کد خبر: 684323
تاریخ انتشار :

روسیه با لهستان می جنگد؟

ترس دنیا از نزدیکی به آخرالزمان/ خطر تکرار فاجعه جنگ جهانی دوم

حمله روسیه به لهستان می تواند به یک فاجعه تبدیل شود. نباید فراموش کرد که حمله آلمان نازی و شوروی به لهستان در سال 1939 باعث آغاز جنگ جهانی دوم یعنی خونین‌ترین جنگ تاریخ شد و حدود 30 میلیون انسان را به کام مرگ کشاند.

ترس دنیا از نزدیکی به آخرالزمان/ خطر تکرار فاجعه جنگ جهانی دوم
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

خبر فوری نوشت: تنش ها بین لهستان و روسیه در حال افزایش است. مسکو لهستان را تهدید به حمله نظامی کرده است. پیش از این، خبرهایی به گوش مسکو رسید، مبنی بر اینکه گروه هایی از لهستان قصد حضور در اوکراین را دارند و شاید دولت این کشور نیز از اوکراین حمایت نظامی کند. این  مساله باعث خشم و تحریک روسیه شد و تهدیدات خود را علیه لهستان افزایش داد. طبق اخبار رسیده، لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس و متحد پوتین در دیدار با رئیس جمهور روسیه از اعلام آمادگی واگنرهای فراری به بلاروس جهت حضور در لهستان و عملیات نظامی در این کشور سخن گفته است. لوکاشنکو در دیدار با پوتین گفت: «آنها از من می ‌خواهند به غرب بروند... برای رفتن به سفری به ورشو، به ژشوف. اما البته، همانطور که توافق کردیم، آنها را در مرکز بلاروس نگه می دارم.»

 سخنان لوکاشنکو بیشتر نوعی تهدید لفظی است. روسیه هرگز قصد حمله به لهستان را ندارد. لهستان عضو رسمی ناتو است و حمله به این کشور می تواند به یک فاجعه تبدیل شود. نباید فراموش کرد که حملۀ آلمان نازی و شوروی به لهستان در سال 1939 باعث آغاز جنگ جهانی دوم یعنی خونین ترین جنگ تاریخ شد و حدود 30 میلیون انسان را به کام مرگ کشاند.

با این حال، یک اشتباه استراتژیک می تواند به فاجعه ختم شود. لهستان در وضعیتی شکننده است. دخالت مستقیم یا غیر مستقیم این کشور در جنگ اوکراین می تواند روسیه را مجبور به واکنش کند و این واکنش نیز می تواند فاجعه بار باشد. در واقع، همانطور که روسیه باید مراقب فعالیت هایش باشد تا ناتو را تحریک نکند، لهستان نیز باید چارچوب فعالیت های تحریک آمیزش را محدود کند تا روسیه تحریک نشود.

لهستان؛ کشوری که پوتین را می ترساند

شرایط لهستان طوری است که امکان افزایش فعالیت این کشور و نیروهایش در اوکراین وجود دارد. لهستان حدود 40 میلیون جمعیت دارد. از این جمعیت، 97 درصد لهستانی هستند اما 0.5 درصد اوکراینی هستند که همین جمعیت می تواند سمپات کی‌اف در جنگ اخیر باشند. همچنین، لهستان حدود 33 هزار نیروی شبه نظامی دارد. این نیروهای شبه نظامی از اقلیت های نژادی تشکیل شده اند و با نیروهای شبه نظامی اوکراینی نیز ارتباط دارند. افزایش همکاری شبه نظامیان لهستان و اوکراین می تواند خطراتی را برای روسیه ایجاد و مسکو را تحریک کند.

نقشه-لهستان

نقشه-لهستان

فارغ از این، لهستان به لحاظ استراتژیک و موقعیت جغرافیایی از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است و همکاری اش با اوکراین می تواند ضربه سختی به مسکو بزند. لهستان با اوکراین همسایه است و با بلاروس، تنها متحد اصلی روسیه در جنگ، هم مرز مشترک دارد و فعالیت نیروهایش در مرزهای مشترک، می تواند بلاروس را با مشکلات فراوانی روبه رو سازد.

مروری بر نقاط ضعف و قوت نظامی لهستان

اما لهستان به لحاظ نظامی در چه سطحی است؟ نقاط قوت و ضعفش چیست و چگونه می تواند به اوکراین کمک کند و در چه زمینه هایی دارای ضعف بوده و باید محتاط باشد؟ لهستان در زمینه نیروی هوایی در رتبه 26 قرار دارد. ورشو فایترها و هواپیماهای چند منظوره زیادی دارد. جنگنده های لهستان به لحاظ کیفی متوسط هستند. جنگنده های ورشو از نوع میگ 29 هستند. با این حال، ورشو از چند هواپیمای چند منظوره قوی از جمله اف 16 برخوردار است. از این جهت، کمک هوایی غیرمستقیم لهستان به اوکراین می تواند در وضعیت جنگ تفاوت ایجاد کند.

لهستان نفربرها و خودروهای زرهی زیادی دارد. ورشو تانک های زیادی هم دارد. ارتش لهستان مجهز به 108 تانک لئوپارد و حدود 170 تانک PT91 است. اوکراین احتیاج مبرمی به تانک ها دارد و مدت ها است به دنبال تانک های لئوپارد آلمان است. از این جهت، کمک احتمالی لهستان به کی‌اف می تواند مسکو را در وضعیت بدی قرار دهد.

لهستان دارای پانزدهمین تیپ توپخانۀ دنیا است. توپخانه این کشور شامل خمپاره انداز متحرک Dana، Gozdzik، Krab و  K9A1 است. همچنین، ورشو حدود 200 راکت انداز دارد که می تواند خطر بالقوه ای برای روسیه به حساب بیاید. با توجه به فاصله کم لهستان و اوکراین و مرز مشترک این دو کشور، انتقال این تجهیزات به مناطق جنگی اوکراین ساده است و می تواند روسیه را با دردسر مواجه کند.

اما نقطه ضعف های نظامی لهستان در چیست؟ مهم ترین نقطه ضعف این کشور در عدم آمادگی جهت جنگ سریع و بسیج عمومی است. لهستان هیچ نیروی نظامی ذخیره ای ندارد و حمله احتمالی روسیه به آن، می تواند مشکلات فراوانی برای ورشو ایجاد کند. به جز این، لهستان در برخی شاخص ها و تسلیحات نظامی از جمله ناوها و کشتی های نظامی و نیز برخی شاخص های لوجستیکی مانند منابع طبیعی نفت و گاز ضعیف است و جنگ احتمالی روسیه می تواند این نقاط ضعف را برجسته کند.

جنگ با لهستان؛ نزدیک شدن به ساعت صفر

مشخص است که روسیه قصد حمله به لهستان را ندارد چرا که می داند درگیری با ورشو به معنی درگیری با کل ناتو است. با این حال، اگر التهاب در مرز مشترک لهستان و بلاروس افزایش یابد و از طرف دیگر، روسیه در میدان جنگ، وضعیت بدتری پیدا کرده و اراضی تصرف شده را پس دهد، بعید نیست دست به اقداماتی دیوانه وار زده و به سمت مرزهای لهستان یورش ببرد. البته شکی نیست که این کار باعث نزدیک شدن ساعت مرگ و وقوع فاجعه ای بزرگ خواهد شد.  

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها