کد خبر: 633972
تاریخ انتشار :

دلار ارزان شد | شوک عجیب برای دلالان و سفته بازان

دلار در بازار آزاد امروز با روند نزولی همراه بود و به نرخ ۲۸ هزار و ۵۰ تومان رسید. نرخ ارز در صرافی ملی ۲۷ هزار و ۵۴۱ تومان ثبت شد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 قیمت دلار در بازارهای امروز روند کاهشی داشت. دلار در بازار آزاد امروز با کاهش قیمت به ۲۸ هزار و ۵۰ تومان رسید. نرخ ارز در صرافی ملی نسبت به روز گذشته کاهشی بود و به قیمت ۲۷ هزار و ۵۴۱ تومان رسید.

قیمت دلار در بازار متشکل ارزی ۲۷ هزار و ۲۵۷ تومان اعلام شد. دلار در بازار متشکل ارزی همچون بازار آزاد و صرافی ملی روند کاهشی داشت.

بازار ارز این هفته چگونه خواهد بود؟

تامین ارز کالاهای اساسی به میزان ۹.۵ میلیارد دلار (معادل کل سال گذشته) و بیش از ۱۸ میلیارد دلار برای واردات سایر کالاها از طریق سامانه نیما در شش ماهه ابتدایی سال جاری، ورود پر قدرت بانک مرکزی به بازار متشکل ارز در صورت لزوم، چشم‌انداز روشن بازگشت ارزهای صادراتی بر مبنای سیاست‌های دولت جدید در خصوص اعمال مشوق‌های جدید برای صادرکنندگان مهمترین محورهای اظهارات مدیر کل عملیات وتعهدات ارزی بانک مرکزی در بخش خبری ۲۱ شب گذشته بود.

به گفته راوشی در شش ماهه ابتدایی سال جاری برای واردات کالاهای اساسی ۹.۵ میلیارد دلار تامین ارز انجام شده که این میزان معادل کل میزان سال گذشته است. همچنین در بازه زمانی اشاره شده بیش از ۱۸ میلیارد دلار تامین ارز برای واردات سایر کالاها از طریق سامانه نیما تامین ارز انجام شد است.

همچنین به گفته وی از نظر نیاز به مصارف خدماتی و نیاز به اسکناس، بازار متشکل ارز از ظرفیت برگشت ارز صادرات صادرکنندگان تامین و تغذیه می‌شود و به قدر کفایت تمام نیازهای خدماتی کشور را تأمین می‌کند اما اگر این بازار در یک مقطعی از زمان با فزونی تقاضا نسبت به عرضه مواجه شود، بانک مرکزی با قدرت ورود پیدا کرده و این موضوع را مدیریت می‌کند.

علاوه بر اینها عرضه‌های سنگین ارز در بازار متشکل ارزی طی روزهای گذشته نشانگر دست پر بازارساز برای اثرگذاری بر نرخ ارز است و گمانه زنی‌ها در خصوص تصمیم بانک مرکزی ایجاد شوک در بازار از طریق فروش ارزهای خود در قیمت بالا و غافلگیر کردن دلالان و سفته بازان را بیش از پیش تقویت می‌کند.

منبع: تجارت نیوز

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets