کد خبر: 671867
تاریخ انتشار :

امام جمعه موقت تهران:

هیئت دولت در سفر به چین با برنامه حضور یافت

امام جمعه موقت تهران گفت: سفر رییس‌جمهور کشورمان ه دعوت رییس‌جمهور چین آثار بین‌المللی و ملی به دنبال دارد. جانمایی ایران در معادلات آینده جهانی سهم بسیار مهمی است که با کار جهادی و دقت مسوولان باید به دست آید. هیات دولت در سفر به چین با برنامه حضور یافت و طرف چینی در تکریم و احترام سنگ‌تمام گذاشت تا مسئله عربستان تحت تاثیر قرار گیرد.

هیئت دولت در سفر به چین با برنامه حضور یافت
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران با تبریک مبعث حضرت رسول (ص) گفت: جان مایه بعثت همه پیامبران و خاتم پیامبران، تقواست.

امام جمعه موقت تهران در بخشی از سخنانش حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن را عظیم و باشکوه توصیف کرد و گفت: بهترین تحلیل از حضور باشکوه مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن سالجاری همان تحلیل جامع و پخته و همه جانبه مقام معظم رهبری در جمع مردم آذربایجان ارائه شد. راهپیمایی ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ فتنه ترکیبی، برودت هوا و جنگ معیشتی را تحت تاثیر قرار داد. ما با مشاهده حجم جمعیت حاضر در این راهپیمایی یاد دفاع مقدس و آزادی خرمشهر افتادیم. دست خداوند در روز ۲۲ بهمن از آستین ملت ایران بیرون آمد. این فتح بزرگ را به ملت بزرگ ایران تبریک می‌گویم.

وی ادامه داد: راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال در بین راهپیمایی‌های سال‌های گذشته کم نظیر بود، حتی در برخی شهرها جمعیت تا سه برابر جمعیت سالهای قبل بود. پرچم ایران به صورت چشمگیری در دست راهپیمایان بود. مردم نسبت به شهدا و حاج قاسم ابراز علاقه شدیدی کردند. عاشقانه دهها میلیون نفری ملت ایران با سرود سلام فرمانده تقدیم ساحت مقدس بقیه‌الله العظم شد. این اتفاق بزرگ حاصل مشترک امام و امت بود. ملت ایران به تعبیر آقاجوون - مقام معظم رهبری - با غیرت و وفا و تحلیل و روشن‌بینی و نشاط و محبت و اقبال به میدان ۲۲ بهمن آمدند. ایشان نسبت به مردم ابراز تعظیم و تکریم کردند و ما هم این چنین می‌کنیم. کرامت رهبری را در عفو بزرگی که کردند مشاهده کردیم.

حاج‌علی‌اکبری سهم رهبری در ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ را  بزرگ توصیف کرد و خطاب به کارگزاران نظامی گفت: مقامات و مسوولان کشور باید دشواری‌های زیستی کشور، دشمنان کشور و ساختارهای معیوب و ناراضی تراش در محیط اداری کشور را درست‌تر شناسایی کنند و با فقر و فلاکت که در گوشه و کنار کشور وجود دارد بهتر مبارزه کنند و مراقب نفوذی‌ها و توطئه های دشمنان باشند.

وی تاکید کرد: ملت در ۲۲ بهمن سیلی آبدار شیرینی به صورت دشمنان ایران نواختند و بیچاره ها هنوز گیج و منگ هستند و باید بدانند اگر بخواهند علیه ملت ایران به راهشان ادامه دهند، سیلی‌های محکمتری نوش جان خواهند کرد.

وی در بخش دیگری از خطبه های اول نماز جمعه تهران گفت: در ماه رجب اتفاقاتی چون بارش گسترده و فراوان باران و برف در پهنه عمومی کشور، سفر موفق رییس‌جمهور به چین، زلزله خوی و ترکیه و سوریه انجام شد و روی داد.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: اگرچه بارش برف بر مردم چهار محال و بختیاری و اصفهان قدری مشکلاتی به وجود آورد اما به تلاش وزیر کشور و مقامات استانی خسارت‌ها و مشکلات رفع می‌شود. سفر رییس‌جمهور به دعوت رییس‌جمهور چین آثار بین‌المللی و ملی به دنبال دارد. جانمایی ایران در معادلات آینده جهانی سهم بسیار مهمی است که با کار جهادی و دقت مسوولان باید به دست آید. چین در آینده نزدیک جزو قدرتهای بزرگ جهانی است. از قرارداد همکاری ۲۵ ساله و حضور پررنگ‌تر در سازمان شانگهای باید برای پروژه‌های مشترک و تقویت امنیت منطقه و جهان استفاده بهتری کنیم. هیات دولت در سفر به چین با برنامه حضور یافت. طرف چینی در تکریم و احترام سنگ‌تمام گذاشت تا مسئله عربستان تحت تاثیر قرار گیرد.

حاج‌علی‌اکبری خاطرنشان کرد: اگرچه تلفات انسانی زلزله خوی کم بود، اما حجم خسارت‌ها زیاد بود که ان‌شاءالله با حمایت‌های دولتی و بومی مشکلات مردم زلزله‌زده خوی نیز حل می‌شود. با این حال الحمدالله ۱۷ هزار نفر از مردم خوی در راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور پررنگی داشتند. در ترکیه و سوریه میلیون‌ها نفر آواره شدند و هزاران نفر جان باختند. دولت و ملت ترکیه و سوریه و جامعه جهانی با حادثه‌ای که اتفاق افتاد با امتحان بزرگی روبرو هستند. جمهوری اسلامی در ارتباط با هر دو کشور خوب وارد شد. هم نیروی انسانی و کمک‌های اقتصادی ارسال کرد اما اخلاق نبوی به ما حکم می‌کند که با دو همسایه‌مان کار بزرگتری انجام دهیم. باید ملت مهربان و سخاوتمند ایران دست به دست هم بدهند و کار مردمی و بزرگی در این دو کشور انجام شود. الان وقت ورود به میدان امداد و نجات سوریه و ترکیه است.

وی جامعه جهانی را در زلزله ترکیه و سوریه مردود بزرگ توصیف کرد و گفت: جامعه جهانی بیشتر سر و صدا کرده‌اند تا کار اجرایی قابل توجهی انجام دهند. اتفاقی که در سوریه افتاد برای جامعه جهانی به خصوص برای آمریکا و اتحادیه اروپا بسیار زشت بود. سازمانهای جهانی به خصوص در زلزله سوریه سبوعیت خود به وضوح به نمایش گذاشتند. ملت جنگ‌زده حالا گرفتار زلزله شده است آیا نباید تحریم‌های این کشور را بردارید تا امداد و نجات به مردم شریف سوریه هم انجام شود؟ برای مردم سوریه خواستار صبر و کرامت هستم و ان‌شاءالله سعی و تلاش ملت و دولت ایران در این زمینه بهبود خواهد یافت.

وی در خطبه اول نماز جمعه تهران گفت: بعثت پیامبر اعظم پیچ تاریخی باشکوهی است و پیچ تاریخی بزرگ‌تر  ولایت حضرت ولی‌عصر (عج) است، اما در این  بین یک پیچ تاریخی دیگری وجود دارد که همانا انقلاب اسلامی است. این انقلاب  از جنس  مبعث رسول است. انقلاب اسلامی پرچم برافراشته مبعث در برابر جاهلیت مدرن است که باید قدر این قطعه تاریخی را بیشتر بدانیم.

حاج‌علی‌اکبری اظهار کرد: اگر بناست در زندگی انسان‌ها مسابقه‌ای برگزار شود به فرمایش حضرت علی ع چه بهتر است که این مسابقه در تحصیل فضائل اخلاقی باشد. انقلاب بزرگ اخلاقی به دست پیامبر عزیزمان انجام شد. خداوند تبارک و تعالی درباره او فرمود اگر تو استاد کل بشری خودت بر قله مکارم زیبای اخلاقی ایستاده‌ای و اگر تو در قله مکارم اخلاقی ایستاده‌ای نقشه آن - قرآن - به دست تو در زیست تمدنی و اجتماعی جامعه انسانی در اختیار توست. در دوره جاهلیت مدرن با محیط زیست مشمئز کننده روبرو هستیم. حکومت ظالمان و جاهلان و مستکبران و انسانهای پلید و رذل و ترویج بی حیایی‌ها و بی‌عفتی‌ها نشان از کاهش سطح اخلاق انسانی است. امروز بشر به الگوهای اخلاقی پیامبر عزیز اسلام نیازمند است.

امام جمعه موقت تهران گفت: هر کسی بخواهد در مسیر مکارم اخلاق حرکت کند باید حتما این ۱۰ ویژگی را در خود ایجاد کند یقین، قناعت، صبر، شکر، حلم و بردباری، حسن خلق، سخاوت، غیرت، شجاعت و مروت. بروز این زیبایی‌های اخلاقی در جایی که به شما  ظلم یا محروم شد، پسندیده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها