کد خبر: 649521
تاریخ انتشار :

فوری/آغاز واریز حقوق بازنشستگان | حقوق فروردین در جیب بازنشستگان

زمان پرداخت مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی در فروردین از بیستم آغاز می‌شود و تا ۳۱ فروردین ادامه دارد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

در روز های پایانی سال، تصمیمات و جلسات زیادی برای افزایش حقوق بازنشستگان توسط دولت انجام شده بود.اما تمام این جلسات بی نتیجه ماند و تاکنون افزایش حقوق بازنشستگان کارگری مشخص نشده است.حقوق بازنشستگان همواره از تبصره‌های پرچالش در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است.حقوق بازنشستگان برای سال 1401 ، با افزایش 10 درصدی 5 میلیون تومان تعیین شده است.در ادامه به آخرین جزییات از افزایش حقوق بازنشستگان می پردازیم.

پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی در این ماه از ۲۰ فروردین آغاز و تا ۳۱ فروردین بر اساس حروف الفبا واریز می‌شود.

حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی در فروردین ۱۴۰۱ بر اساس حرف اول نام خانوادگی و طبق جدول زیر واریز می‌شود:

حقوق بازنشستگان

دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد گفت: انتظار می‌رود ۲۵ درصد باقیمانده‌ی متناسب‌سازی نیز در جلسه هیأت امنا به تصویب برسد تا افزایش حقوق براساس تصمیم شورای عالی کار و اجرای تعهدات باقیمانده متناسب‌سازی برای بازنشستگان تامین اجتماعی اعمال شود.

غلامرضا زندی (دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد) با ابراز تأسف از تبعیض‌هایی که بین بازنشستگان تامین اجتماعی با بازنشستگان سایر صندوق‌ها صورت می‌گیرد، گفت: در حالی که بازنشستگان کشوری و لشگری از ابتدای سال افزایش حقوق را برای جبران تورم و گرانی‌ها دریافت می‌کنند، بازنشستگان کارگری باید انتظار بکشند تا افزایش حقوق‌شان در هیأت دولت به تصویب برسد. 

زندی با انتقاد از کم لطفی‌ها و بی‌مهری‌هایی که در سالهای گذشته درباره کارگران صورت گرفته، گفت: تازه پس از آنکه کارگر به بازنشستگی می‌رسد، باید همچنان نگران استمرار بی‌مهری‌ها باشد. 

وی با اشاره به اینکه تورم روز افزون، کابوس زندگی کارگران بازنشسته شده است، گفت: بی‌شک با این تورم وحشتناک که نتیجه سوءمدیریت دولت و مجلس در تمامی ادوار گذشته بوده، باید به نوعی مقابله شود که ابزار این مقابله، افزایش حقوق است اما در این زمینه نیز کارگران بازنشسته با چالش‌های بسیاری رو به رو هستند. 

دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد با یادآوری اینکه افزایش حقوق بازنشستگان در تمامی سالهای گذشته بر اساس مصوبه دستمزد شورای عالی کار صورت گرفته است، گفت: اکنون هیات امنای سازمان تامین اجتماعی باید افزایش حقوق بازنشستگان را به تصویب برسانند تا از ابتدای سال اجرایی شود. 

وی با اشاره به اینکه باید افزایش حقوق به نوعی صورت بگیرد که با دستمزد کارگری مطابقت داشته باشد، گفت: کارگران مبالغی در قالب حق اولاد، بن کارگری، حق مسکن و مزایای جانبی دریافت می‌کنند اما اعدادی که برای بازنشستگان در نظر گرفته می‌شود بسیار ناچیز است. 

دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد در پاسخ به اینکه وقتی افزایش دستمزد در روزهای پایانی سال صورت می‌گیرد، چگونه می‌توان انتظار داشت جلسه هیات امنا به سرعت برگزار و در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تصمیم‌گیری شود، گفت: سازمان تامین اجتماعی می‌تواند همزمان با جلسات شورای عالی کار، جلسه تشکیل دهد و در جریان روند تصمیم‌گیری قرار داشته باشد تا به محض تصویب دستمزد، افزایش حقوق بازنشستگان را تصویب کند. این روالی است که در بسیاری از موارد از جمله بررسی بودجه صورت می‌گیرد و همزمان با تصویب بودجه در مجلس، شورای نگهبان نیز جلساتی برگزار می‌کند به نوعی که تنها چند روز پس از تصویب بودجه در مجلس، شورای نگهبان نظر خود را اعلام می‌کند. 

وی با تاکید بر اینکه کارگران جوان دیروز، بازنشستگان سالمند امروز هستند، گفت: انتظار افزایش حقوق در این شرایط گرانی و تورم بسیار جان فرساست. 

وی با یادآوری اینکه تنها ۷۵ درصد متناسب‌سازی اجرا شده، گفت: انتظار می‌رود ۲۵ درصد باقیمانده‌ی متناسب‌سازی نیز در جلسه هیأت امنا به تصویب برسد تا افزایش حقوق براساس تصمیم شورای عالی کار و اجرای تعهدات باقیمانده متناسب‌سازی برای بازنشستگان تامین اجتماعی اعمال شود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از اعمال ماده ۹۶ و ۱۱۱ قانون در افزایش حقوق بازنشستگان خبر داد و گفت: با همکاری دولت، افزایش حقوق مستمری‌بگیران در اردیبهشت‌ ماه اجرایی خواهد شد.

در جلسه ای با حضور مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، قائم مقام و معاونین این سازمان و همچنین رئیس و اعضای هیئت مدیره کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر و رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری مقرر شد، افزایش حقوق مستمری بگیران در اردیبهشت ماه انجام شود.

میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در این باره گفت: «با همکاری دولت افزایش حقوق مستمری‌بگیران در اردیبهشت‌ ماه اجرایی خواهد شد.»

وی افزود: در مورد افزایش حقوق بازنشستگان ماده ۹۶ و ۱۱۱ مورد توجه است و بررسی کارشناسی درباره افزایش مستمری بازنشستگانی که حداقلی‌بگیر محسوب می‌شوند، بر اساس ماده ۱۱۱ قطعی شده و درباره میزان افزایش سایر سطوح نیز جلسات ادامه دارد.

موسوی تصریح کرد: رویکرد راهبردی ما این است که با همفکری شرکا و نمایندگان بازنشستگان و براساس الزامات قانونی و مقدورات سازمان، بهترین تصمیم در زمینه تحقق عدالت و صیانت از حقوق ذینفعان اتخاذ شود.

تعداد مستمری بگیران اصلی تأمین اجتماعی برابر با ۴ میلیون و ۳۵۵ هزار نفر بوده که مشمول افزایش حقوق در سال جاری خواهند بود.

سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین صندوق بازنشستگی ایران بیش از ۵۰ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش مقررات حمایتی قرار داده است.

بر اساس آخرین آمارها، بالغ بر ۱۴ میلیون نفر از جمعیت کشور به عنوان بیمه‌شده اصلی و بیش از چهار میلیون نفر به عنوان مستمری‌بگیر بازنشستگی، از کارافتادگی و بازماندگان از تعهدات بلندمدت وکوتاه‌مدت بیمه‌ای و درمان بهره‌مند می‌شوند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها