کد خبر: 639825
تاریخ انتشار :

چه خبر از طرح صیانت؟

یک هفته پیش بود که کمیسیون مشترک طرح جنجالی موسوم به صیانت از کاربران فضای مجازی را به مرکز پژوهش‌های مجلس ارجاع کرد تا بررسی‌های کارشناسی درباره طرح انجام شود. اقدامی که البته کم‌حاشیه هم نبود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

حالا در شرایطی که فصل بودجه هم از راه رسیده، حتی اعضای کمیسیون مشترک هم دقیقاً نمی‌دانند سرنوشت این طرح چه خواهد بود. البته آن‌طور که دو نفر از اعضای این کمیسیون مشترک به «عصر ما» گفته‌اند، نمایندگان مصر به تصویب طرح بوده و هستند اما این‌که خواست مجلس انقلابی دقیقاً کی و چگونه محقق خواهد شد، ظاهراً بر آن‌ها نیز چون ما پوشیده است.

بر این اساس درحالی که یک هفته از مهلت 10 روزه بررسی طرح صیانت در مرکز پژوهش‌ها گذشته و قاعدتاً کمیسیون مشترک باید از ابتدای هفته آینده جلساتش را ازسر بگیرد، یک عضو این کمیسیون در واکنش به سوالی درباره تغییر و تحولات احتمالی صورت گرفته در این یک هفته به «عصر ما» گفته است: «در این مدت قرار بود کارگروه‌هایی که موظف به بررسی موضوع از طریق مرکز پژوهش‌ها هستند، کار را دنبال کنند.» 

لطف‌الله سیاه‌کلی که باتوجه به مواضعی که در این مدت در ارتباط با این طرح صیانت داشته، در دسته منتقدان و مخالفان احتمالی طرح قرار دارد، در توضیحاتی درباره حوزه فعالیت کارگروه‌ها می‌گوید: «کارگروه‌های مختلف زیرمجموعه کمیسیون مشترک فعالیت دارند و در حال حاضر نیز باتوجه به ارجاع طرح به مرکز پژوهش‌ها، به‌عنوان نمونه کارگروه کسب و کار مجازی به آن بخش از طرح که مستقیم یا غیرمستقیم به حوزه کسب و کار مرتبط است، ورود کرده یا کارگروه فناوری اطلاعات نیز در تعامل با مرکز پژوهش‌ها به مسائل تخصصی این حوزه می‌پردازد.»

این نماینده مجلس یازدهم البته ابراز امیدواری کرد که امکان از سرگیری جلسات کمیسیون مشترک در موعد مقرر و پس از اتمام بازه زمانی 10 روزه، یعنی از ابتدای هفته آینده فراهم باشد اما در عین حال درواکنش به این سوال که باتوجه به رسیدن تعطیلات پایان هفته، آیا مرکز پژوهش‌ها درباره زمان اعلام نظر نهایی خود به کمیسیون مشترک صحبتی نداشته، ابراز بی‌اطلاعی کرده است. پرسشی که البته درادامه با سخنگوی کمیسیون مشترک درمیان گذاشتیم و او به آن پاسخ داده است. 

سخنگوی کمیسیون مشترک به «عصر ما» گفته است: «البته هنوز نمی‌توان با قطعیت نظر داد و باید ببینیم مرکز پژوهش‌ها چه زمانی طرح را به کمیسیون مشترک بازمی‌گرداند. بنابراین احتمال تمدید زمان 10 روزه که ابتدا اعلام شد، وجود دارد.»

هرچند علی جدی در ادامه سخنانش از جدیت کمیسیون مشترک برای تصویب کلیات طرح صیانت خبر داده و به گفته است: «فضای عمومی کمیسیون نسبت به کلیات طرح نگاهی مثبت دارد و طرح تصویب خواهد شد.» 

نکته‌ای که چندروز پیش مهرداد ویس‌کرمی از دیگر اعضای هیات رئیسه کمیسیون مشترک نیز بر آن تاکید کرده بود. اما نکته‌ای که احتمالاً این نمایندگان به آن بی‌توجه هستند، این است که درصورت طولانی‌تر شدن مدت بررسی‌های کارشناسی مرکز پژوهش‌ها و آغاز روند بررسی لایحه بودجه 1401، عملاً امکان برگزاری جلسات کمیسیون مشترک دست‌کم تا اواخر سال فراهم نخواهد بود. 

سخنگوی کمیسیون مشترک طرح صیانت نیز این نکته را تایید کرده و با بیان این‌که اگر مرکز پژوهش‌ها نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد، مهلت 10 روزه را تمدید خواهیم کرد، به منع آیین‌نامه‌ای برگزاری جلسات کمیسیون مشترک همزمان با بررسی لایحه بودجه اشاره کرده و می‌گوید: «به‌موجب آیین‌نامه داخلی از زمانی که مجلس وارد بررسی لایحه بودجه می‌شود، دستورکار دیگری دنبال نمی‌شود و باید به سراغ بودجه برویم.» 

سیاه‌کلی همچنین درباره محورهای مورد بحث در جلسات مرکز پژوهش‌ها گفته است: «جلسات کارشناسی است و البته از اعضای کمیسیون مشترک هم برای حضور در جلسات دعوت می‌شود اما به‌طور کلی بحث تخصصی با حضور کارشناسان با محوریت همان نامه دولت و پیشنهادات وزارت ارتباطات دنبال می‌شود.»

منبع: کانال تلگرامی عصر ما

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما