کد خبر: 635516
تاریخ انتشار :

توصیه روسیه به طالبان

فارس/ نماینده روسیه در امور افغانستان ضمن رد هرگونه تعیین ضرب‌الاج از سوی مسکو برای تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرد که طالبان باید انتظارات جهانی درباره حقوق بشر و فراگیر بودن دولت را برآورده کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

کابلوف در گفت‌وگو با خبرنگاران بعد از دیدار با هیأت طالبان در مسکو، در پاسخ به سوالی در این‌باره گفت: «خیر. هیچ مهلتی برای ایجاد یک دولت فراگیر توسط طالبان وجود ندارد».
طبق گزارش شبکه «ریانووستی» وی درباره به‌رسمیت شناختن بین‌المللی طالبان نیز اظهار داشت که این موضوع در نشست «طرح مسکو» درباره افغانستان مطرح شده است.
این دیپلمات که مدیر بخش دوم آسیایی وزارت خارجه روسیه نیز هست، توضیح داد: «بدون تردید این موضوع مطرح شده است، چگونه ممکن است چنین چیزی گفته نشده باشد. مطمئناً این لحظه روزی فرا میرسد، اما به هیأت [طالبان] گفته شد که این اتفاق فقط زمانی می‌افتد که اکثر انتظارات جامعه بین‌المللی را برآورده کنند».
به نوشته ریانووستی، کابلوف همچنین افزود: «طالبان باید انتظارات در مورد حقوق بشر و فراگیری دولت را برآورده کنند. سازمان ملل متحد باید میزبان کنفرانس بین المللی کمک‌کنندگان [مالی] برای افغانستان باشد».
جلسه موسوم به «طرح مسکو» برای افغانستان با حضور نمایندگانی از ۱۰ کشور شامل پاکستان، چین، ایران، روسیه و همچنین گروه طالبان امروز (چهارشنبه) در پایتخت این کشور برگزار شد.
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه بعد از دیدار با هیأت طالبان در مسکو، با ابراز تأسف از عدم حضور نماینده آمریکا، گفت مسکو از طالبان انتظار دارد ضمن تشکیل دولتی فراگیر، وعده‌ها درباره استفاده نشدن خاک افغانستان علیه دیگر کشورها را اجرا کند. (جزئیات بیشتر)
مسکو پیشتر نیز میزبان کنفرانس‌هایی درباره افغانستان بوده است و در ماه مارس سال جاری میلادی، کنفرانسی با حضور نمایندگان آمریکا، چین و پاکستان درباره افغانستان برگزار کرد و در بیانیه پایانی این نشست خواهان صلح بین طرف‌های درگیر در افغانستان شدند و بر لزوم توقف خشونت در این کشور تأکید کردند که در نهایت طالبان کنترل قدرت در افغانستان را برعهده گرفتند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما