تامین شود. با توجه به اینکه دولت سیزدهم به تازگی تشکیل شده و مراحل آغازین کار خود را می گذراند درباره تداوم مذاکرات با ۱+۴ با بررسی بیشتر و مدیریت موضوع به نظر می رسد که طرف ایرانی آمادگی انجام مذاکره را داشته باشد.

وی تاکید کرد: سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و ما به هیچ نتیجه‌ای جز لغو کلیه تحریم ها که در صورت راستی آزمایی صحت آن تایید شود راضی نخواهیم بود و پس از آن است که ما نیز تعهدات برجامی خود را انجام خواهیم داد.

پاک آیین با بیان اینکه باید در این مذاکرات به تعهد در مقابل تعهد تاکید شود گفت: برای به سرانجام رسیدن مذاکرات وین طرف مقابل نیز باید به تعهداتش که همان لغو کامل تحریم ها است عمل کند و در ادامه ایران نیز به عملی کردن تعهدات خود بازخواهد گشت. 

این دیپلمات پیشین کشورمان اظهار کرد: در حال حاضر موضوع روشن است، به این معنی که اگر دولت بایدن برخلاف ترامپ، تحریم ها را لغو کند ما نیز به طور طبیعی به تعهدات خود بازخواهیم گشت.

پاک آئین اظهار کرد: مواضع آمریکا و اروپایی ها برای ما غیر قابل قبول است. آنها اصرار دارند که ایران به مذاکرات برگردد اما اصرار ندارند که آمریکا که به صورت یکجانبه از برجام خارج شده به آن برگردد و ما این موضع اروپایی ها را سازنده نمی دانیم، چرا که جانبدارانه به نفع آمریکا است.

وی گفت: باید سایر اعضای ۱+۵ به آمریکا فشار آورند که هر چه سریعتر پایبندی خودش را به تعهدات نشان دهد.

وی تاکید کرد: در کنار پرداختن به ادامه مذاکرات وین، سیاست خارجی خود را منوط به آن نمی کنیم و به موضوعات دیگر این حوزه از جمله( نگاه به همسایگان، تحولات غرب آسیا، افغانستان و...) توجه خواهیم داشت. در عین حال مذاکرات وین نیز در دستور کار قرار خواهد داشت.

پاک آیین با تاکید بر اینکه برای دستیابی به نتیجه مثبت در مذاکرات راهی جز لغو تمامی تحریم ها از سوی طرف مقابل نیست افزود: اگر اروپا خواهان حفظ برجام است باید لغو تحریم ها در دستور کار باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر توپ در زمین طرف مقابل است گفت: آنها به تعهداتشان عمل نکرده اند و شاهد خروج آمریکا از برجام و عدم توانایی اروپا در متقاعد کردن آمریکا همچنین در عادی کردن تعاملاتش با ایران بودیم. بنابراین منتظر نحوه عملکرد اروپا و آمریکا در این مورد خواهیم بود.

پاک آیین در عین حال گفت: هدف جمهوری اسلامی مذاکره برای مذاکره نیست و باید بواسطه این مذاکرات یه نتیجه مشخصی دست یابیم در غیر این صورت صرفا وقت مان اتلاف خواهد شد.

وی گفت: در طول این مدت شاهد اراده واقعی از سوی طرف مقابل برای لغو تحریم ها نبودیم و حتی در مواردی نیز آمریکا تحریم های دیگری علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد.

این کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: با توجه به شرایط موجود باید به انجام مذاکره ای بپردازیم که به نتیجه مشخصی منجر شده و ضرب الاجلی برای آن در نظر گرفته شود.

وی افزود: طولانی تر شدن مذاکرات آن هم بدون نتیجه، به نفع جمهوری اسلامی نخواهد بود و در این صورت از دیگر اولویت های سیاست خارجی نیر غافل می‌شویم، بنابراین باید هر چه سریعتر نتیجه مشخص شود و بتوانیم به صورت ملموس آن را حفظ کنیم.

منبع: خبر فوری

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما