کد خبر: 637031
تاریخ انتشار :

رونمایی از جنگنده نسل پنجم ترکیه ایی|عکس

ترکیه ساخت نخستین جنگنده نسل پنجم خود را کلید زد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

صنایع هوا فضای دولتی ترکیه اعلام کرد که فاز نخست ساخت اولین جنگنده پنهانکار نسل پنجم را به پایان رسانده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رسانه‌های ترکیه از فاز نخست ساخت نخستین جنگنده نسل پنجم پنهانکار ساخت صنایع هوایی این کشور خبر دادند.

وبگاه «احوال» به نقل از روزنامه «دیلی صباح» گزارش داد که صنایع هوافضای دولتی ترکیه (TAI) فاز اول ساخت اولین جنگنده پنهانکار نسل پنجم را به پایان رسانده است.

«تمل کوتیل» مدیرعامل صنایع هوافضای دولتی ترکیه با اعلام این خبر در توییتی نوشت: «هر قدمی که ما برای بقای کشورمان برمی‌داریم بسیار معنادار و ارزشمند است. وی در ادامه از کسانی که با تلاش و اشتیاق همین مسیر را پیمودند، تشکر کرد.

رسانه‌های ترکیه مدعی شدند که این جنگنده رادار گریز پیشرفته از حدود ۲۰۰۰۰ قطعه تشکیل شده و تولید آن تا قبل از سال ۲۰۲۳ تکمیل خواهد شد. مدیرعامل صنایع هوافضای دولتی ترکیه گفت که این جنگنده در ۱۸ مارس ۲۰۲۳ رونمایی خواهد شد و اولین پرواز خود را در سال ۲۰۲۶ انجام خواهد داد سپس جایگزین ناوگان جنگنده‌های نسل چهارم «اف-۱۶» ساخت ایالات متحده در طول دهه آینده خواهد شد.

ترکیه قبلاً بخشی از برنامه ساخت جنگنده نسل پنجم اف-35 بود، اما در سال ۲۰۱۹ به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» از روسیه از این پروژه اخراج و سفارش برای خرید این جت‌ها نیز لغو شد.

رسانه‌های ترکیه پیشتر فاش کردند که موتور این جنگنده ساخت شرکت «رولز رویس» انگلیس است. ترکیه در زمینه ساخت پهپاد نیز به پیشرفت‌های قابل توجهی رسیده، به طوریه پهپادهای «بیرقدار» ساخت این کشور در اروپا و آفریقا از جمله اوکراین، مغرب و برخی کشورهای دیگر مشتریانی پیدا کرده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما