کد خبر: 640575
تاریخ انتشار :

افشاگری ابطحی درباره پشت پرده ممنوع الخروجی اش بعد از فتنه 88

انصاف نیوز/ رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات با بیان اینکه بی دلیل ممنوع الخروجم، گفت: یکبار به من پیشنهاد یک بار خروج را دادند که من نپذیرفتم. یکبار خروج معنی‌اش این است که برو برنگرد. من تمام سرمایه‌ام و هویت‌ام داخل ایران است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح طلب و رییس دفتر خاتمی در دوران ریاست جمهوری، در توضیح اینکه قبلا در صفحه‌ی شخصی‌اش نوشته بود که ممنوع الخروج است ولی نمی‌داند چرا، گفت: این نمی‌دانیم به این دلیل است که هیچ حکمی نیست و ما بی‌دلیل ممنوع الخروجیم.

او ادامه داد: من گذرنامه‌ام داشتم، یکی دوتا سفر هم بعد از سال ۸۸ رفتم. یکبار در فرودگاه امام حدود ۷ سال پیش در حال رفتن به پرواز بودم، بارهایم را هم تحویل داده بودم که دیدم نوشته‌اند ممنوع الخروج و گذرنامه‌ی مرا گرفتند. خیلی جاها سر زدم و پیگیری کردم چون این گرفتن گذرنامه یک روال قانونی یا حقوقی نبود، بلکه یک تصمیم سیاسی بود و  برای خیلی از دوستان این تصمیم گرفته شده بود. پیگیری‌های زیادی من داشتم با آدم‌های مختلف در سطوح مختلف مذاکره هم کردم ولی نتیجه نداده و گذرنامه‌ی من همچنان دست خودم نیست.

ابطحی در پاسخ به این پرسش که آیا ممنوع الخروجی برای شما یا کار شما مشکلی ایجاد کرده است، گفت: یکبار به من پیشنهاد یک بار خروج را دادند که من نپذیرفتم. یکبار خروج معنی‌اش این است که برو برنگرد. من تمام سرمایه‌ام و هویت‌ام داخل ایران است. من چون رئیس موسسه‌ی گفتگوی ادیان هستم و همیشه یک موسسه بین المللی بوده است، معمولاً خیلی از سمینارهای مهم دنیا در حوزه‌ی ادیان هرساله دعوت نامه برایم می‌آید ولی نمی‌توانم بروم، مجبورم به آن سمینارهای بین المللی بگویم که پاسپورت ندارم و این کار دشواری برای آن‌ها تلقی می‌شود. دلیل‌اش را نمی‌فهمم برای این که بعد از این همه سال گذرنامه را بگیرند. من حتی مرحله‌ی ماقبل ممنوع الخروجی‌ام، یعنی خود گذرنامه را به من نداده‌اند.

او درباره‌ی پیگیری‌هایش توضیح داد: من تقریباً به هر کسی که آشنا بوده و مقامی داشته برای گذرنامه گفته‌ام ولی برایم آنقدر مهم نبوده که بیایم مصاحبه کنم و تبلیغ کنم. دفعه قبل هم که گفتم به این خاطر بود که یک عده‌ای از این سایبری‌ها پیله کرده بودند که بلند شوید بروید برای دفاع از آقای احمدشاه مسعود در مقابل طالبان. یک عده از این طالبان‌دوستان گفتند بلند شوید بروید افغانستان که گفتم ممنوع الخروج هستم.

ابطحی ادامه داد: الان این ممنوع الخروجی برایم خیلی چیز مهمی نیست البته یک وقت‌هایی خیلی مهم بود و خیلی سال‌ها من به این در آن در زدم برای  گرفتن گذرنامه چون این سمینارها خیلی خوب بود اگر می‌رفتم. کرونا که آمد یکی دوتا از دوستان من که می‌رفتند سفر به شوخی گفتند که چقدر نفرین تو مهم بود که همه‌ی بشریت شده‌اند مثل تو و نمی‌توانند بروند! الان دیگر خیلی خودم برای گرفتن گذرنامه اصرار خاصی ندارم که حالا خیلی اصرار کنم و این بشود راه اذیت کردن ما!

او هم در پایان گفت: از آقای اژه‌ای که همین چند وقت پیش از ممنوع‌الخروجی‌های بدون اطلاع و غیرقانونی انتقاد کردند بیشتر درخواست دارم که یک جور باشد که قانون در همه چیز حکمران باشد، چه در مسائل افراد سیاسی چه غیرسیاسی. اگر قانون محور همه چیز باشد خیلی امور بهتر پیش می‌رود تا این نگاه‌های سلیقه‌ای. سیستم قضایی هم باید قانون را پیاده کند نه خواسته‌ی ضابطین را. یعنی ضابط نباید برای قوه قضاییه تعیین تکلیف کند. قوه قضاییه هم باید متکی بر قانون باشد. این اتفاقی است که در مورد پاسپورت دوستان ما نیفتاده است؛ بالاخره اگر ممنوع الخروجی قانونی هم باشد زمان‌دار و باید تمدید شود. ما در این سال‌ها هیچ وقت تمدید هم نشده‌ایم.

ابطحی تاکید کرد: من ممنوع الخروج نیستم، من در لیستی که در کامپیوتر بزنید جزو ممنوع الخروجی‌ها نیستم، اصل گذرنامه‌ی مرا به من نمی‌دهند. یک مرحله جلوتر از ممنوع الخروجی‌ها هستم!

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما