کد خبر: 664917
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/ محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با «نامه‌نیوز» مطرح کرد:

نقش‌آفرینی سعودی‌ها در تحولات اخیر ایران

محمدصادق کوشکی گفت: امنیت یک کل واحد است که وقتی در گوشه‌ای از کشور ناامنی ایجاد شود، در کل کشور امنیت کاهش می‌یابد.

نقش‌آفرینی سعودی‌ها در تحولات اخیر ایران
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: وضعیت داخلی کشور هنوز آرام نشده است و شاهدیم که علاوه بر ناآرامی‌ها، اقدامی تروریستی در شیراز هم رخ داده است. در این شرایط باید به این پرسش پاسخ دهیم که زمینه‌های شکل‌گیری چنین شرایطی چیست؟

محمدصادق کوشکی، تحلیلگر مسائل سیاسی، درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «از چند زاویه می‌شود جنایت تروریستی اخیر را بررسی کرد؛ نخست آنکه در طول این چهل‌ووچند روزی که از ناآرامی‌ها می‌گذرد، بخش مهمی از جریان‌دهی توسط رسانه تصویری سعودی‌ها بوده است. از آن سمت نقش سعودی در شکل‌گیری داعش هم دیده می‌شود. یعنی منبع مشترکی می‌بینیم و آن دولت سعودی است که هم داعش را شکل داده و هم فرماندهی ناآرامی‌ها را داشته است. حالا این دو هماهنگ عمل کنند؛ یعنی روزی که آشوبگران به عنوان چهلم آن خانم مطرح می‌کنند این حادثه رخ می‌دهد. همان روز که این حادثه رخ داد در همان شیراز تا پاسی از شب آشوبگران در خیابان بودند».

او ادامه داد: «امنیت یک کل واحد است که وقتی در گوشه‌ای از کشور ناامنی ایجاد شود، در کل کشور امنیت کاهش می‌یابد. در طول این چهل‌وچند روز نیروهای امنیتی و انتظامی و نظامی مشغول کنترل آشوب‌ها بوده‌اند و توان آنها در این بخش متمرکز بوده است و طبیعی است به همین میزان توجه‌شان به سایر مسائل امنیتی کاهش می‌یابد و این یعنی کاهش سطح عمومی امنیت. چرا داعشی‌ها شش ماه پیش این کار را نکردند؟ چون سطح عمومی امنیت این طور کاهش نیافته بود».

این تحلیلگر مسائل سیاسی همچنین بیان کرد: «تضعیف کارکرد نیروهای امنیتی باعث می‌شود آنها نتوانند کارکرد خود را به درستی ایفا کنند. دیدیم نیروهای امنیتی و انتظامی یا به تعبیری حافظان امنیت توسط آشوبگران و در برخی رسانه‌ها و البته در فضای مجازی مورد حمله و اهانت قرار گرفتند حتی ترور شدند. اینکه کارشناسان می‌گفتند این آشوب‌ها سریع باید تمام شود به همین دلیل بود که در صورت ادامه‌دار شدنش امنیت کاهش می‌یابد و حافظان امنیت آسیب می‌بینند و فرسوده می‌شوند و همین شرایط بهترین موقعیت را برای سوءاستفاده دشمنان فراهم می‌کند که ترور یکی از مواردی است که دشمنان در دستور کار دارند».

کشوکی در پایان گفت: «اگر کسی بیاید و از سعودی‌ها، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بپرسد که آیا این ناآرامی‌ها منجر به سرنگونی نظام می‌شود، همه می‌گویند نه. یعنی آنها هم می‌دانند که نتیجه آشوب‌ها سرنگونی جمهوری اسلامی نیست وهدفشان هم لزوما این نیست بلکه هدف آن است که حرکت ما به سمت حل مشکلات است، کند شود و نتوانیم از فرصت‌های اقتصادی پدیدآمده مانند ارتباطات منطقه‌ای و پیمان شانگهای استفاده کنیم. آنها می‌خواهند به ما آسیب بزنند و اگر ناآرامی‌ها ادامه یابد کسب و کار مردم دچار مشکل می‌شود، بر حجم مشکلات معیشتی مردم افزوده می‌شود و در نهایت روح و روان مردم نیز نیز دچار آسیب می‌شود».

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها